سکوت ۱۰ روزه درباره آمار کشته‌های اعتراض‌های ایران؛ «از فاصله نزدیک» به معترضان تیراندازی شد

By | 2019-11-25

با گذشت ۱۰ روز از اعتراضات سراسری در ایران، مقامات جمهوری اسلامی هنوز هیچ آمار رسمی درباره کشته‌شدگان و بازداشت‌شدگان منتشر نکرده‌اند. در همین حال جانشین فرمانده سپاه اعلام کرد که از «فاصله نزدیک» به معترضان کشته شده شلیک شده بود.

علی فدوی، جانشین فرمانده سپاه، روز یکشنبه سوم آذر گفت: «در جریان اخیر، خیلی از مردم در حالی‌که از فاصله یک متری و یک‌‌ونیم متری از پشت به آنها شلیک شده بود، کشته شدند و این یعنی گلوله از میان خودشان شلیک شده است».

بر اساس برآوردها در پنج روز سرکوب اعتراض‌های ایران دست‌کم ۱۳۸ نفر کشته شده و تعداد زیادی نیز زخمی شده‌اند.

وی با ادعای اینکه عاملان کشتار معترضان، «یک مشت شرور» بودند که «به تحریک دشمنان» این کار را کردند، افزود:‌ «پزشک قانونی حتما گزارش می‌دهد. به شکم بسیاری از مردم از فاصله یک متری یا نیم متری شلیک شده است و کشته شدند یعنی آنها با کلت‌های خفیف مردم را کشتند».

سخنان آقای فدوی در حالی بیان شده که در روزهای گذشته فیلم‌های زیادی از شلیک مستقیم گلوله به سوی مردم توسط ماموران امنیتی در شهرهای مختلف منتشر شده است.

از جمله، «شبکه حقوق بشر کردستان» فیلمی از جوانرود منتشر کرد که در آن‌ مأموران امنیتی از پشت‌بام ساختمان دادگستری به صورت ممتد به سمت معترضان شلیک می‌کنند.

شکرالله بهرامی، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح، نیز روز یکشنبه در مورد کشته‌شدگان و مجروحان سرکوب اعتراضات اخیر ایران گفت که در اتفاقات اخیر «ممکن است کسی هم به صورت عبوری لطمه‌ای خورده باشد، که این اتفاق در جنگ‌های شهری طبیعی است».

سخنان این مقامات در حالی بیان می‌شود که بر اساس برآوردها، در پنج روز سرکوب اعتراض‌های ایران دست‌کم ۱۳۸ نفر کشته شده و تعداد زیادی نیز زخمی شده‌اند.

در همین رابطه، قاسم ميرزايي نيكو، نماينده دماوند در مجلس، اعلام کرده که اعتراض‌های اخیر در بیش از ۵۰۰ نقطه کشور رخ داده و بیش از ۱۳۰ نفر در جریان اعتراضات کشته‌اند.

مقامات جمهوری اسلامی همچنین آماری از بازداشت‌شدگان این اعتراضات منتشر نکرده و تنها به بازداشت تعدادی از به گفته آنان «لیدرهای» اعتراضات اشاره کرده‌اند.

در همین حال علیرضا ادیانی، رئیس سازمان عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی، روز یکشنبه مدعی شد در بازجویی‌ها مشخص شده که «۱۸۲ لیدر» معترضان «با سازمان‌دهی و هدایت دشمن فعالیت می‌کردند».

وی هیچ جزئیاتی درباره این ادعای خود بیان نکرد.

روز جمعه نیز ​سخنگوی قوه قضائیه خبر داده بود که حدود ۱۰۰ نفر از به گفته او، «لیدرها، سردسته‌ها و عوامل اصلی» اعتراضات در نقاط مختلف کشور توسط سپاه پاسداران بازداشت شدند.

غلامحسین اسماعیلی همچنین گفته بود که «جمع قابل توجهی به مراتب بیش از این تعداد از ناحیه وزارت اطلاعات شناسایی و تعدادی از آنها بازداشت شدند و یا در شرف بازداشت هستند».

جمع‌بندی رادیوفردا از اظهار نظرهای پراکنده مقامات رسمی و نیز گزارش‌های نهادهای حقوق بشری حاکی است که در اعتراض‌های اخیر ایران دستکم ۴۸۰۰ نفر در ۱۸ استان ایران بازداشت شد‌ه‌اند.

در همین حال از روز چهارشنبه موج بازداشت فعالان سیاسی و دانشجویی در استان‌های ایران آغاز شده و بر اساس گزارش‌ها ۵۰ دانشجوی دانشگاه تهران بازداشت شده‌اند.

در روزهای گذشته گزارش‌هایی درباره بدرفتاری و شکنجه بازداشت‌شدگان منتشر شده است.

علی اصغر جهانگیر، رئیس سازمان زندان‌ها، روز یکشنبه در پاسخ به سئوالی درباره تکرار حوادثی شبیه به حادثه بازداشتگاه کهریزک، گفت که این بازداشتگاه در اختیار قوه‌ قضاییه و سازمان زندان‌ها نبود، اما «ما همه تلاش خود را به کار می‌بریم تا مشکلی برای بازداشتی‌ها پیش‌ نیاید».

وی در عین حال در پاسخ به این سوال که آیا همه دستگیرشدگان در اختیار سازمان زندان‌ها قرار گرفته‌اند، گفت: «در این زمینه باید مقامات انتظامی و امنیتی پاسخگو باشند».

سخنان مقامات جمهوری اسلامی درباره قطع اینترنت

جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز یکشنبه همچنین گفت که «اینترنت مجرای خباثت‌های آمریکاست».

علی فدوی اضافه کرد: «ترامپ و پومپئو وحشت کردند که ما اینترنت را قطع کردیم چون اینترنت مجرای خباثت‌ها و شرارت‌هایی بود که آنها می‌خواستند انجام دهند».

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح نیز گفت: «مسئولان تلاش بسیاری کردند تا ارتباط اینترنت قطع نشود، اما در نهایت دیدند که این‌طور نمی‌شود و مجبور شدند اینترنت را قطع کنند. حال دشمنان ما عزا گرفته‌اند که چرا مدتی است اینترنت قطع شده و نتوانستند کاری انجام دهند».

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که پیشتر مدیر سایت نت‌بلاکز توئیت کرده بود که خاموش کردن اینترنت ایران «۲۴ ساعت طول کشید».

با توجه به اینکه اینترنت در ایران از ساعت شش عصر روز ۲۵ آبان قطع شد، به نظر می‌رسد که مقام‌های جمهوری اسلامی در ساعات اولیه اعتراضات، دستور قطع اینترنت را صادر کرده بودند ولی به دلایل فنی این کار تا روز بعد میسر نشده بود.

در حال حاضر ترافیک اینترنت ایران با دنیای خارج تا حدود زیادی برقرار شده است ولی کاربران ایرانی همچنان ناچارند که از انواع فیلترشکن برای دور زدن فیلترینگ سایت‌های خارجی استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *