ترک تحصیل ۲۰ درصد دانش آموزان از ترس غرق شدن

By | 2019-09-30

بارها به مسئولان استانی و شهرستانی برای نبود پل برای تردد روستاییان شرق شهرستان باوی مراجعه کرده‌ایم ولی متاسفانه هیچ نتیجه‌ای نگرفته‌ایم.

37 روستای شهرستان باوی در استان خوزستان به دلیل نداشتن پل عابر، با قایق تردد می‌کنند. سواری با لنج و قایق اگر برای تفریح باشد هیجان‌انگیز هم هست اما اگر همیشگی و بدون در نظر گرفتن موارد ایمنی باشد دردسر‌ساز می‌شود؛ مانند قایق سواری مردم منطقه که با شروع فصل پاییز و بارندگی مجبورند برای کار ودرس خطر را به جان بخرند و از این رودخانه عبور کنند.

به گزارش عصر ایران به نقل از خبرنگار ایلنا، مشکلات استان خوزستان تمامی پایانی ندارد و هر روز شاهد بروز یک رویداد جدید در این استان هستیم از جمله سیلاب اخیر که باعث نابودی بسیاری از زیر ساخت‌های شهری و روستایی شد و نمونه بارز آن  شکستگی لوله‌های فاضلاب شهری اهواز و جمع شدن فاضلاب در سطح خیابان‌ها است. به تازگی نیز جمع آوری پل شناور شهرستان باوی نیز باعث قطع شدن راه ارتباطی 37 روستای این شهرستان شده که با قایق مجبورند تردد کنند و با آغاز سال تحصیلی جدید دانش آموزان و معلمان مجبورند هر روز از با قایق خود را به مدرسه برسانند .

ترک تحصیل 20 درصد دانش آموزان به دلیل نبود پل

امین الهایی مدیر مدرسه شهید مهدی شبه روستای شری‌مری در شهرستان باوی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا در این باره گفت: حدود 200 دانش آموز در روستای ما با مشکل تردد مواجهند و امسال با کاهش 20 درصدی ترک تحصیل دانش‌آموزان منطقه مواجهیم.

وی افزود: از 37 روستای شهرستان باوی 10 درصد جمعیت آنها را معلمان تشکیل می‌دهند که مجبورند برای رفت و آمد به مدرسه با قایق تردد کنند که در حال حاضر نیز بعضی از کلاس‌های ما دایر نشده و بسیاری از معلمان به دلیل همین مشکل از منطقه مهاجرت کرده‌اند.

الهایی ادامه داد: تاکنون بارها به مسئولان استانی و شهرستانی برای نبود پل برای تردد روستاییان شرق شهرستان باوی مراجعه کرده ایم ولی متاسفانه هیچ نتیجه‌ای نگرفته‌ایم.

غزی یکی از اهالی روستای عباسیه نیز در ادامه به خبرنگار ایلنا گفت: برای نبود پل شناور مناطق روستایی شهرستان باوی اعضای شوراها و دهیاری‌ها به مسئولان شهری و استانی مراجعه کرده و پی‌گیر هستند. استاندار خوزستان چند ماه پیش قول مساعد داد که به زودی برای این اهالی پل ثابت احداث خواهد شد که متاسفانه تاکنون خبری نشده است.

ساکن روستای عباسیه باوی گفت: بعد از فاجعه سیل پل شناور منطقه را نیز که دچار تخریب شده بود جمع آوری کردند و تاکنون هیچ پل جایگزینی را نصب نکردند. روزانه باید فرزندان‌مان را با هزار دلهره با قایقی که بیش از 15 نفر را جابه‌جا می کند به مدرسه بفرستیم حالا هزینه چند هزار تومانی این جابجایی با شرایط سخت اقتصادی مردم منطقه بماند.

غزی عنوان کرد: خود من دو فرزند دختر و پسرم را روزانه با هزار دلهره راهی مدرسه می‌کنم.

علی بن نصرالله مدیر آموزشگاه  شهید لفته روستای یکاویه یک عناوچه هم درباره وضعیت اهالی این روستا به خبرنگار ایلنا گفت: بالای 30 روستای منطقه با جمعیت 12 هزار نفری با مشکل تردد مواجهند که برای کارهای روزمره‌شان و دانش آموزان برای تحصیل مجبورند از طریق قایق به شهرستان ملاثانی مراجعه کنند.

