حضور دو جودوکار پناهنده ایرانی در اسرائیل

By | 2019-12-05

در حالیکه رسانه‌های اسرائیلی از حضور سعید ملایی جودوکار ایرانی در مسابقات گراندپری تل‌آویو اسرائیل خبر می‌دهند، نام او هنوز در میان ورزشکاران این مسابقات در سایت فدراسیون جهانی جودو مشاهده نمی‌شود.

با این حال محمد رشنونژاد، جودوکار دیگر ایرانی که در سال ۲۰۱۷ میلادی به هلند پناهنده شده بود، در این مسابقات زیر پرچم فدراسیون جودو و تیم پناهندگان مسابقه می‌دهد. جرازالم پست به نقل از رادیو ارتش اسرائیل نوشت: «سعید ملایی، جودوکار ایرانی که اخیرا شهروندی مغولستان را دریافت کرده، قرار است ژانویه آینده به اسرائیل سفر کند تا در مسابقات جایزه بزرگ تل‌آویو (گراندپری) شرکت کند.» ملایی که ماه گذشته در مسابقات گراند اسلم اوزاکای ژاپن با پرچم فدراسیون جهانی جودو شرکت کرده بود، پس از دو برد و دو باخت به مقام هفتمی رضایت داد. ملی‌پوش سابق ایران، دوشنبه گذشته شهروندی کشور مغولستان را کسب کرد و طبق نوشته رسانه‌های اسرائیل تصمیم دارد با شرکت در مسابقات تل‌آویو سهمیه المپیک ۲۰۲۰ توکیو را کسب کند.

بر اساس گزارش رادیو ارتش اسرائیل، ملایی با خالتما بتولغا، رئیس جمهوری مغولستان و ماریوس ویزر، رییس فدراسیون جهانی جودو مشورت کرده و تصمیم گرفته است که در مسابقات ماه آینده اسرائیل شرکت کند. طبق این گزارش موشه پونته، رئیس فدراسیون جودوی اسرائیل این هفته به مغولستان سفر می‌کند تا شرایط سفر رسمی ملایی را فراهم کند.
بر اساس گزارش رسانه‌های اسرائیلی، احتمال دارد این جودوکار ایرانی که هم اکنون ملیت مغولستانی دارد حتی قبل از رفتن به اسرائیل هفته آینده در مسابقات جودو در چین با موکی ساگی، جودوکار اسرائیلی روبرو شود که در صورت وقوع چنین اتفاقی، برای نخستین بار پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ ایران، یک ورزشکار ایرانی [با تابعیت مغولستانی] در مسابقات جودو در مقابل یک ورزشکار اسرائیلی قرار می‌گیرد.

پس از مسابقات اوزاکا، موکی ساگی در اینستاگرام به ملایی به‌خاطر بازگشت به مسابقات جودو تبریک گفت. ملایی هم در مقابل از این جودوکار رقیب و هم وزنش به‌خاطر این حمایت تشکر کرد و گفت: «همیشه برایت بهترین‌ها را آرزو می‌کنم، دوست خوب من.» با این حال، هنوز نام ملایی در فهرست ورزشکاران وزن منهای ۸۱ مسابقات گراندپری تل‌آویو درج نشده است. در این فهرست نام ۹ جودوکار از کشورهای یونان، کانادا، بلژیک، اتریش، تاجیکستان، استونی، جمهوری دموکراتیک کنگو، بوروندی و وانواتو آمده است. سعید ملایی که شماره یک وزن خود (سید یک) محسوب می‌شود، شهریور امسال در بازی‌های قهرمانی جهان در توکیو براساس تصمیم مقام‌های فدراسیون جودوی ایران مجبور به باخت مصلحتی روبروی حریف بلژیکی شد تا مقابل حریف اسرائیلی بازی نکند. وی با نارضایتی از این اقدام از ژاپن به آلمان رفت و در نهایت در این کشور تقاضای پناهندگی کرد.

در پی این اقدام، فدراسیون بین‌المللی جودو با انتشار بیانیه‌ای جودوی ایران را تعلیق کرد. در مسابقات گراندپری تل‌آویو، دو جودوکار از امارات عربی متحده نیز حضور دارند. گرچه هر دوی این جودوکارها متولد مولداوی هستند اما زیر پرچم امارات به رقابت می‌پردازند. همزمان نام محمد رشنونژاد، جودوکار پناهنده ایرانی در فهرست شرکت‌کننده‌ها در رقابت‌های گراندپری تل‌آویو به چشم می‌خورد. رشنونژاد ۲۳ ساله در وزن منهای ۶۰ کیلوگرم در تیم پناهندگان و زیر پرچم فدراسیون جهانی جودو رقابت می‌کند. وی در حال حاضر سید ۳ را در وزن خود در اختیار دارد. وی در سال ۲۰۱۷ میلادی پس از آنکه همراه تیم ملی ایران در رقابت‌های گراندپری هلند شرکت کرد، به ایران برنگشت و در این کشور تقاضای پناهندگی داد. وی پیش از این با لباس تیم ملی ایران به مدال نقره آسیا رسیده بود. مسابقات گراندپری تل‌آویو در تاریخ ۲۳ تا ۲۵ ژانویه ۲۰۲۰ میلادی (۳ تا ۵ بهمن ۱۳۹۸) برگزار می‌شود.

کُشتی و شطرنج ایران هم در مسیر تعلیق

پس از تعلیق جودوی ایران از سوی فدراسیون جهانی جودو به علت خودداری از انجام مسابقه با حریفان اسرائیلی، حالا کشتی و همچنین شطرنج ایران نیز به همین دلیل در آستانه تعلیق و تحریم قرار گرفته‌اند.

فدراسیون جهانی شطرنج، نام ایران را از رقابت های المپیاد نوجوانان جهان حذف کرد

به گزارش ایسنا، سایت رسمی فدراسیون جهانی شطرنج، نام ایران را از رقابت های المپیاد جهانی نوجوانان جهان که در ترکیه برگزار خواهد شد حذف کرده است.

این گزارش می افزاید که در لیست اولیه و سایت رسمی مسابقات نام تیم و ترکیب ایران وجود داشت اما اکنون ۲ روز مانده به برگزاری این مسابقات نام تیم ملی ایران از این رقابت ها حذف شد.

در این رقابت‌ها تیم‌هایی از ۴۷ کشور که نام اسرائیل نیز در لیست دیده می‌شود حضور دارند.

پیش تر یک شطرنج‌باز جوان ایرانی برای دومین بار و پس از سوئد، در رقابت‌های هند نیز در مقابل نماینده اسرائيل حاضر نشد و از ادامه مسابقات انصراف داد.

در پی این اقدام نگرانی‌ها و گمانه‌زنی‌هایی در زمینه محروم‌شدن شطرنج ایران از رقابت‌های بین‌المللی به وجود آمد.

این در حالیست که ایران سابقه قهرمانی در این رقابت ها را در کارنامه خود دارد و حتی توانسته است علاوه بر قهرمانی بر روی سکوی این مسابقات قرار گیرد.

شطرنج‌باز ایرانی در مقابل نماینده اسرائیل حاضر نشد

آرین غلامی، شطرنج‌باز جوان ایرانی در دور چهارم مسابقات شطرنج قهرمانی جوانان جهان در شهر دهلی هند در مقابل حریف اسراییلی خود حاضر نشد.

این اقدام غلامی با واکنش منفی مسئولان برگزاری این رقابت‌ها روبرو شد و نماینده شطرنج ایران در نهایت از این مسابقات انصراف داد.

در رقابت‌های امسال شطرنج قهرمانی جوانان جهان ۱۸۹ شطرنج‌باز دختر و پسر از سراسر جهان شرکت کرده‌اند.

این در حالیست که فدراسیون جهانی جودو اعلام کرد تعلیق فدراسیون جودوی ایران از تمامی مسابقات تایید شده است. علت تعلیق جودوی ایران “باخت اجباری” سعید ملایی در ژاپن برای روبرو نشدن با حریف اسرائیلی و موارد مشابه این رفتار در بازی‌های المپیک ۲۰۰۴ بود.

محرومیت جودوی ایران دائمی شد

فدراسیون جهانی جودو اعلام کرد تا زمانی که فدراسیون جودوی ایران مبارزه با ورزشکاران اسرائیلی را قبول نکند، از حضور در کلیه مسابقات و فعالیتهای بین‌المللی محروم خواهد بود.

به گزارش ایسنا و به نقل از سایت فدراسیون جهانی جودو، بدنبال اتفاقاتی که در مسابقات جودوی قهرمانی ۲۰۱۹ جهان در توکیو رخ داد، محرومیت نهایی فدراسیون جودوی ایران از حضور در تمامی مسابقات و رویدادها و فعالیت‌های اجتماعی توسط فدراسیون جهانی جودو اعلام شد.

فدراسیون جهانی جودو در بیانیه ای حکم نهایی را در مورد فدراسیون جودوی ایران صادر کرد و نوشت: فدراسیون جودوی ایران تا زمانی‌که تضمین محکمی مبنی بر اینکه ثابت کند که به اساسنامه فدراسیون جهانی پایبند است و قبول کند که ورزشکارانش مقابل ورزشکاران اسرائیلی مسابقه خواهند داد، از حضور در تمامی مسابقات و رویدادهای بین‌المللی محروم خواهد بود.

در این بیانیه، کمیته انضباطی فدراسیون جهانی، فدراسیون ایران را متهم به تخطی از منشور المپیک و کدهای اخلاقی IOC کرده است. طبق اعلام فدراسیون جهانی جودو، فدراسیون ایران تا ۲۱ روز فرصت دارد به دادگاه حکمیت ورزش نسبت به این حکم اعتراض کند.

خانه از پای‌بست ویران است


محمد منصوری که در سه سال اخیر سرمربی‌گری تیم ملی جودوی ایران را به عهده داشته، و قراردادش تا المپیک توکیو اعتبار دارد می‌گوید دیگر حاضر نیست به ایران برگردد.

او می‌گوید: دیگر انگیزه نداشتم. جان به لب شده بودم. خانه از پای‌بست ویران است. تا الان هم جان می‌کندم که دوام آوردم. آنجا نمی‌شود کار کرد. نمی‌گذارند کار کنی. با برنگشتن سعید، می‌خواستند همه چیز را سر من خراب می‌کنند و هنوز ایران بودم که می‌نوشتند دارم با صهیونیست‌ها همکاری می‌کنم!!

وی افزود: روزی که سغید ملایی در توکیو قربانی شد رفتم سر تمرین اما نمی‌توانستم تمرین بدهم. با حس درماندگی و خفگی در خودم فرو رفته بودم و تمرکز نداشتم. ناگهان بلند شدم و روی تاتامی که به آن عشق می‌ورزم و تمام زندگی‌ام را برایش گذاشته‌ام، با صدای بلند به بچه‌ها گفتم چه تمرینی؟ بروید از جوانی‌تان لذت ببرید. آخرش می‌خواهید سعید ملایی بشوید که بگویند بی سر و صدا بباز؟ وقت‌تان را اینجا تلف نکنید

فدراسیون جهانی جودو، جودوی ایران را تعلیق کرد


فدراسیون جهانی جودو اعلام کرد بعد از اتفاقاتی که در جام‌جهانی ۲۰۱۹ توکیو رخ داد که طی آن سعید ملایی از طرف مقامات رژیم ایران مجاب به کناره‌گیری از رقابت خود شد، تا فدراسیون جودوی ایران را تعلیق کند.

فدراسیون بین المللی جودو به دلیل اتفاقاتی که در تاریخ ۲۸ آگوست ۲۰۱۹ در آخرین رقابت های توکیو برای جودوکار وزن ۸۱- کیلوگرم ایران (سعید ملایی) در رقابت با جودوکار اسرائیلی رخ داد، چنین تصمیمی را اتخاذ کرد.

براساس اعلام سایت فدراسیون جهانی، سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک، آرش میراسماعیلی رئیس فدراسیون جودو در این موضوع نقش داشته اند.

از اوباش بزدل (رهبر) نترسید

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده در حمایت از سعید ملایی، جودوکار ایرانی به فدراسیون بین‌المللی جودو می پیوندند.

به گزارش صدای آمریکا، این سخنگو با انتشار پیامی در توئیتر با اشاره به فشار مقام های ورزشی رژیم ایران به سعید ملایی برای باخت و روبرو نشدن با ورزشکار اسرائیلی نوشت: حضور در مسابقات ورزشی نباید با واهمه از اقدامات تلافی‌جویانه اوباش بزدل همراه باشد.

پیش تر اعلام شده بود که فدراسیون بین‌المللی جودو نام اکانت رسمی خود در توییتر را به هشتگ “من از مولایی حمایت می‌کنم” تغییر داده است.

بی کفایتی حکومت در اداره کشور و ترک وطن

علیرضا فغانی، داور بین‌المللی و پرافتخار فوتبال ایران که سابقه داوری در مسابقه‌های جام‌جهانی را نیز در کارنامه خود دارد، پس از سعید ملایی، قهرمان ایرانی جودوی جهان،و پوریا جلالی‌پور، کماندار پارالمپیکی ایران، که به علت فشار حکومت ایران پناهنده شدند، اعلام کرد که از ایران به استرالیا مهاجرت می‌کند.

سعید ملایی، قهرمان ایرانی جودوی جهان، در پایان مسابقات جهانی توکیو به علت فشار حکومتی و اجبار برای باخت به هدف ممانعت از مسابقه با حریف اسرائیلی به ایران بازنگشت، و بعد از آن اعلام شد که محمد منصوری مربی پیشین تیم ملی جودوی ایران نیز به او پیوسته است.

همچنین پوریا جلالی‌پور،کماندار پارالمپیکی ایران، که برای شرکت در مسابقات تیروکمان به هلند اعزام شده بود، پناهنده شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *