سازمان عفو بین‌‌الملل: نیروهای امنیتی با گلوله‌های ساچمه‌ای معترضان را هدف قرار داده‌اند

By | 2020-01-16

سازمان عفو بین‌‌الملل با انتشار بیانیه‌ای نسبت به سرکوب موج دوم اعتراض‌ها در ایران ابراز نگرانی کرد. بر اساس گزارش عفو بین‌الملل، شواهدی در دست هست که نشان می‌دهد نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در برخورد با تظاهرکنندگان از گلوله‌های ساچمه‌ای، گلوله‌های پلاستیکی، باتوم و اسپری فلفل استفاده کرده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل، در گزارشی که روز چهارشنبه بیست‌وپنجم دی‌ماه منتشر شد همچنین نوشته است که در جریان اعتراض‌‌های روز‌های اخیر در ایران، شمار نامشخصی از تظاهرکنندگان از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی به‌طور خودسرانه بازداشت شده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل همچنین  می‌گوید پیام‌هایی از چندین معترض مجروح، دریافت کرده است که گفته‌اند از ترس بازداشت، به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها مراجعه نکرده‌اند. پیشتر گزارش‌هایی منتشر بود که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در جریان اعتراض‌های آبان‌ماه، با حضور در بیماستان‌ و سایر مراکز درمانی معترضان مجروح را بازداشت و به مکان نا‌معلومی برده‌اند.

این سازمان همچنین گفته‌ است که شماری از مراکز درمانی ایران از پذیرش معترضان مجروح خودداری کرده‌اند و از آن‌ها خواسته‌اند محل را ترک کنند.

به گفته شاهدان عینی، روز چهارشنبه ماموران امنیتی با موتور،‌ ماشین‌های آب‌پاش و سایر تجهیزات در خیابان‌های مرکزی تهران، به‌طور مشخص در خیابان‌های منتهی به دانشگاه‌های امیرکبیر و تهران مستقر بودند.

در همین ارتباط، فیلیپ لوتر، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا سازمان عفو بین‌الملل، از دولت ایران خواسته است ضمن آزاد کردن فوری افرادی که بازداشت شده‌اند هرچه سریع‌تر به سرکوب معترضان و تظاهرکنندگان در ایران پایان دهد.

به گفته سازمان عفو بین‌الملل، در بسیاری از موارد برخورد نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی با تظاهرکنندگان مصداق نقض مطلق شکنجه و سایر موازین بین‌المللی است.

سازمان عفو بین‌الملل، همچنین روز دوشنبه بیست‌وپنجم آذرماه، در آخرین گزارشی که درباره اعتراض‌های آبان‌ماه در ایران منتشر کرد، نوشت بین روزهای ۲۵ تا ۲۸ آبان گذشته، دست‌کم ۳۰۴ تن در جریان اعتراض‌ها خیابانی از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی ایران کشته شدند. این سازمان همچنین به نقل از منابع خود نوشت شماری از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر در ایران از سوی نیروهای امنیتی شکنجه شده‌اند و به آن‌ها شلاق زد‌ه‌اند.

موج جدید اعتراض‌ها در ایران از روز شنبه این هفته و در پی تایید شلیک موشک سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراینی صورت گرفت که طی آن ۱۷۶ خدمه و مسافر این پرواز کشته شدند.
ایران اینترنشنال:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *