علیرضا فیروزجا، نابغه شطرنج ایران و برترین شطرنج‌باز۱۶ساله جهان از پرچم جمهوری اسلامی خارج شد

By | 2019-12-24

علیرضا فیروزجا، نابغه شطرنج ایران و برترین شطرنج‌باز۱۶ساله جهان که لقب “سوپراستاد” به او داده‌اند از پرچم جمهوری اسلامی خارج شد و قرار است با پرچم فیده (فدراسیون جهان شطرنج) در رقابت‌های شطرنج برق‌آسا (رپید) مسکو بازی کند.

به گزارش “جی ‌پلاس”، فیروزجا که مدتی است در فرانسه به سر می‌برد سرانجام شایعه‌‌ خروجش از پرچم جمهوری اسلامی را تأیید کرد. در سایت جدول مسابقات مسکو به جای پرچم جمهوری اسلامی برای فیروزجا پرچم فیده گذاشته شده است.

پس از مسابقه دو شطرنج‌باز ایرانی با حریف اسرائیلی در مسابقات بین‌المللی اسپانیا، مقام‌های ورزشی جمهوری اسلامی اعلام کردند تیم شش نفره مردان شطرنج به دلیل “پاره‌ای ملاحظات” در مسابقات قهرمانی جهان در مسکو شرکت نمی‌کند.

یک گام دیگر تا تعلیق شطرنج ایران پس از جودو

حکومت اسلامی ایران یک بار دیگر ورزشکاران و برجستگان دانش و فرهنگ ایرانی را وادار ساخت که از رقابت با همتایان اسرائیلی روی گردانند. این بار نوبت یک دختر شطرنج باز ایرانی بود که به دستور حکومت، از رقابت با شطرنج باز اسرائیلی محروم گردید.

این بانوی شطرنج باز، خانم مینا علی نسب نام دارد که با رتبه “استاد بین المللی شطرنج زنان ایران” دارای مقام قهرمانی بوده، ولی به دستور حکومت، از مسابقه با شطرنج باز اسرائیلی در مسابقات آزاد اسپانیا انصراف داد.

کُشتی و شطرنج ایران هم در مسیر تعلیق

پس از تعلیق جودوی ایران از سوی فدراسیون جهانی جودو به علت خودداری از انجام مسابقه با حریفان اسرائیلی، حالا کشتی و همچنین شطرنج ایران نیز به همین دلیل در آستانه تعلیق و تحریم قرار گرفته‌اند.

فدراسیون جهانی شطرنج، نام ایران را از رقابت های المپیاد نوجوانان جهان حذف کرد

به گزارش ایسنا، سایت رسمی فدراسیون جهانی شطرنج، نام ایران را از رقابت های المپیاد جهانی نوجوانان جهان که در ترکیه برگزار خواهد شد حذف کرده است.

این گزارش می افزاید که در لیست اولیه و سایت رسمی مسابقات نام تیم و ترکیب ایران وجود داشت اما اکنون ۲ روز مانده به برگزاری این مسابقات نام تیم ملی ایران از این رقابت ها حذف شد.

در این رقابت‌ها تیم‌هایی از ۴۷ کشور که نام اسرائیل نیز در لیست دیده می‌شود حضور دارند.

پیش تر یک شطرنج‌باز جوان ایرانی برای دومین بار و پس از سوئد، در رقابت‌های هند نیز در مقابل نماینده اسرائيل حاضر نشد و از ادامه مسابقات انصراف داد.

در پی این اقدام نگرانی‌ها و گمانه‌زنی‌هایی در زمینه محروم‌شدن شطرنج ایران از رقابت‌های بین‌المللی به وجود آمد.

این در حالیست که ایران سابقه قهرمانی در این رقابت ها را در کارنامه خود دارد و حتی توانسته است علاوه بر قهرمانی بر روی سکوی این مسابقات قرار گیرد.

شطرنج‌باز ایرانی در مقابل نماینده اسرائیل حاضر نشد

آرین غلامی، شطرنج‌باز جوان ایرانی در دور چهارم مسابقات شطرنج قهرمانی جوانان جهان در شهر دهلی هند در مقابل حریف اسراییلی خود حاضر نشد.

این اقدام غلامی با واکنش منفی مسئولان برگزاری این رقابت‌ها روبرو شد و نماینده شطرنج ایران در نهایت از این مسابقات انصراف داد.

در رقابت‌های امسال شطرنج قهرمانی جوانان جهان ۱۸۹ شطرنج‌باز دختر و پسر از سراسر جهان شرکت کرده‌اند.

این در حالیست که فدراسیون جهانی جودو اعلام کرد تعلیق فدراسیون جودوی ایران از تمامی مسابقات تایید شده است. علت تعلیق جودوی ایران “باخت اجباری” سعید ملایی در ژاپن برای روبرو نشدن با حریف اسرائیلی و موارد مشابه این رفتار در بازی‌های المپیک ۲۰۰۴ بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *