آمریکا آذری جهرمی وزیر ارتباطات ایران را تحریم کرد

By | 2019-11-22

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه اول آذر (۲۲ نوامبر) در وبسایت خود اعلام کرد محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران را به فهرست تحریم‌ها اضافه می‌کند.

روز جمعه، یکم آذر (۲۲ نوامبر) دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده (OFAC)  اعلام کرد که به موجب دستورالعمل  EO) 13846، دست به اقداماتی علیه محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران زده است.

بر اساس این اقدامات تحریمی، کلیه اموال و منافع مربوط به املاک این شخص که در ایالات متحده هستند یا در اختیار یا کنترل افراد آمریکایی قرار دارند، مسدود می‌شود.

ساعاتی پس از آغاز اعتراض‌ها در دهها شهر ایران در روز شنبه ۲۵ آبان، اینترنت در ایران به طور کامل از دسترس خارج شد. شش روز پس از توقف کامل جریان اینترنت در ایران، نت بلاکس، سایت ناظر بر اینترنت در جهان، اعلام کرد که ترافیک اینترنت در ایران به حدود ۱۵ درصد رسیده است.

تا امروز (یکم آذر) امکان دسترسی به اکثر ایرانیان داخل کشور از طریق شبکه‌های مجازی امکان‌پذیر نیست.

“ترس زمامداران ایران”

استیون منوچین ، وزیر خزانه داری آمریکا، تاکید کرده است: «رهبران ایران می‌دانند كه اینترنت آزاد نامشروع بودن آنها را افشا می‌كند، بنابراین آنها در پی سانسور اینترنت برای خنثی كردن اعتراضات ضد رژیم هستند.»

منوچین افزود: «ما وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران را برای محدود كردن دسترسی به اینترنت و برنامه‌های پیام‌رسان محبوب كه به ده‌ها میلیون ایرانی کمک می‌كند تا با یکدیگر و با جهان خارج در ارتباط باشند، مجازات می‌كنیم.»

در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته می‌شود، آذری جهرمی که از اواسط سال ۲۰۱۷ وزیر ارتباطات شده، پیش‌تر همکار وزارت اطلاعات بوده، در راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات ایران (NIN) نقش مهمی ایفا کرده و در دوره وزارتش در خبرچینی از فعالان مخالف جمهوری اسلامی دست داشته است.

در این بیانیه تصریح شده است: «آذری جهرمی در جریان سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز در سال ۲۰۰۹ (۱۳۸۸) از مسئولان عملیات نظارت بود که به طور قابل توجهی به توانایی مقامات در شناسایی، ردیابی، دستگیری و زندانی‌ کردن معترضان کمک می کرد.»

وزارت خزانه‌داری آمریکا معتقد است که مسدود شدن اینترنت در روزهای اخیر از الگوهای مشابهی پیروی می‌کند که در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ نیز رخ داده است.
دویچه وله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *