امیر خجسته, نماینده مجلس: کامیون‌های عراقی بدون هیچ مانع و همچنین اظهارنامه مالیاتی وارد خاک کشور ما می‌شوند و اقدام به بارگیری کالا به صورت قاچاق می‌کنند / در مرز شلمچه قاچاق و پولشویی می‌شود

By | ۱۳۹۸-۰۵-۱۴

فارس نوشت: نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس گفت: در جریان بازدید تیم کارشناسی کمیسیون اصل 90 از مرز شلمچه مشخص شد که تعدادی از کالاهای اساسی مورد نیاز کشور از مرز به کشور عراق قاچاق می‌شود.

امیر خجسته نماینده همدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازدید هیأت اعزامی کمیسیون اصل 90 از گمرکات جنوب کشور گفت: طبق گزارش بازدید تیم کارشناسی از گمرک شلمچه به علت از هم گسیختگی در این مرز و مدیریت‌های متعدد و عدم نظارت به گمرک و نبود صرافی‌ها دلالان ارزی در مرز شلمچه اقدام به پولشویی و خروج ارز از کشور می‌کنند.

وی افزود:‌ نکته دیگری که در جریان بازدید از این گمرک مشاهده شد قاچاق تعدادی از کالاهای اساسی مورد نیاز مردم آن هم در شرایط خاص اقتصادی کشور به کشور عراق است که از جمله آن می‌توان به پرونده قاچاق شش تن برنج به کشور عراق اشاره کرد.

نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس اظهار داشت: همچنین در جریان بازدید تیم کارشناسی مشخص شد که کامیون‌های عراقی بدون هیچ مانع و همچنین اظهارنامه مالیاتی وارد خاک کشور ما می‌شوند و اقدام به بارگیری کالا به صورت قاچاق می‌کنند که یک مورد آن شناسایی و پرونده برای بررسی به مراجع ذی‌ربط منتقل شد.

خجسته خاطرنشان کرد:‌ علاوه بر این تیم کارشناسی بازدیدی هم از مرز خرمشهر داشتند که در جریان این بازدید به پرونده قاچاق خاک حاصلخیز از کشور برخوردند که به زودی تعیین تکلیف خواهد شد.

وی افزود: موضوع از این قرار است که فردی با اظهار خلاف واقع 5 هزار تن خاک حاصلخیز را بنا داشته تا با نام خاک صنعتی از کشور به مقصد عراق خارج کند که این خاک همانطور که گفته شد خاک حاصلخیز بوده و مقصد نهایی آن کشور کویت بوده است.

نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس در پایان گفت: پرونده مربوط به این موضوع در دست بررسی است و به زودی تعیین تکلیف خواهد شد.