آتش‌سوزی گسترده در خوزستان

By | 2019-06-07

ایسنا نوشت: به دنبال وقوع آتش‌سوزی در مناطق خائیز، بدیل، کوه حاتم و تنگ‌بن فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور گفت: برای اطفای حریق این مناطق از استانداری و فرمانداری درخواست بالگرد کرده‌ایم.

فعالان محیط زیست خوزستان اعلام می‌کنند که علاوه بر مناطق ذکر شده، منطقه حفاظت‌شده تنگ تکاب و منطقه علمدار نیز طعمه حریق شده است، سرهنگ جمشید محبت‌خانی گفت: محیط‌بانان از دیروز عملیات اطفای حریق را در حد خود انجام داده‌اند و این عملیات همچنان ادامه دارد اما برای اطفای آتش این منطقه نیاز به بالگرد داریم.

وی تاکید کرد: روز گذشته (۱۶ خرداد) از استانداری و فرمانداری خوزستان درخواست شده است که بالگرد برای اطفای حریق فراهم شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور ادامه داد: همچنان در حال پیگیری هستیم تا هلی‌کوپتر برای اطفای حریق به منطقه اعزام شود چون به دلیل صعب‌العبور بودن منطقه، بدون وجود بالگرد نمی‌توان آتش را خاموش کرد و امکان تردد نیروهای محیط بان با پای پیاده به این منطقه هم وجود ندارد.

محبت‌خانی در پاسخ به این پرسش که چرا از دیروز هماهنگی برای پرواز بالگرد به منظور خاموش کردن آتش در مناطق حفاظت‌شده صورت نگرفته است؟، گفت: بالگرد شب نمی‌تواند در منطقه حضور یابد اما از دیروز هماهنگی‌ها انجام شده و من الان پیگیر هستم ببینیم که چه اتفاقی افتاده است؟

از ساعت ۱۷ عصر روز پنجشنبه (۱۶ خرداد ماه) آتش سوزی در ارتفاعات کوه خائیز آغاز شده و در مسیرهای مختلف در حال پیشروی است. منطقه حفاظت شده خائیز با ۲۸ هزار هکتار وسعت مهمترین زیست گاه حیات وحش استان کهگیلویه و بویراحمد از جمله کَل و بُز است. این منطقه بین دو شهرستان بهبهان در استان خوزستان و شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.