وزیر خارجه عربستان: آماده گفت‌وگو با تهران هستیم اما واقعا بستگی به ایران دارد

By | 2020-01-23

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان، روز دوم بهمن ماه در گفت‌وگویی با رویترز اظهار کرده ریاض آماده گفت‌وگو با جمهوری اسلامی‌ست «اما این مسئله در واقع به ایران بستگی دارد».

وزیر خارجه عربستان افزوده جمهوری اسلامی باید بپذیرد که «بیش از این نمی‌تواند خواسته‌های خود در منطقه را از طریق خشونت‌ورزی دنبال کند».

فیصل بن فرحان با رویترز در مورد مسائل مربوط به هک تلفن موسس شرکت آمازون و گزارش‌ها در مورد ارسال بدافزار از شماره تلفن محمد بن سلمان گفت‌وگو می‌کرد که رویترز نیز پرسش‌هایی در مورد ایران مطرح کرده‌است.

فیصل بن فرحان به رویترز گفته «کشورهای بسیاری» پیشنهاد میانجی‌گری بین ریاض و تهران را مطرح کرده‌اند.

همچنین به گزارش الشرق الاوسط وزیر سعودی در مجمع جهانی اقتصاد از این که منطقه «از تنش‌زایی بیشتر» با ایران «خودداری کرده» ابراز خوشحالی کرده‌است.

در دیگر سو، خبرگزاری دولتی ایرنا، نیز گزارش داده است که محمود واعظی، رئیس دفتر رییس‌جمهوری، در حاشیه جلسه هیئت دولت به خبرنگاران گفته: «عربستان همسایه ماست یک مشکلی برای یک مدتی پیش آمده است و جنگ عربستان با یمن هم مزید بر علت شده و گرفتاری به وجود آمده است، سیاست ایران همواره داشتن روابط خوب با همسایگان از جمله عربستان است».

البته این نخستین بار نیست که جمهوری اسلامی مسئله حل اختلاف با ریاض را مطرح می‌کند.

با این حال در دوم آبان ماه عادل جبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی، در مصاحبه‌ای با روزنامه فرانسوی لیبراسیون گفته بود که دولتیان در ایران حرف از مذاکره بین ایران و عربستان می‌زنند اما «قدرتی ندارند».

آقای جبیر در آن زمان گفته بود «آنهایی که قدرت دارند، مانند سپاه پاسداران، خواستار مذاکره نیستند».

سخنان عادل جبیر پیش از تازه‌ترین رخدادها مطرح شده بود؛ پیش از کشته‌شدن قاسم سلیمانی به دستور دونالد ترامپ، و یا حمله موشکی به پایگاه‌های مورد استفاده آمریکا، که به سرنگونی هواپیمای مسافربری در تهران توسط پدافند هوایی سپاه انجامید.

در نشست داووس موضوع ایران به‌طور تلویحی یا به‌طور مستقیم توسط دیگر مقام‌ها نیز مطرح شده‌است. از جمله به نظر می‌رسد مسئله تنش‌ها بین ایران و آمریکا، در مذاکرات بین رئیس‌جمهوری عراق و دونالد ترامپ پیش کشیده شده است.

در عین حال نخست‌وزیر پاکستان نیز در نشست داووس گفته در دیدار با دونالد ترامپ تاکید کرده جنگ آمریکا و ایران «فاجعه» خواهد بود.

عمران خان در پاسخ به این پرسش که آیا ترامپ موافق او بوده، گفته رئیس‌جمهوری آمریکا هیچ چیزی نگفته است.

منابع: رویترز، الشرق الاوسط، عرب‌نیوز، توئیتر، پرس‌تراست‌ایندیا، ایرنا, رادیو فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *