کمبود ۱۰۸ هزار معلم در کشور

By | 2019-10-03
۲۵ سال است که به مشکل ساماندهی نیروی انسانی در آموزش و پرورش پرداخته و طرح‌هایی ارائه می‌شود و نتیجه آن این است که اکنون ۱۰۸ هزار معلم در کشور کمبود داریم.

وزیر آموزش و پرورش گفت: ۲۵ سال است که به مشکل ساماندهی نیروی انسانی در آموزش و پرورش پرداخته و طرح‌هایی ارائه می‌شود و نتیجه آن این است که اکنون ۱۰۸ هزار معلم در کشور کمبود داریم.

به گزارش ایسنا، محسن حاجی‌میرزایی در جلسه شورای آموزش و پرورش استان خوزستان که امروز (یازدهم مهر ماه) در سالن جلسات استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: من مصمم هستم که وضعیت آموزشی خوزستان را ارتقا دهیم و وضعیت بهتری پیدا کند. تلاش می‌کنیم همه استان‌هایی که در موضوعات مختلف از متوسط کشوری عقب هستند را به حد متعادل برسانیم.

وی افزود: قول می‌دهیم کمیته‌ای به ریاست یکی از معاونین تشکیل شود و به طور ویژه مسائل خوزستان را پیگیری کند و برای حل مشکلات از ظرفیت وزارت آموزش و پرورش و استان‌های دیگر استفاده کند. مشکل نیروی انسانی و کمبود اعتبارات، مشکلات واقعی آموزش و پرورش هستند. با اعتباراتی که به آموزش و پرورش تعلق می‌گیرد، تنها ۶۰ درصد تعهدات خود را انجام می‌دهیم. وضعیت ساماندهی نیروی انسانی وضعیت نگران کننده‌ای است، اما صادقانه عرض می‌کنم مهم، رویکرد ما به حل مساله است. ما مساله‌ای را می‌توانیم حل کنیم که شناخت درستی از آن داشته باشیم.

حاجی‌میرزایی با بیان اینکه مسائل و مشکلات دلایلی دارند و باید بررسی کنیم سهم ما در این مسائل چیست؟ ادامه داد: برخی بر این اعتقاد هستند که امیدی برای حل مشکلات آموزش و پرورش وجود ندارد، درحالی که باید مشکلات را رمز گشایی کرد. باید به ریشه‌های شکل گیری مشکلات بپردازیم. بسیاری از مسائل امروز ما مزمن چهل ساله هستند. به عنوان مثال ۲۵ سال است که به مشکل ساماندهی نیروی انسانی در آموزش و پرورش پرداخته می‌شود و طرح‌هایی ارائه می‌شود و نتیجه آن این است که اکنون ۱۰۸ هزار معلم در کشور کمبود داریم.

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: به کمک همه مدیران آموزش و پرورش نیازمندیم و باید همه توان خود را به کار گیریم. خدمات آموزش و پرورش بسیار بزرگ هستند. اگر این کشور ایستادگی کرده است، به دلیل وجود آموزش و پرورش است.

وی افزود: شرایط مطلوب ما این است که یک معلم با کمال آرامش و بدون دغدغه تدریس کند. با تمام وجود به کمک همه مدیران نیازمندیم. خوزستان زمانی تغییر خواهد کرد که تغییر را از خود شروع کنیم.

حاجی میرزایی با بیان اینکه سهم ما در حل مشکلات بیش از مطالبه گری است و سهم ما مشارکت در حل مشکلات است، گفت: شورای آموزش و پرورش خوزستان ماموریت دارد با امکانات و ظرفیت‌های بومی، مشکلات را حل کند. ما داشته‌ها و نداشته‌هایی داریم، اما نداشته‌ها آنقدر ذهن ما را درگیر کرده اند که از داشته‌هایمان غافل شدیم. مشکلات در برابر اراده مردم خوزستان که جنگ را اداره کردند، ناچیز هستند. باید روش حل مسائل را اصلاح کنیم.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: کمیته‌ای که برای حل مشکلات استان خوزستان در نظر گرفته شده است و حتما پس از پایان سفر بنده تشکیل خواهد شد، سه ماموریت دارد که یکی از آن‌ها حل مشکلات فضای آموزشی و مدارس کانکسی، سنگی و… می‌شود. متاسفانه ۳۰ درصد از مدارس کل کشور خطرآفرین هستند.

وی افزود: ماموریت دیگر این کمیته ساماندهی نیروی انسانی است. سیر بازنشستگی و تعداد دانش آموزان در حال افزایش است، پس باید تدبیری در نظر گرفت. ماموریت سوم این کمیته، سطح دسترسی به مناطق لازم التوجه و مناطق دو زبانه است. در کل تلاش می‌کنیم شرایط مناسب‌تری برای سال آینده فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *