وارسی یک خطا؛ سوتغذیه در ایران

By | 2019-11-11

«وارسی یک خطا»، تلاشی است برای روشن کردن «واقعیات» (facts) از جعلیات، مهملات، توهمات و دروغ‌سازی‌ها و نه اتهام‌زنی، رسواسازی یا مچ‌گیری. ازاین‌جهت، به آرا و عقاید و نیات و پیشگویی‌ها کاری نخواهیم داشت بلکه تمرکز خواهیم کرد بر خبرسازی، نظرسازی و آمارسازی. در این مجموعه عین سخنان مقامات عالی‌رتبه‌ نظام و مراجع شیعه نقل و با آمار یا اطلاعات منبع یا منابع قابل‌اعتماد یا بدیل مورد چالش قرار می‌گیرند. در وارسی خطاها علاوه بر اطلاعات نادرست روز، به گذشته نیز سر خواهیم زد.

***

مجید محمدی

«حسن روحانی» می‌گوید: «قبل از انقلاب به‌طور متوسط مردم ایران با جمعیت ۳۰ میلیونی، مقدار ۲۱۰۰ کالری مصرف می‌کردند، اما امروز با ۸۳ میلیون جمعیت مقدار مصرف به ۲۵۰۰ کالری رسیده است. ۴۰۰ کالری افزایش به معنای این است که در ایران سوتغذیه وجود ندارد.»

چند واقعیت ادعای فوق مبنی بر عدم سوتغذیه را در ایران رد می‌کنند. نخست آن‌که هیچ متخصص تغذیه‌ای در ایران چنین ادعایی را مطرح نکرده است. مشاهدات روزمره نیز خلاف این ادعا را نشان می‌دهند.

دوم آن‌که ارقام مصرف کالری ذکرشده توسط روحانی به فرض درست بودن نافی سوتغذیه نیست چون این ارقام متوسط مصرف کالری را بیان می‌کنند. در ایران اقشاری هستند بسیار پرمصرف و حجم قابل‌توجهی از مواد غذایی نیز دور ریخته می‌شود. در مقابل، اقشاری وجود دارند که کالری لازم را دریافت نمی‌کنند (کم‌غذایی). بر اساس گزارش بانک مرکزی متوسط هزینه خوراکی در یک خانوار شهری ایرانی در سال ۱۳۹۳ اندکی بیش از ۸ میلیون تومان بوده است. خانوارهایی با پایین‌ترین رقم درآمد و هزینه که در دهک اول قرارگرفته‌اند تنها ۲ میلیون و ۳۳ هزار تومان در این سال صرف خرید خوراکی و آشامیدنی کرده‌اند. خانوارهایی با دهک‌های بالای درآمدی ۱۷ میلیون و ۸۹۲ هزار تومان صرف خرید خوراکی در یک سال کرده‌اند. مصرف پروتئين در سطح خانوارها نشان می‌دهد كه مصرف آن در ۷۰ درصد افراد جامعه‌ ایران كمتر از مقدار توصیه‌شده و فقط ۳۰ درصد از خانوارها بالاتر از حد توصیه‌شده پروتئين مصرف کرده‌اند. (رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران)

سوم این‌که ارقام مربوط به درآمد و هزینه‌ خانوار در برابر ما است. درحالی‌که حداقل هزینه برای خانوارهای شهری با بعد ۳.۳ نفر حدود ۸ میلیون تومان در ماه در سال ۱۳۹۸ است حداقل حقوق در ایران در همان سال ۳۳.۱ میلیون تومان بوده است. اگر حتی دو یا سه نفر اعضای خانواده شاغل باشند که احتمال آن بسیار اندک است (با حدود ۱۳ درصد اشتغال زنان و بیکاری تا شصت‌درصدی در برخی شهرهای ایران) بازهم نمی‌توانند درآمدی هشت‌میلیونی در ماه داشته باشند.

و چهارم این‌که ادعای روحانی با سخنان مقامات رسمی و دولتی هماهنگ نیست. عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران می‌گوید: «۳۰ درصد جامعه از لحاظ دریافت انرژی دچار سوتغذیه هستند.» معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌گوید: «۷۸ درصد مردم کشور تغذیه نامناسب دارند.» مقامات ایرانی میان «کم‌غذایی»، «بیش‌غذایی» و «سوتغذیه» تفکیک نمی‌کنند چون تغذیه‌ نامناسب می‌تواند بر هر سه دلالت کند.

بنا به گزارش دبیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی «۸۸ درصد مردم ایران کمتر از حد موردنیاز سبزی و میوه مصرف می‌کنند. از نظر مصرف لبنیات نیز هر فرد باید روزانه ۲۵۰ گرم لبنیات مصرف کند اما سرانه مصرف لبنیات در بین ایرانیان کمتر از این میزان و حدود ۱۹۰ گرم در روز است. در مورد شیر این وضعیت بدتر است به‌طوری‌که هر فرد باید هر سال ۱۶۵ کیلوگرم شیر مصرف کند درصورتی‌که هم‌اکنون هر ایرانی سالانه فقط ۷۰ کیلوگرم شیر مصرف می‌کند که کمتر از نصف میزان لازم است.» در سه سال اخیر، دولت روحانی نشر این‌گونه آمار را متوقف ساخته است.

 

 ایران وایر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *