بازگشت “ناقض تحریم‌های ایران” به ترکیه

By | ۱۳۹۸-۰۵-۰۲

معاون مدیر کل هالک‌بانک ترکیه که به اتهام دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران به ۳۲ ماه زندان محکوم شده بود، به ترکیه بازگشت. او چند روز پیش از زندان نیویورک آزاد شده بود.

روز چهارشنبه، سوم مرداد (۲۴ ژوئیه) محمد هاکان آتیلا از ایالات متحده به کشورش، ترکیه بازگشت. او اردیبهشت‌ماه ۹۷ (مه ۲۰۱۸) در دادگاهی در نیویورک به ۳۲ ماه حبس محکوم شده بود. در آن زمان او بیش از یک سال در زندان به‌سر برده بود.

محمد هاکان آتیلا

برات البیراک، وزیر اقتصاد و دارایی ترکیه و شماری دیگر از مقامات بلندپایه حکومتی همراه خانواده آتیلا در فرودگاه استانبول از او استقبال کردند.

البیراک گفت: «چه روز زیبایی! برادرمان آتیلا سالم و سرحال به کشورمان بازگشته است.»

آتیلا به “دورزدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران، مشارکت در فریب آمریکا، فریب بانک‌های آمریکا و مشارکت در پول‌شویی” متهم شده بود.

همکاری با رضا ضراب

ریچارد برمن، قاضی دادگاه گفته بود که آتیلا در تمامی این زمینه‌ها “نقش کوچکی” ایفا کرده و جرمش از رضا ضراب، تاجر طلای ایرانی- ترکیه‌ای کمتر است.

ضراب که در آمریکا زندانی است، در جریان محاکمه در اعترافات خود مدعی شد که معاملات بانکی غیرقانونی برای جمهوری اسلامی با آگاهی و حمایت رئیس جمهوری ترکیه، رجب طیب اردوغان، انجام شده و او در این راستا به افرادی نظیر محمد هاکان آتیلا رشوه داده و از همکاری سه بانک ترکیه‌ای بهره برده است.

به گفته این تاجر ایرانی‌تبار ترک، بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ با بخشی از درآمد حاصل از فروش نفت و گاز ایران از طریق هالک ‌بانک، شمش طلا خریداری و برای فروش و تبدیل به پول نقد از ترکیه به دبی فرستاده ‌شده است.

دویچه وله :

محکومیت آتیلا در آمریکا با انتقادات شدیدی از جانب مقامات حکومتی از جمله اردوغان مواجه شد.

رئیس جمهوری ترکیه دستگیری و محکومیت آتیلا را “توطئه‌ای از طرف جنبش گولن” خواند و گفت: «اگر هاکان آتیلا را بزهکار بدانند، تقریبا به این می‌ماند که جمهوری ترکیه را به بزهکاری محکوم کرده باشند.»