«خبرچین»های سوری و عراقی برای کشتن قاسم سلیمانی با ارتش آمریکا همکاری کرده‌اند

By | 2020-01-10

– فرمانده سپاه قدس و چهار شبه‌نظامی که همراه او بودند هیچکدام نام‌شان در لیست پرواز ثبت نشده بود.
– مظونین به جاسوسی که تعدادشان چهار نفر بود دستگیر شده‌اند و به نظر می‌رسد عضو شبکه‌ی بزرگتری هستند که اطلاعات را مستقیم به ارتش آمریکا می‎رساندند.
– هواپیمای سلیمانی ساعت ۱۲:۳۰ روز سوم ژانویه در فرودگاه بغداد نشست. سلیمانی و محافظانش هواپیما را به وسیله‌ی پلکان و بدون اینکه مجبور باشند وارد سالن گمرک بشوند، ترک کردند. المهندس درست در برابر هواپیما او را ملاقات کرد و سپس هر دو سوار اتومبیل ضدگلوله‌ای شدند که منتظر آنها بود. سربازانی که سلیمانی را محافظت می‌کردند سوار یک اتومبیل شاسی بلند ضدگلوله‌ی دیگر شدند.
– دو راکت نخستین آمریکایی‌ها در ساعت ۱۲:۵۵ به اتومبیل حامل سلیمانی و المهندس اصابت کرد. چند ثانیه‌ی بعد اتومبیل شاسی بلند محافظان نیز مورد اصابت قرار گرفت.

خبرگزاری رویترز، پنجشنبه ۹ ژانویه (۱۹ دی‌ماه)، به نقل از منابع امنیتی در عراق اطلاعات تازه‌‌ای در مورد کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منتشر کرده است.

قاسم سلیمانی بامداد ۳ ژانویه ۲۰۲۰ در یک حمله پهپادی توسط آمریکا در اتومبیلی در حوالی فرودگاه بغداد کشته شد.

یک منبع امنیتی عراقی که ادعا می‌‌کند از برنامه‎‌‌های امنیتی سلیمانی مطلع بوده می‌گوید بر اساس اطلاعات تازه، فرمانده سپاه قدس و چهار شبه‌نظامی که همراه او بودند هیچکدام نام‌شان در لیست پرواز ثبت نشده بود. گفته می‌شود سلیمانی نمی‌خواسته از هواپیمای شخصی استفاده کند زیرا نگرانی‌ها در مورد امنیت او افزایش یافته بود.

تشییع جنازه فرمانده سپاه قدس؛ تهران ۱۶ دی‌ماه ۱۳۹۸

مقامات عراقی گفته‌اند دقایقی بعد از حمله پهپادی به سلیمانی تحقیقات در مورد کشته شدن او را شروع کردند. از جمله اینکه بلافاصله فرودگاه بغداد بسته شد و به ده‌‌ها نفر از نیروهای امنیتی اجازه خروج ندادند.

تمرکز تحقیقات بر چگونگی ارتباط مخبرین (خبرچین‌‌ها) در فرودگاه دمشق و بغداد بوده که با ارتش آمریکا برای تعقیب و شناسایی وضعیت دقیق سلیمانی همکاری کرده‌اند.

رویترز برای تحقیقات خود با دو مقام امنیتی که اطلاعات مستقیم از تحقیقات عراق داشته‌اند، دو کارمند فرودگاه، دو مقام پلیس و دو نفر از کارکنان هواپیمایی سوریه «شام وینگز» در مورد این اطلاعات گفتگو کرده‌ است. شرکت هواپیمایی «شام وینگز» یک شرکت خصوصی است.

این تحقیقات توسط فالح الفیاض مشاور امنیت ملی عراق و رئیس شبه‌نظامیان حشدالشعبی پیش برده می‌شود.

بر اساس ادعای یک مقام امنیتی، بازرسان آژانس امنیت ملّی شواهد بسیار حساب‌شده‌‌ای در دست دارند که یک شبکه جاسوسی از فرودگاه بغداد در درز اطلاعات بسیار حساس امنیتی دست داشته‌ است. مظنونین دو کارمند امنیتی فرودگاه بغداد و دو کارمند ایرلاین «شام وینگز» هستند. یک جاسوس در فرودگاه دمشق و یک جاسوس دیگر داخل هواپیما پرواز می‌کرده است.

مظونین که تعدادشان چهار نفر است دستگیر شده‌اند و به نظر می‌رسد عضو شبکه‌ی بزرگتری هستند که اطلاعات را مستقیم به ارتش آمریکا می‎رساندند. دو کارمند خطوط هواپیمایی «شام وینگز» در سوریه تحت بازجویی هستند و سازمان اطلاعات سوریه در این مورد هیچ پاسخی نداده است.

در بغداد، بازرسان امنیت ملّی در مورد دو نیروی امنیتی فرودگاه در حال تحقیق هستند. به گفته‌ی یک مقام امنیتی عراق، «اولین اطلاعاتی که در مورد سلیمانی به بیرون درز کرده از فرودگاه دمشق بوده است. وظیفه‌ی هسته‌ی خبرچینی در فرودگاه بغداد این بود که مقصد و هدف و جزییات همراهان سلیمان را تأیید کند.»

دفتر مطبوعاتی آژانس امنیت ملی عراق به پرسش‌های رویترز پاسخی نداد و حاضر نشد هیچ اظهار نظری کند. همچنین نمایندگی عراق در سازمان ملل متحد در نیویورک نیز به خواهش رویترز برای موضع‌گیری پاسخ نداد. یکی از مسئولان «شام وینگز» در فرودگاه دمشق گفته تمام کارکنان این شرکت از ارائه هر نوع اطلاعات منع شده‌اند.

وزارت دفاع آمریکا نیز از هرگونه اظهار نظر درباره اینکه آیا خبرچین‌ها در عراق و سوریه در این عملیات نقشی داشته‌اند، خودددای کرد.

اما چند مقام آمریکایی به شرط فاش نشدن نام‌شان به رویترز گفته‌اند که ایالات متحده از مدت‌ها پیش رفت و آمدهای سلیمانی را بطور دقیق تحت نظر داشته. این مقامات اما درباره اینکه آمریکا چطور از محل دقیق حضور سلیمانی در شب عملیات مطلع شده، خودداری کردند.

دو مقام فرودگاه بغداد بر اساس فیلم‌های دوربین مداربسته گزارش داده‌اند که هواپیمای سلیمانی ساعت ۱۲:۳۰ روز سوم ژانویه در فرودگاه بغداد نشست. سلیمانی و محافظانش هواپیما را به وسیله‌ی پلکان و بدون اینکه مجبور باشند وارد سالن گمرک بشوند، ترک کردند. المهندس درست در برابر هواپیما او را ملاقات کرد و سپس هر دو سوار اتومبیل ضدگلوله‌ای شدند که منتظر آنها بود. سربازانی که سلیمانی را محافظت می‌کردند سوار یک اتومبیل شاسی بلند ضدگلوله‌ی دیگر شدند.

رویترز ادامه می‌دهد، هر دو اتومبیل در حالی که مقامات امنیتی فرودگاه آنها را تماشا می‌کردند در مسیر اصلی به سوی خارج فرودگاه راندند. دو راکت نخستین آمریکایی‌ها در ساعت ۱۲:۵۵ به اتومبیل حامل سلیمانی و المهندس اصابت کرد. چند ثانیه‌ی بعد اتومبیل شاسی بلند محافظان نیز مورد اصابت قرار گرفت.

رویترز در پایان گزارش خود می‌نویسد، سلیمانی به عنوان فرمانده سپاه قدس وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، عملیات‌های مخفی در خارج از مرزهای ایران را رهبری می‌کرد و سال‌های طولانی یک مُهره‌ی کلیدی در مبارزه برای اخراج نیروهای آمریکایی از عراق بود. او سال‌ها عملیات مخفی را هدایت می‌کرد و رهبران شبه‌نظامیان را در عراق آموزش می‌داد تا نفوذ جمهوری اسلامی ایران را گسترش داده و علیه منافع ایالات متحده بجنگند. رویترز روز شنبه ۴ ژانویه ۲۰۲۰ گزارش داده بود که سلیمانی از ماه اکتبر ۲۰۱۹ بطور مخفیانه حملات علیه نیروهای نظامی مستقر در عراق را  تقویت می‌کرد و شبه‌نظامیان عراقی را با تسلیحات مدرن تجهیز کرده بود تا این حملات را انجام بدهند.
كيهان چاپ لندن:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *