سرنگونی پهپاد آمریکایی؛ اعتراض شدید تهران رسما به آمریکا ابلاغ شد

By | ۱۳۹۸-۰۳-۳۱

تهران می گوید شواهد و اسناد «انکارناپذیری» را در دست دارد که نشان می دهد پهپاد آمریکایی برخلاف ادعای واشگنتن وارد حریم هوایی ایران شده بود.

خبرگزاری فرانسه نیز با اشاره به این مطلب در گزارشی ضمن استناد به بیانیه وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که اعتراض تهران نسبت به تجاوز به حریم هوایی ایران رسما به دولت آمریکا ابلاغ شده است.

بر اساس این گزارش عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت خارجه ایران شامگاه پنجشنبه در تماسی تلفنی با سفیر سوئیس، کشور حافظ منافع آمریکا در ایران، اعتراض شدید کشورش را به خاطر تعرض به حریم هوایی ایران به وی ابلاغ کرده است.
یورونیوز:

در گزارشی که سایت وزارت امور خارجه ایران منتشر کرده آمده است آقای عراقچی در این مکالمه تلفنی ضمن اشاره به موارد متعدد تجاوز به حریم هوایی ایران توسط نیروهای آمریکایی خواهان احترام به حریم هوایی و دریایی جمهوری اسلامی و رعایت کامل مقررات بین المللی از سوی آمریکا شده است.

فرانس پرس با اشاره به بیانیه وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده است که تهران مدعی در اختیار داشتن شواهدی «انکارناپذیر» است که حضور پهپاد سرنگون شده در حریم هوایی ایران را تایید می کند.


معاون وزیر امور خارجه ایران در این تماس تلفنی همچنین به طرف سوئیسی تاکید کرده است که «قطعاتی از پهپاد سرنگون شده در آبهای سرزمینی ایران شناسایی و جمع آوری شده است.»

عباس عراقچی همچنین ضمن هشدار به نیروهای آمریکایی در خصوص دست زدن به هرگونه اقدام نامطلوب در منطقه بر عزم ایران برای دفاع قاطعانه در مقابل هرگونه تجاوز تاکید و باردیگر اعلام کرده است که کشورش در پی جنگ نیست.

بنا به آنچه در گزارش وزارت امور خارجه ایران به آن اشاره شده، سفیر سوئیس در تهران نیز در جریان این مکالمه تلفنی اعلام کرده است که پیام دولت ایران را فورا به واشنگتن منتقل خواهد کرد.

بر اساس این گزارش سفیر سوئیس همچنین صبح روز جمعه برای دریافت جزئیات و اطلاعات بیشتر در خصوص این حادثه به وزارت امور خارجه ایران فراخوانده شده است.

ایران پیشتر نیز اعلام کرده بود که در خصوص سرنگونی پهپاد آمریکایی اعتراض مکتوب خود را رسما در اختیار دبیر کل سازمان ملل و شورای امنیت قرار داده است.

ایران صبح روز پنجشنبه اعلام کرد که یک فروند پهپاد تجسسی آمریکا را بر فراز حریم هوایی خود با موشک هدف قرار داده است. این اقدام با واکنش تند دونالد ترامپ و دیگر مقامات دولت آمریکا مواجه شد به نحوی که رئیس جمهوری آمریکا حمله صورت گرفته توسط پدافند موشکی سپاه پاسداران را «اشتباهی بسیار بزرگ» توصیف کرد.