هشدار بریتانیا: به توقیف نفتکش خود پاسخ قاطع می‌دهیم

By | ۱۳۹۸-۰۴-۲۹

وزیر خارجه بریتانیا هشدار داد، در صورتی که نفتکش این کشور در تنگه هرمز سریعا آزاد نشود ایران باید منتظر “پیامدهای جدی” باشد. جرمی هانت راه‌حل‌های نظامی را منتفی دانست و گفت، بریتانیا در فکر راه حلی دیپلماتیک است.

در پی توقیف کشتی بریتانیایی “استینا ایمپرو” در تنگه هرمز توسط سپاه پاسداران بریتانیا به این هشدار داد.

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا در گفت‌وگو با شبکه خبری بریتانیایی “اسکای‌‌نیوز” گفت: «برای ما به طور قطع روشن است در صورتی که این وضعیت سریع حل نشود پیامدهای جدی خواهد داشت.»

هانت با تأکید بر “پاسخ قاطع” به این اقدام ایران گفت، بریتانیا به را‌ه‌حل‌های نظامی فکر نمی‌کند و به دنبال راه حل دیپلماتیک برای حل و فصل این مسئله است.

او پیش از نشست کمیته اضطراری دولت بریتانیا (کبرا) گفت، با مایک پمپئو، همتای آمریکایی خود در این مورد صحبت کرده و در تلاش است با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز تماس تلفنی برقرار کند.

دویچه وله :

سخنگوی دولت بریتانیا بعد از نشست کبرا اعلام کرد، به کشتی‌های این کشور توصیه شده تا اطلاع ثانوی از تردد در تنگه هرمز و آب‌های اطراف خودداری کنند.

سپاه پاسداران ایران پیش از این اعلام کرده بود، نفتکش “استینا ایپمرو” که با پرچم بریتانیا حرکت می‌کند را به دلیل “رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی” در تنگه هرمز توقیف کرده است.

اما شرکت مالک این نفتکش اعلام کرده، این کشتی همه قوانین ناوبری و مقررات بین‌المللی را رعایت کرده است. به گفته اریک هانل، رئیس شرکت “استینا بالک”، مالک کشتی توقیف‌شده، این کشتی ۲۳ خدمه از کشورهای هند، روسیه‌، فیلیپین و لتونی دارد. او تأکید کرد، امنیت و سلامت خدمه این کشتی مهم‌ترین مسئله این شرکت است.

در همین بین مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان از ورود نفتکش توقیف‌شده بریتانیایی به لنگرگاه بندرعباس خبر داده است. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، الله‌مراد عفیفی‌پور گفت: «اکنون همه ۲۳ خدمه نفتکش به دلایل ایمنی در کشتی هستند.»

او همچنین گفت، این نفتکش پیش از توقیف در مسیر تردد خود در تنگه هرمز با یک شناور صیادی تصادم کرد. به گفته او، بعد از این که تماس عوامل کشتی سانحه‌دیده با شناور بریتانیایی بی‌پاسخ ماند “طبق روال قانونی آن‌ها موضوع را به اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان اطلاع دادند و اداره نیز به نیروهای نظامی اطلاع داد تا کشتی را به سمت لنگرگاه بندرعباس هدایت کنند و ابعاد سانحه توسط کارشناسان بررسی شود. به گفته عفیفی‌پور، بررسی علل وقوع سانحه توسط کارشناسان اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان از روز شنبه ۲۹ تیر آغاز شد.

اندکی بعد از توقیف این کشتی خبرهایی از تغییر مسیر یک نفتکش دیگر بریتانیایی به نام “مصدر” به سوی ایران منتشر شد. این کشتی با پرچم لیبریا حرکت می‌کند اما تحت مالکیت شرکت کشتی‌رانی بریتانیایی “نوربالک یو‌کی” است. اندکی بعد این شرکت اعلام کرد، کشتی بار دیگر آزاد شده و مسیر خود را پیش گرفته است.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در توییتی توقیف نفتکش بریتانیایی توسط ایران را “از مصادیق قاعده مقابله به مثل در حقوق بین‌الملل” خوانده است.


اشاره او به توقیف دو هفته پیش نفتکش غول‌پیکر “گریس ۱” در تنگه جبل‌الطارق است. مقام‌های جبل‌الطارق این نفتکش که روسی و در اجاره ایران است را به اتهام “حمل نفت به سوریه” و “نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه” توقیف کردند. جبل‌الطارق در جنوب اسپانیا و تحت حاکمیت بریتانیاست.

آیت‌الله خامنه‌ای‌، رهبر جمهوری اسلامی چند روز پیش توقیف نفتکش ایران در جبل‌الطارق را “دزدی دریایی” توصیف کرد. او گفت: «جمهوری اسلامی و عناصر مؤمن نظام، این خباثت‌ها را بی‌جواب نمی‌گذارند و در فرصت خود و جای خود پاسخ خواهند داد.»

چند ساعت پیش از اعلام خبر توقیف نفتکش بریتانیایی توسط سپاه، دادگاه عالی جبل‌الطارق حکم توقیف “گریس ۱”، نفتکش ایران را تا  ۲۴ مرداد تمدید کرد.