داستان عجیب یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های فساد در کشور, عیسی شریفی، قائم مقام قالیباف، چگونه سر از دادسرای نظامی درآورد؟

By | 2019-07-02
با عیسی شریفی که دوازده سال قائم مقام قالیباف در شهرداری تهران بود و اکنون سه سال است که در بازداشت به سر می‌برد، بیشتر آشنا شوید.
عیسی شریفی، قائم مقام محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران، همچنان در بازداشت به سر می‌برد. این روزها حتی شایعه اعدام شریفی به جرم جاسوسی نیز به گوش رسید؛ شایعه‌ای که در نهایت تکذیب شد. گفته می‌شود محمدعلی نجفی در دوره شهردار بودنش، ۱۲ گزارش در مورد تخلفات عیسی شریفی و سایر تخلفات در شهرداری تهران در دوران پیش از خود، به مراجع قضایی فرستاده است. حالا محمدعلی نجفی به جرم قتل در زندان به سر می‌برد و جزئیات زیادی از پرونده‌اش منتشر شده؛ اما هنوز مشخص نیست که عیسی شریفی دقیقاً چه جرایمی مرتکب شده و همدستانش چه کسانی بوده‌اند! عیسی شریفی کیست؟ او که ۱۲ سال قائم مقام قالیباف در شهرداری تهران بود، چه مسیری را پیمود که در نهایت سر از دادسرای نظامی درآورد؟
به گزارش مردم سالاری آنلاین، در خرداد سال ۹۶ بود که نام عیسی شریفی در ابعاد وسیعی در فضای مجازی پخش شد. در آن زمان این ادعا در فضای مجازی مطرح شد که عیسی شریفی بعد از انتخابات سال ۹۶ از کشور فرار کرده و مثل خاوری به کانادا گریخته است.
فاطمه دانشور عضو شورای شهر تهران در دوره چهارم در آن زمان در یادداشتی گفت که شریفی از کشور فرار نکرده و برای درمان دخترش که به «سرطان» مبتلا است به خارج از کشور رفته است. عیسی شریفی که قائم مقام شهردار و معاون هماهنگی و امور مناطق شهرداری تهران در دوره شهرداری قالیباف بود، به هر ترتیب به ایران بازگشت و درست چند ماه بعد در شهریور ۹۶، سخنگوی قوه قضائیه تأیید کرد که او بازداشت شده است.
عیسی شریفی در دوره ۱۲ ساله‌ای که قالیباف شهردار تهران بود، با این که چندان جلوی چشم رسانه‌ها ظاهر نمی‌شد، اما قدرت و نفوذ زیادی در شهرداری تهران داشت و حتی برخی او را «شهردار در سایه» می‌نامیدند! بیشترین بودجه شهرداری تهران در اختیار معاونت تحت مدیریت عیسی شریفی بود و نقطه مشترک او با شهردار وقت تهران نیز این بود که هر دو سابقه نظامی داشتند.
با فرا رسیدن تابستان ۹۶، دوران جدیدی برای عیسی شریفی رقم خورده بود. عیسی شریفی در بازداشت به سر می‌برد و تحت بازجویی بود؛ با این وجود، کوچک‌ترین اطلاعاتی در مورد پرونده وی به رسانه‌ها داده نمی‌شد. برخی از اعضای شورای شهر، که با انتخابات سال ۹۶، ترکیب‌اش به کلی عوض شده بود، نسبت به بی‌خبری از پرونده عیسی شریفی معترض بودند. مجید فراهانی، عضو شورای شهر تهران در این مورد گفته بود: «این یکی از عجایب روزگار است. آقای عیسی شریفی، نفر دوم شهرداری تهران که ۱۲ سال در شهرداری مسئولیت داشته است، به مدت طولانی مورد بازجویی و حتی بازداشت قرار می‌گیرد و به اعضای شورای شهر تهران هیچ‌گونه اطلاعی بابت جزئیات پرونده‌ ایشان و اتهاماتی که مطرح بوده، داده نمی‌شود و حتی به افکار عمومی هم هیچ توضیحی داده نمی‌شود». محمد علیخانی، یکی دیگر از اعضای شورای شهر تهران نیز در سال ۹۷ اذعان کرده بود که «آقای نجفی ۱۲ گزارش به دستگاه قضایی و دادستانی از [تخلفات] شهرداری [در دوره پیش از خود] دادند؛ منتها تا آنجا که می‌دانیم به هیچ‌یک از این‌ها پاسخی داده نشده است و پیگیری نشده است».

از سکوت شورا و شهرداری تهران تا بیشتر شدن ابهامات پرونده عیسی شریفی        
پس از آن‌که مشخص شد قرار نیست جزئیاتی از پرونده عیسی شریفی مطرح شود، شهرداری تهران و اعضای شورای شهر به سراغ استراتژی سکوت رفتند تا با این استراتژی، پرونده عیسی شریفی هرچه سریعتر دور از جنجال‌های رسانه‌ای، تعیین تکلیف شود. محمود میرلوحی، عضو شورای شهر تهران، سال گذشته در این مورد گفته بود: «به خاطر داریم که در دوره حضور نجفی در شهرداری، ایشان از ما خواست که در این رابطه مدتی سکوت کنیم تا بتوانند از طریق مراجع ذیصلاح بالغ بر هزار میلیارد تومان از طلب شهرداری از محل این پرونده را دریافت کرده و حقوق اسفندماه سال ۹۶ کارکنان و سایر هزینه‌ها را تامین کنند».

حتی گفته می‌شود که محمدعلی افشانی نیز در دوره شهردار بودن‌اش به اعضای شورای شهر گفته که ۱۶۰۰ میلیاردتومان از مطالبات شهرداری بابت تخلفات پرونده عیسی شریفی، «به حساب دادسرای نظامی بازگشته و به زودی برای تامین اعتبار پروژه‌های شهرداری دریافت خواهد شد». با این حال، هنوز با وجود سپری شدن سه سال از بازداشت عیسی شریفی، نه تنها پولی از این بابت، به حساب شهرداری تهران ریخته نشده، بلکه هنوز جزئیات اتهامات شریفی نیز منتشر نشده است!
پرونده عیسی شریفی آنقدر ابهام دارد که حتی برخی در سال ۹۶ گفتند که وی در آذرماه ۹۶ با قید وثیقه آزاد شده است. حتی گفته شد که گروهی موسوم به «باند اصفهانی‌ها»، وثیقه او را تأمین کرده است. با این حال، الان دیگر مشخص است که اگر وی در آن تاریخ آزاد هم شده باشد، مجدداً دستگیر و روانه دادسرای نظامی شده است. ابهامات آنقدر زیاد است که حتی مشخص نیست باند اصفهانی‌ها چه کسانی هستند و چه ارتباطی با عیسی دارند!
به صورت سربسته در رسانه‌ها به تخلفات عیسی شریفی، در ارتباط با کارگزاری رسا تجارت مبین هم اشاره شده است. این کارگزاری، یکی از هشت کارگزاری‌ای بود که طبق مصوبه شورای شهر تهران قرار بود با بهره‌گیری از امکانات مالی خود (نقدی و غیر نقدی) نسبت به پاسخ‌گویی به مطالبات طلبکاران شهرداری و همچنین تملک املاک واقع در طرح‌های عمرانی شهرداری با همکاری سازمان املاک اقدام کند و پس از ارائه اسناد مثبته، مطالبات خود را دریافت نماید. گفته می‌شود که پس از مدتی این مسیر، انحرافی اساسی پیدا کرد. عیسی شریفی از همان ابتدا در جلسات کارگزاری رسا تجارت مبین به نمایندگی از طرف محمدباقر قالیباف، شهردار وقت تهران حضور داشته و این تخلفات، یکی از اتهامات وی است. هرچه که هست ادعا می‌شود که در نتیجه تخلفات عیسی شریفی، بیش از هزار میلیارد تومان از منابع شهرداری نابود شده و به تصرف غیر درآمده است.
این روزها حتی این شایعه مطرح شد که عیسی شریفی به جرم جاسوسی اعدام شده است. این خبر اما نهایتا تکذیب شد و یک منبع آگاه در سازمان قضایی نیروهای مسلح در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: «پرونده مربوط به عیسی شریفی همچنان در مرحله صدور کیفرخواست قرار دارد و بزودی به دادگاه ارسال می‌شود».
پرونده عیسی شریفی قطعاً یکی از مهم‌ترین پرونده‌های فساد اقتصادی و احیاناً فساد غیراقتصادی در کشور است؛ اما آن‌چنان اطلاعات کمی از این پرونده به بیرون درز کرده است که حتی ادعای اتهام جاسوسی در پرونده عیسی شریفی نیز مطرح شده و این ادعا بازتاب وسیعی در فضای مجازی داشته است. بعد از گذشت سه سال از بازداشت عیسی شریفی، حتی عناوین اتهامی وی اعلام رسمی نشده است. علاوه بر این، مشخص نیست که اگر تخلفات عیسی شریفی اقتصادی است، چرا در دادسرای نظامی بررسی می‌شود؟ ده‌ها سوال در ارتباط با پرونده عیسی شریفی وجود دارد که باید امیدوار بود با صدور کیفرخواست برای وی و برگزاری دادگاه او به‌صورت علنی، به این سوالات پاسخ داده شود.