شیرین عبادی: اروپا در اعتراض به کشتار آبان‌ماه، سفرایش را از ایران فرا بخواند

By | 2019-12-13

شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل، با انتقاد از واکنش کشورهای اروپایی به اعتراض‌های اخیر در ایران، از این کشورها خواست که سفرهای خود در تهران را به نشانه اعتراض فرا بخوانند.

عبادی، روز پنج‌شنبه ۲۱ آذر، در کنفرانس «آینده اقوام در ایران» که در پارلمان اروپا در بروکسل برگزار شد، خطاب به کشورهای اروپایی گفت: «چشم خود را باز کنید به روی مردم ایران، گوش خود را باز کنید.»

او با اشاره به ترورهای پیشین جمهوری اسلامی ایران در خاک اروپا ادامه داد: «اروپا ۲۰ سال است که در کنار ایران ایستاده و فقط در مواقعی که امنیت خودش به خطر می‌افتد کاری می‌کند.»

او با اشاره به ترک کردن ایران از سوی سفرای اروپایی در تهران، پس از انجام ترورها در خاک اروپا، تاکید کرد که این اقدام اروپا موجب شد که ایران در این زمینه به اروپا «تعهد» بدهد.

عبادی خواستار اقدام مشابه از سوی اروپا شد و هشدار داد: «در آینده وضعیت بدتر خواهد شد زیرا مردم دوباره اعتراض خواهند کرد.»

این حقوقدان ایرانی وضعیت کنونی ایران را بار دیگر به «کوه آتش‌فشانی» توصیف کرد که «دوباره فوران خواهد کرد».

عبادی گفت: «چشمه خشم مردم ایران به جوش خواهد آمد، اجازه بدهید که دنیایی بسازیم آرام که هم برای ایران خوب است و هم برای اروپا.»

او همچنین خواستار آن شد که در نشست شورای حقوق بشر، وضعیت حقوق بشر ایران «از زبان خود مردم ایران» شنیده شود.

این برنده جایزه صلح نوبل گفت که با تشکیل چنین نشستی، گروه‌های مختلف ایرانی درباره چگونگی شکل‌گیری خودجوش اعتراضات در ایران توضیح بدهند.

عبادی همچنین از «برنامه‌های جاه‌طلبانه» جمهوری اسلامی در منطقه انتقاد کرد و این سیاست را موجب گسترش فقر در ایران دانست.

او به عنوان نمونه، به ازدواج دختران خردسال و ترک تحصیل «یک میلیون دانش‌آموز» ایرانی اشاره کرد و گفت: «خانه خودمان خراب می شود.»

عبادی در پایان گفت: «این‌ها حرف‌های خیلی ساده‌ای است. من در پارلمان اروپا از دولت‌های اروپایی می‌خواهم که گوش خود را باز کنند به این خواسته‌های منطقی و ساده. آنچه برای شما خوب است برای ما هم خوب است. ما حقوق بشر و دموکراسی را می خواهیم.»
ایران اینترنشنال:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *