وزارت اطلاعات شبکه ماهواره‌ای ایران اینترنشنال و کارمندانش را به همکاری در اقدامات تروریستی متهم کرد

By | 2019-12-01

– وزار اطلاعات مدعی شده اقدامات شبکه ایران اینترنشنال و کارکنان آن مصداق همکاری با دشمنان ایران در اقدامات تروریستی است.
– وزارت اطلاعات: آندسته از کارکنان شبکه‌ها که ضمن ابراز ندامت، همکاری خود را با شبکه‌های ماهواره‌ای متوقف نمایند، مشمول عفو و رأفت اسلامی قرار خواهند گرفت.

وزارت اطلاعات دولت روحانی با صدور اطلاعیه‌ای اتهامی سنگین به شبکه ماهواره‌ای ایران اینترنشنال وارد کرده  کارمندان این شبکه را تهدید کرده است.

این نهاد امنیتی دولت در اطلاعیه خود آورده است که اقدامات شبکه ایران اینترنشنال و کارکنان آن را قاطعانه مصداق همکاری با دشمنان ایران در اقدامات تروریستی می‌داند.

این اطلاعیه یک هفته پس از آن صادر شده است که حمید بعیدی‌نژاد سفیر جمهوری اسلامی در بریتانیا با انتشار توئیتی مدعی شد که این سفارتخانه از سه شبکه ماهواره‌ای فارسی‌زبان منوتو، ایران اینترنشنال و بی‌بی‌سی فارسی مستقر در لندن، به دلیل آنچه «تحریف مغرضانه» از اعتراضات سراسری ایران خوانده، شکایت کرده است.

حمید بعیدی‌نژاد نوشته است که سفارت جمهوری اسلامی در «نامه‌ای رسمی» به آفکام که نهاد ناظر بر رسانه‌ها در بریتانیاست، از شبکه‌های بی‌بی‌سی فارسی، منوتو و ایران اینترنشنال شکایت کرده است. او این شبکه‌های ماهواره‌ای را «شبکه‌های معاند فارسی‌زبان» خواند که تحولات اخیر ایران را به صورت مغرضانه تحریف و مردم را به خشونت دعوت کرده‌اند.

در مقابل، شبکه ایران اینترنشنال نیز در برنامه‌های خود اعلام کرده بود به دلیل ارسال پارازیت و اخلال در پخش این تلویزیون از جمهوری اسلامی به آفکام شکایت می‌کند.

از سوی دیگر گزارشگران بدون مرز هفته گذشته با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام تهدید و فشار حکومت بر روزنامه‌نگاران رسانه‌هایی از جمله رادیو فردا، منوتو، صدای آمریکا و کیهان لندن از طریق حملات مستقیم و سایبری و ارعاب‌افکنی، این اقدامات دستگاه‌های حکومتی ایران را محکوم کرد.

اکنون وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی نیز وارد میدان شده و اتهاماتی سنگین را به شبکه ایران اینترنشنال و کارکنانش وارد کرده است. وزارت اطلاعات مدعی شده شبکه ایران اینترنشنال از همان ساعت‌های اولیه تظاهرات «با فرمان اغتشاش و آتش وارد صحنه شده و بر تحریک مخاطبین و بزرگنمایی بحران درمناطق مختلف کشور متمرکز گردیده است.»

وزارت اطلاعات مدعی شده افرادی را که به دستور این شبکه اماکن عمومی را به آتش می‌کشیدند بازداشت کرده است: «در کلیه تحرکات و اقدامات این شبکه، مدیران، مجریان و کارشناسان و به ویژه ارتباطات با عناصر داخل کشور را مورد رصد و کنترل اطلاعاتی قرار داده و ضمن شناسایی افرادی که اقدام به ارسال اطلاعات به این شبکه می‌نمودند و کسانی که مجری دستورات آن شبکه در به آتش کشیدن اموال عمومی و شخصی مردم در استان‌های مختلف کشور بودند، حین اجرای دستورات شبکه مذکور برای تشدید اغتشاشات و آتش زدن اماکن، شناسایی و دستگیر نموده است.»

در ادامه این اطلاعیه آمده است که وزارت اطلاعات «قاطعانه اقدامات این شبکه و کارکنان آن را مصداق همکاری با دشمنان جمهوری اسلامی در اقدامات تروریستی دانسته و بر همین اساس، حکم ممنوع المعاملگی و توقیف کلیه اموال کارکنان و مرتبطین آن در داخل کشور توسط قوه‌ی محترم قضائیه صادر گردید و مورد تعقیب بین‌الملل نیز قرار خواهند گرفت تا درس عبرتی باشد برای کسانی که در خدمت به بیگانگان و خیانت به کشور، آتش زدن به اموال مردم را افتخاری برای خود می‌دانند.»

در انتهای اطلاعیه وزارت اطلاعات تأکید شده است که «آندسته از کارکنان شبکه‌ها که ضمن ابراز ندامت، همکاری خود را با شبکه‌های ماهواره‌ای متوقف نمایند، مشمول عفو و رأفت اسلامی قرار خواهند گرفت.»

گفتنی است تعدادی از روزنامه‌نگاران نیز طی روزهای گذشته از تهدید خانواده‌هایشان در ایران توسط مقامات امنیتی خبر داده و گفته‌اند مأموران امنیتی از خانواده‌های آنها خواسته‌اند تا فعالیت حرفه‌ای فرزندانشان در رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از ایران پایان یابد.

این فشارها و تهدیدها در حالی ادامه دارد که با آغاز اعتراضات سراسری آبان‌ماه اینترنت ایران به صورت سراسری قطع شد تا ارتباط مردم با خارج از کشور قطع شود اما شبکه ایران اینترنشنال با برقراری یک رادیو توانست ارتباط خود با مردم ایران را حفظ کند.


همزمان با قطع اینترنت، وزارت ارتباطات و نهادهای مسئول فعالیت برای محدود کردن و کنترل ارتباطات مردم با یکدیگر و خارج از کشور را شدت بخشیده تا بتوانند طرح «اینترانت» یا «شبکه ملی» را هر چه زودتر اجرا کنند.

كيهان چاپ لندن:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *