وزیر خارجه سوئد: آنچه آمریکایی‌ها با برجام کردند، بسیار مخرب است

By | 2019-06-14

مارگوت والستروم، وزیر امور خارجه سوئد درباره خروج آمریکا از برجام و سیاست‌هایی که این کشور در قبال مذاکره هسته‌ای با ایران در پیش گرفته است گفت: « آنچه آمریکایی‌ها انجام داده‌اند، بسیار مخرب است.»

او همچنین با تایید کارآمد بودن برجام گفت: «مذاکره با ایران ده سال زمان برد و برجام کماکان ابزار بسیار مناسبی برای عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است. این توافق در خدمت اهدافش بوده است، بنابراین خروج از آنها تنها مشکلات متعددی را به وجود خواهد آورد.»

او درباره خروج آمریکا از برجام و تبعات آن برای اعتبار این کشور گفت: « این مساله اعتبار ایالات متحده آمریکا به عنوان یک شریک برای هرنوع توافق جدید را افزایش نخواهد داد، برای نمونه توافق با کره شمالی. فکر می‌کنم این واقعا مشکل‌ساز است، همینطور برای اتحادیه اروپا. ما امیدواریم با هم کنار بیاریم.»

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا یک سال پیش از توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ خارج شد. این کشور همچنین تحریم‌های گسترده‌ای را علیه کشور ایران وضع کرده است.

اتحادیه اروپا با ایجاد یک کانال مالی در تلاش است برجام را زنده نگه دارد. ایران پیش از این از اروپا خواسته بود به وظایفش در قبال برجام عمل کند.

با وضع تحریم‌های تازه فروش نفت ایران به کشورهای دیگر از همیشه دشوار تر شده است.
يورونيوز: