عراق با وجود تحریم آمریکا تجارت با ایران را ادامه می‌دهد

By | ۱۳۹۸-۰۴-۱۷

تحریم‌های آمریکا علیه ایران، عراق را در وضعیت بسیار دشواری قرار داده است.  این کشور مناسبات سیاسی و اقتصادی تنگاتنگی با ایران دارد و به برق ایران وابسته است. از طرف دیگر عراقی‌ها نمی‌خواهند تحریم‌های آمریکا را نقض کنند.

با تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران عراق در موقعیت بسیار پیچیده و دشواری قرار گرفته است. این کشور می‌خواهد بدون آنکه تحریم‌های آمریکا را نقض کند به تجارت خود با ایران ادامه دهد.

دویچه وله :

عراق برای پرداخت پول کالاهای ایرانی قصد دارد ابزار و ساز و کار مالی جدیدی را (اینس‌تکس عراقی) را‌ه‌اندازی کند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی در این رابطه به نقل از برخی محافل دولتی عراق می‌نویسد که به عراقی‌ها اجازه داده شده است بابت واردات برق خود از ایران دینار عراقی بپردازند.

طبق گفته مقامات عراقی به خبرگزاری فرانسه ایران بابت برقی که به عراق صادر می‌کند دینار دریافت خواهد کرد که برای خرید کالاهای اساسی و انسانی می‌تواند بکار ببرد. مقامات بغداد گفتند که در این باره با آمریکا هماهنگی‌های لازم انجام گرفته است.

یک نماینده دولت عراق تأیید کرد که بغداد بابت واردات گاز خود از ایران با دینار پرداخت خواهد کرد و پول گاز وارداتی را به “حساب و بانک ویژه” در بغداد واریز خواهد کرد. به گفته او ایران نمی‌تواند از این حساب برداشت کند ولی می‌تواند در خارج با پول این حساب کالا بخرد.

یک نماینده دیگر دولت عراق هم به خبرگزاری فرانسه گفته است که دولت این کشور بر روی یک مکانیسم مالی با آگاهی آمریکا کار می‌کند و دولت عراق راهی جز این برای پرداخت پول گاز و برق وارداتی از ایران ندارد.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، گفته است که عراق یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بابت گاز و برق وارداتی از ایران بدهی دارد.

عراق به برق وارداتی ایران وابسته است

ایران یک سوم از نیازهای برقی عراق را تامین می‌کند. در تابستان که هوا شدیدا گرم می‌شود مردم عراق با کمبود برق مواجه می‌شوند و این مسئله سبب نارضایتی و اعتراض عراقی‌ها شده است. بنابراین عراق باید راهی برای خروج از این بحران پیدا کند. آمریکا به این کشور فشار آورده است که معاملات تجاری خود با ایران را کاهش دهد و هر چه سریع‌تر راهی برای محدود کردن واردات خود از ایران بیابد.

بانک‌های مرکزی ایران و عراق در فوریه سال جاری بر سر به کار بردن ابزار مالی جدید برای تجارت بین دو کشور با توجه به تحریم‌های آمریکا علیه ایران توافق کردند که تبادلات تجاری را بدون استفاده از دلار انجام دهند تا ایران بتواند کالاهایی را مانند دارو و مواد غذایی خریداری کند. ابزار مالی جدید بین ایران و عراق مشابه اینس‌تکس (کانال ویژه مالی میان ایران و اروپا) است که توسط کشورهای اروپایی آلمان، بریتانیا و فرانسه راه‌اندازی شده است.

دو تن از مقامات دولت عراق گفته‌اند که ابزار مالی جدید یا کانال ویژه پرداخت احتمالا در بانک تجاری عراق (TBI) به کار گرفته خواهد شد.

یک نماینده بانک تجاری عراق تأیید کرد که نماینده این بانک در بحث‌ها شرکت داشته ولی حساب بانکی برای ایران افتتاح نشده است. او تاکید کرد وزارت خزانه‌داری آمریکا با این روند آشناست و مذاکرات هنوز ادامه دارد.

احمد طبقچی، کارشناس عراقی، می‌گوید که مسائل و مشکلات سیاسی و مالی همچنان لاینحل باقی مانده‌اند. این کارشناس می‌پرسد ایران پول جمع خواهد کرد اما چگونه آن را باید مصرف کند؟

طبقچی تاکید کرد تابحال ایران هیچ نوع کالایی از عراق خریداری نکرده و فقط صادر کرده است. ایران می‌تواند با پولی که در بانک عراقی جمع کرده از کشورهای دیگر کالا بخرد اما هنوز مشخص نیست با توجه به تحریم‌های آمریکا علیه ایران آیا کشوری حاضر است به ایران کالا بفروشد یا خیر.