پیام روشن و قاطع مایک پمپئو برای رهبران ایران، در سفر او به عراق چه بود؟

By | 2019-06-20

مایک پمپئو، وزیر امور خارجۀ آمریکا، که قرار بود در روز ٧ ماه مه در برلن با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان دیدار و گفتگو کند، بصورت ناگهانی این ملاقات را لغو کرد و راهی بغداد شد.

او در مدت اقامت چهار ساعتۀ خود در پایتخت عراق بطور جداگانه با عادل المهدی، نخست وزیر، و بَرهم صالح، رئیس جمهوری عراق، دیدار و گفتگو کرد. آمریکا دو روز پیش از این سفر پیش بینی نشده، و در پی «مشاهدۀ تحرکات و رفتارهای نگران کنندۀ ایران» ناوهواپیمابر «یو.اس.اس لینکُلن» و ناودستۀ وابسته به آن را به حوزۀ خلیج فارس اعزام کرده بود. هر چند وزیر امور خارجۀ آمریکا به هنگام بازگشت در هواپیما به خبرنگاران گفت که هدف وی از این سفر مطلع کردن مقامات عراقی از «تهدیدات فزاینده‌ای بوده که آمریکا از آن‌ها آگاهی یافته است»، اما هدف اصلی از این سفر شتاب زده همواره پنهان مانده بود. روزنامۀ واشینگتن پست در شمارۀ روز چهارشنبه ١٩ ژوئن به نقل از منابع دولتی آمریکا هدف واقعی از این سفر را فاش کرده است.

مایک پمپئو در دیدارهای خود با رئیس جمهوری و نخست وزیر عراق پیام روشن و قاطعی برای مقامات جمهوری اسلامی ایران داشته است. او در گفتگوهای خود تاکید کرده است که هرچند آمریکا خواستار جنگ با ایران نیست، اما «کشته شدن حتی یک سرباز آمریکائی به سبب تحریکات و عملیات نیروهای ایران و یا گروه های مسلح وابسته به آن، با پاسخ نظامی واشینگتن روبرو خواهد شد».

وزیر امور خارجۀ آمریکا در دیدارهای خود با مقامات عراقی تصریح کرده است که از نظر واشینگتن «هر اقدامی که منجر به مرگ یک نظامی آمریکائی شود، موقعیت را بکلی تغییر خواهد داد». بنوشتۀ «واشینگتن پُست»، مایک پمپئو این سخنان را در گفتگوهای محرمانه و خصوصی به مقامات عالرتبۀ عراقی ابراز داشته است.

چنین به نظر می‌رسد که انتقال موشک‌های کوتاه بُرد به قایق‌های کوچک سپاه در خلیج فارس سبب اصلی نگرانی آمریکا و هشدار به ایران از طریق مقامات عراقی بوده است. مجید تخت روانچی، نمایندۀ دائمی ایران در سازمان ملل متحد، روز ١٦ ماه مه، با اشاره به همین نقل و انتقالات گفت «می‌توانم به شما بگویم که ما موشک‌ها را شلیک نکرده‌ایم، ما موشک‌های قایق‌های کوچک را استفاده نکرده‌ایم».

به نظر می‌رسد که این هشدار و بویژه تقویت نیروهای دریائی و هوائی آمریکا در خلیج فارس، مسئولان جمهوری اسلامی ایران را قانع کرده است که واشینگتن هر چند خواستار آغاز جنگ نیست، اما از توسل به نیروی نظامی برای پاسخ به تحریکات غیرقابل پذیرش خودداری نخواهد کرد.
رادیو فرانسه: