اظهارات وزیر ارتباطات ایران در مورد «حملات سایبری» آمریکا

By | ۱۳۹۸-۰۴-۰۳

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، در حساب کاربری خود در توئیتر اظهاراتی را مطرح کرده که به نظر می‌رسد در واکنش به گزارش‌های تازه در مورد حمله سایبری آمریکا به سامانه‌های سپاه پاسداران، در پی سرنگون شدن پهپاد ایالات متحده است.

محمدجواد آذری جهرمی اشاره کرده که رسانه‌ها از او در مورد درستی «حمله سایبری ادعایی به ایران» پرسیده‌اند.

او با اشاره به «۳۳ میلیون حمله سایبری در سال گذشته» و «خنثی کردن آن‌ها با سپر دژفا»، افزوده «حمله موفقی از آنها صورت نگرفته، هرچند تلاش‌های زیادی می‌کنند».

این مقام دولت ایران جزئیات دیگری ارائه نکرده‌‌است.

«دژفا» توسط دولت ایران، و به گفته تهران برای مقابله با حملات سایبری و دیگر مسائل امنیت مجازی طراحی شده‌است.

خبرگزاری دولت ایرنا آن را «سپر امنیت شبکه ملی اطلاعات» توصیف کرده بود.

این سامانه دو ماه پیش، اواخر اردیبهشت ماه، رونمایی‌شد، اما مشخص نیست آیا در سال گذشته نیز از آن استفاده می‌شد یا نه.

به جز توئیت وزیر ارتباطات، هنوز هیچ یک از مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی به گزارش‌های منتشرشده روز شنبه در اسوشیتدپرس و واشینگتن‌پست واکنش رسمی نشان نداده‌اند.

رسانه‌های آمریکایی اول تیر ماه گزارش داده بودند که ساعاتی پس از هدف قرار گرفتن و سرنگون شدن هواپیمای بدون سرنشین آمریکا توسط ایران، ایالات متحده حملات سایبری علیه رایانه‌های نظامی ایران انجام داده‌است.

گزارش‌ها از حملات سایبری آمریکا و ایران علیه یکدیگر

آسوشیتدپرس گفته بود حملات، به‌طور مشخص رایانه‌های سپاه پاسداران را هدف قرار داده‌اند و به گفته واشینگتن‌پست این حملات کار کامپیوترهای کنترل‌کننده راکت‌ها و موشک‌ها را مختل کرده‌است.

پس از سرنگون شدن پهپاد، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، گفته بود واکنش نظامی به آن را به‌دلیل آن‌که شنیده ده‌ها کشته برجای خواهد گذاشت، متوقف کرده‌است. رئیس جمهوری آمریکا گفته بود از دیدگاه او چنین حمله‌ای «غیرمتناسب با سرنگون شدن یک پهپاد بی‌سرنشین بود».

هنوز هیچ یک از مقام‌های رسمی و دولتی ایالات متحده گزارش‌های مربوط به حملات سایبری را تائید یا رد نکرده‌اند.

دونالد ترامپ گفته قرار است از روز دوشنبه به وقت آمریکا، تحریم‌های بیشتری علیه ایران وضع کند. او با این حال بار دیگر تاکید کرده که آماده دستیابی به توافق با تهران است.

رهبر جمهوری اسلامی مذاکره با دولت ترامپ را، از جمله به‌خاطر افزایش تحریم‌ها، رد کرده‌است.

توئیتر، رادیو فردا/ت