تردد اهالی37 روستای خوزستان با قایق /ترک تحصیل 20 درصد دانش آموزان «باوی» از ترس غرق شدن

مسئولان فقط به مردم وعده می دهند

این مدیر مدرسه اضافه کرد: مسئولان فقط به مردم برای احداث پل وعده و وعید می‌دهند. حتی قول یک پل ثابت را به ما دادند که تاکنون کلنگ‌زنی هم نشده است. بسیاری از دانش‌آموزان ما از جمله دختران به دلیل همین مشکل ترک‌تحصیل می‌کنند چرا که از تردد با قایق از روی رودخانه می‌ترسند. از سال 92 به بعد این منطقه تنها یک پل شناور داشت که در سیل اخیر ویران شد و از آن سال  تا قبل از سیل اخیر از  همین طریق تردد می‌کردیم که متاسفانه آن هم تخریب شد.

منتظر اقدام بازسازی پل از سوی ارتشیم

منوچهر ورناصری فرماندار باوی نیز در این باره به خبرنگار ایلنا اظهار داشت: سال 92 ارتش  پلی را در دهستان عناوچه  برای تردد اهالی روستایی در شرق شهرستان باوی به شهر ملاثانی در این منطقه نصب کرد. با برطرف شدن مشکل تردد اهالی از طریق پل موقت حالا به هر دلیلی مسئولان پی گیر احداث پل ثابتی برای منطقه نبودند.

ورناصری ادامه داد: در 10 ماهی که به عنوان فرماندار شهرستان باوی منصوب شدم به طور جد پیگیر صدور مجوز پل ثابت از مسئولان استانی هستم. همه اقدامات ساخت آن نیز انجام شده و شش هفته هم طول کشید تا مجوز این پل مصوب شود. در حال حاضر نیز تقریبا اعتبار اولیه آن تامین و به اداره شهرسازی برای کلنگ زنی این پروژه ابلاغ شد.

وی افزود : در سیل ویرانگر فروردین ماه سال‌جاری پل موقت نظامی منطقه دچار شکستگی شد این پل چهار پنج سال است بر روی رودخانه کارون نصب شده و دچار فرسودگی و شکستگی‌هایی است. متاسفانه یک ماه پیش به طور کامل در آب سقوط کرد و ارتش آن را برای بازسازی جمع‌آوری کرد.

تردد اهالی37 روستای خوزستان با قایق /ترک تحصیل 20 درصد دانش آموزان «باوی» از ترس غرق شدن

فرماندار باوی تصریح کرد: ارتش هم قول مساعد داد به محض بازسازی، پل را برای تردد مردم منطقه نصب می کند.

وی افزود: مردم این منطقه بخصوص دانش‌آموزان برای تردد به مدرسه در شهر ملاثانی مجبورند با قایق تردد کنند. یکی از قایق‌ها را مدیریت بحران شهرستان  در اختیار مردم قرار داده و قایق‌های محلی نیز برای رفت و آمد اهالی روستاها در محل مستقرند.

وی ادامه داد: در حال حاضر نیز دبی آب رودخانه کارون بالا بوده و  به طور جد در حال پیگیری این موضوع هستیم ولی کاری از دست ما ساخته نیست و باید منتظر اقدامات بازسازی این پل موقت از طریق ارتش باشیم.

جواد الباجی نماینده مردم شهرستان باوی در مجلس شورای اسلامی هم در تذکری به وزیر دفاع در باره نصب پل شناور عناوچه گفت: چرا با گذشت یک ماه هنوز کار تعمیر پل عناوچه به پایان نرسیده در صورتی که این پل محل تردد مردم و دانش آموزان است و هر لحظه احتمال بروز حادثه ناگوار وجود دارد.

وی ادامه داد: اهالی محترم دهستان عناوچه در شهرستان باوی برای تردد به سمت شهر ملاثانی مرکز شهرستان باوی از پل شناور ارتش استفاده می کردند که بیش از یک‌ماه است این پل برای تعمیر از رودخانه برداشته شده و متاسفانه این کار با کندی در حال اجرا است.  بنابراین ضرورت دارد ارتش جمهوری اسلامی ایران هر چه زودتر پل مذکور را نصب کرده  تا تردد اهالی دوباره میسر شود.

گزارش: مریم بازوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.