اولین پس لرزه تغییر تابعیت/ سقوط ۹ پله‌ای شطرنج ایران

By | 2019-12-27

شطرنج ایران در رده‌بندی جدید فدراسیون جهانی این رشته با ۹ پله سقوط مواجه شده است؛ جدایی علیرضا فیروزجا و تغییر تابعیت این سوپراستاد بزرگ دلیل این عقب‌گرد است.

به گزارش مهر، فدراسیون جهانی شطرنج در پایان ماه میلادی جاری (دسامبر) رده بندی جدید شطرنجبازان و کشورهای عضو را اعلام می کند. این آخرین رنکینگ فیده در سال ۲۰۱۹ به حساب می آید که می تواند مبنای عملکرد کشورهای مختلف و نمایندگان‌شان در طول یک سال اخیر باشد.

این در حالی است که شطرنج ایران در بخش تیمی این رده بندی متحمل سقوط سنگینی شده طوریکه از رده ۲۰ به ۲۹ تنزل پیدا کرده است.

البته با توجه به روزهای باقی مانده تا پایان ماه دسامبر و آغاز سال جدید میلادی، هنوز مسئولان جهانی شطرنج به صورت رسمی اقدام به اطلاع رسانی در مورد رنکینگ جدید شطرنجبازان نکرده اند اما تغییرات لحاظ شده در آن بر روی سایت فیده قابل دسترسی و ارزیابی است.

چگونگی محاسبه رنکینگ تیمی و تاثیرگذاری ۱۰ شطرنجباز

رنکینگ فدراسیون جهانی شطرنج همچون دیگر فدراسیون های بین المللی به صورت ماهیانه منتشر می شود. این رنکینگ در دو بخش انفرادی (مردان و بانوان) و تیمی گویای وضعیت کشورهای عضو فیده و بازیکنان آنها است.

رنکینگ تیمی فیده با لحاظ کردن میانگین ریتینگ ۱۰ نفر اول هر کشور در بخش انفرادی مردان و بانوان تعیین می شود. بر این اساس شطرنج ایران در آخرین رده بندی جهانی که یک ماه پیش اعلام شد با میانگین ۲۵۶۹ واحد ریتینگ در رده ۲۰ جهان قرار گرفت تا سومین کشور برتر آسیایی در این رده بندی باشد.

علیرضا فیروزجا، پرهام مقصودلو، محمد امین طباطبایی، پویا ایدنی و احسان قائم مقامی همراه با سارا خادم الشریعه، مبینا علی نسب، آتوسا پورکاشیان، میترا حجازی پور و غزل حکیمی فرد ۱۰ شطرنجباز اول ایران در رنکینگ ماه نوامبر بودند که میانگین ریتینگ آنها جایگاه بیستمی ایران در بخش تیمی را موجب شد.

تبعات تصمیم یک ۱۶ ساله

به گزارش خبرنگار مهر، آنچه بعد از یک ماه باعث سقوط ۹ پله ای شطرنج ایران در بخش تیمی رنکینگ جهانی شده، تصمیمی است که علیرضا فیروجا برای جدا کردن راه خود از دیگر هم تیمی هاش در شطرنج ایران گرفته است.

این شطرنجباز ۱۶ ساله در رنکینگ ماه گذشته فیده ۹ پله صعود داشت و بالاتر از دیگر ایرانیان در رده ۲۸ برتری شطرنجبازان جهان قرار گرفت اما ادامه فعالیت های او با پرچمی غیر از ایران، تمام امتیازات وتاثیرگذاری هایش را از رنکینگ تیمی کشورمان سلب کرده و همین مسئله سقوط اینچنینی را موجب شده است.

به هر حال ریتینگ فیروزجا تاثیر زیادی در جایگاه بیستمی ایران داشت. وی که همین چندماه پیش به عنوان اولین ایرانی با عبور کردن از ریتینگ ۲۷۰۰ موفق به کسب عنوان سوپر استاد بزرگی شد، در رنکینگ یک ماه پیش فیده با ۲۷۲۰ واحد ریتینگ بیشترین سهم را در جایگاه تیمی ایران داشت.

عقبگرد در شطرنجِ رو به رشد

جایگاه بیستمی که شطرنج ایران تا همین چند روز پیش در اختیار داشت به صورت تدریجی طی سال های متوالی و در اثر درخشش بازیکنان این رشته در رقابت های مختلف به دست آمد.

ایران در ابتدای سال ۲۰۱۵ میلادی با میانگین ۲۴۷۹ واحد ریتینگ در رده ۵۱ جهان و رده ششم آسیا قرار داشت اما ادامه آهسته و پیوسته مسیری که در پیش گرفته بود این جایگاه را به ۲۰ جهان و سوم آسیا ارتقا داد با این حال یک سومدیریت باعث شد فقط در یک ماه بخش قابل توجهی از رشد و تعالی کسب شده از کف برود.

خبرگزاری مهر پیش از این در گزارشی با عنوان «سرباز نزدیک به خانه آخر/ نگذارید قلعه فتح شود» به حواشی پیرامون شطرنج و تبعاتی که می تواند برای ورزش ایران داشته باشد، پرداخته بود و حالا سقوط سنگین در رنکینگ فیده را می توان از اولین تبعات قرار گرفتن در این مسیر عنوان کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *