خاش، دلگان و روستاهای تفتان در محاصره سیل

By | 2020-01-12

سیلاب در سیستان و بلوچستان با قطع ارتباط ۳۵۰ روستا و آسیب پل‌ها و شبکه‌های آب و برق همراه شده است. روستاییان و عشایر به غذا و سوخت و پتو نیاز دارند اما امکانات هلال احمر کافی نیست. خطر ریزش سقف خانه‌های گلی بالاست.

بارندگی دو روزه و طغیان رودخانه‌ها خسارات گسترده‌ای به زیرساخت‌های استان سیستان و بلوچستان وارد کرده است. مدیرکل راهداری این استان می‌گوید راه‌های ارتباطی ۹۰ روستای حاشیه تفتان و میرجاوه قطع شده است. رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر از کشته شدن یک نفر در بشاگرد و مفقود شدن یک شهروند دیگر در شهرستان راسک خبر می‌دهد.

خبرگزاری ایسنا می‌نویسد، شهرستان‌های خاش، دلگان و روستاهای حاشیه تفتان در محاصره سیل قرار دارند و مردم برخی شهرها و روستاها تا کمر در آب فرو رفته‌اند: «امکانات هلال احمر برای کمکرسانی کافی نیست چرا که امکانات و زیرساخت‌های مناسب به اندازه کافی برای بازگشایی راه‌های مواصلاتی روستایی و نیز خدمات رسانی به سیل زده های محروم استان وجود ندارد.»

فرماندار قصرقند اعلام کرده که ۴۰ روستای این شهرستان در محاصره آب قرار دارند و ارتباط شان با پیرامون قطع شده است. او از سقوط ۳۰ تیر برق در این شهرستان نیز خبر داده است.

فرماندار دلگان از خسارات مادی و زیرساختی فراوان، تلف شدن احشام و دام مردم و آسیب‌های جدی به واحدهای مسکونی، مزارع و موتورهای کشاورزی خبر می‌دهد. او اعلام کرده که ۱۱۷ میلیمتر باران در شهرستان باریده در حالی که متوسط بارندگی سالانه استان ۱۱۳ میلیمتر است.

فرماندار سرباز نیز از قطع ارتباط این شهرستان با بندر چابهار به دلیل طغیان رودخانههای فصلی خبر داده و گفته است که بیش از ۲۰۰ روستای سرباز با مرکز شهرستان هیچ ارتباطی ندارند. اعلام شده که با اصرار دهیاران و شوراهای روستایی، اهالی توانسته‌اند به موقع خانه‌های گلی خود را ترک کنند.

فرماندار دلگان از نیاز این منطقه به اکیپ‌های امدادی و اقلام ضروری یاد کرده و گفته که در برخی مناطق وسایل و زندگی مردم را آب برده و روستاییان و عشایر به غذا نیاز دارند: «هوا رو به سرماست و نیازمند اقلام گرمایشی اعم از پتو و بخاری و همچنین توزیع نفت سفید به صورت ویژه هستیم. توزیع آب آشامیدنی و نان و آرد نیز بسیار حیاتی است»

خبرگزاری ایسنا به نقل از بخشدار ایرندگان خاش می‌نویسد: «به طور میانگین حدود ۹۰ میلی متر باران در این بخش باریده و هم اینک خطرات ریزش کوه و ریزش سقف منازل قدیمی و خشت و گلی احساس می‌شود.»

فرماندار خاش اعلام کرده که خطری متوجه سد مهران نیست اما باران ده‌ها دیوار حفاظتی و بند خاکی در این شهرستان را تخریب کرده است. به دلیل بارش سنگین برف، محور ترانزیتی خاش به زاهدان به شدت لغزنده است.

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ایران، علت تغییر الگوی بارش‌ در جنوب کشور را ناشی از دو عامل “تغییر پذیری آب و هوا” و “تغییرات اقلیمی” دانسته است.
دویچه وله :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *