امیر رحیم‌پور که به اعدام به اتهام جاسوسی محکم شده، کیست؟

By | ۱۳۹۸-۱۱-۱۶

سخن‌گوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران روز سه‌شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ خبر صدور حکم قطعی اعدام برای یک زندانی را اعلام کرد.
به گفته او، «امیر رحیم‌پور»، متهم به جاسوسی برای «سی‌آی‌ای»، سازمان اطلاعات مرکزی امریکا، به اعدام محکوم و این حکم در دادگاه تجدیدنظر تایید شده است.

«غلامحسین اسماعیلی» در کنفرانس مطبوعاتی خود با اعلام حکم اعدام این شهروند گفت: «به زودی سزای عملش را خواهد دید.»

سخن‌گوی قوه قضاییه اضافه کرد رحیم‌پور بخشی از اطلاعات هسته‌ای ایران را در اختیار امریکایی‌ها قرار داده است. با این حال، این مقام قضایی در صحبت‌هایش به مصادیق و مستنداتی که منجر به این اتهام و حکم اعدام شده است، هیچ اشاره‌ای نکرد.

یک منبع مطلع که نخواست نامش منتشر شود، درباره امیر رحیم‌پور به «ایران‌وایر» گفت او متولد ۱۳۵۵، مجرد و دارای فوق لیسانس برق قدرت است.

به گفته این منبع، رحیم‌پور بیش از ۱۳ ماه پیش از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده، دو ماه در بازداشتگاه اطلاعات بوده و پس از آن به بند هفت سالن ۱۲ زندان اوین منتقل شده است.

این منبع درباره اتهام او گفت: «شغل رحیم‌پور هیچ ارتباطی با انرژی هسته‌ای نداشته است. او در زمینه مهندسی برق قدرت در مناقصه‌های نیروگاهی و برقی شرکت‌های خصوصی فعالیت داشته است اما به او اتهام انتقال اطلاعات درباره موضوع هسته‌ای وارد کرده‌اند.» حکم دادگاه بدوی رحیم‌پور مهر ۱۳۹۸ صادر شده است، با این حال شعبه صادر کننده حکم مشخص نیست.

به گفته منبع «ایران‌وایر»، امیر رحیم‌پور یکی از ده‌ها زندانی ناشناخته به اتهام «همکاری با دول متخاصم» است که در بند هفت سالن ۱۲ زندان «اوین» نگه‌داری می‌شود.

تایید خبر حکم اعدام رحیم‌پور در حالی رخ داده است که پیش از این هیچ رسانه داخلی یا خارجی درباره بازداشت او مطلبی منتشر نکرده و اطلاعاتی از این بازداشت وجود نداشته است. حتی مشخص نیست این فرد از چه زمانی در زندان به سر می‌برد.

غلامحسین اسماعیلی در کنفرانس خبری خود، هنگام دادن خبر بازداشت عده‌ای از ایرانیان به عنوان «جاسوس»، مشخصا نام امیر رحیم‌پور را ذکر کرد و گفت: «امیر رحیم‌پور که جاسوس سیا بود و دستمزدهای کلان می‌گرفت و تلاش می‌کرد که بخشی از اطلاعات هسته‌ای ایران را در اختیار سرویس امریکایی قرار دهد، محاکمه و به اعدام محکوم شده بود و اخیرا دیوان عالی حکمش را تایید کرد و به زودی به سزای عملش را خواهد دید.»

البته اسماعیلی به خبرنگاران گفت که دو نفر دیگر نیز به اتهام جاسوسی محاکمه شده‌اند اما نامی از آن‌ها نبرد: «اخیراً دو ایرانی دیگر از جاسوسان سی‌آی‌ای که در قالب یک موسسه و بنیاد خیریه فعالیت می‌کردند، شناسایی و محاکمه و به جرم جاسوسی، به ۱۰ سال حبس و به جرم اقدام علیه امنیت ملی، به پنج سال حبس محکوم شدند که به خاطر قطعی نبودن احکام، از بیان اسامی خودداری می‌کنم.»

پیش از این، غلامحسین اسماعیلی در تاریخ ۹ مهر ۱۳۹۸ از صدور محکومیت چهار شهروند ایرانی به جرم جاسوسی خبر داده و گفته بود یکی از آن‌ها به اعدام محکوم شده است.

او گفته بود از این چهار نفر که سال گذشته بازداشت شده‌اند، سه نفر با دستگاه اطلاعاتی امریکا و یک نفر دیگر با دستگاه اطلاعاتی بریتانیا همکاری داشته‌اند.

خبرگزاری «میزان»، وابسته به قوه قضاییه ایران اما در همان روز نام سه نفر از آن‌ها را که به حبس زندان محکوم شده بودند، اعلام کرد.
براساس آن خبر، «علی نفریه» و «محمدعلی باباپور»، هر دو محکوم به همکاری با س‌آی‌‌ای و هر کدام به ۱۰ سال زندان و استرداد ۵۵ هزار دلار دریافتی از سرویس امریکا و «محمد امین نسب» به اتهام همکاری با سرویس اطلاعاتی انگلیس به ۱۰ سال زندان محکوم شده بودند.

هنوزمشخص نیست که آیا این سه نفر، همان افراد هستند و یا اسماعیلی در دو مقطع زمانی از دو گروه چهار نفره و سه نفره مجزا صحبت کرده است.

هم‌چنین وزارت اطلاعات ایران در تاریخ ۳۱ تیر ۱۳۹۸ از بازداشت ۱۷ نفر به اتهام جاسوسی برای امریکا و همکاری با سازمان سی‌آی‌ای‌ خبر داده بود.

مدیر کل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات در تاریخ ۳۱ تیر در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایسنا» گفته بود: «جاسوس‌های شناسایی شده شامل شاغلین مراکز حساس و حیاتی، هم‌چنین بخش خصوصی مرتبط با این مراکز هستند که به عنوان پیمان‌کار یا مشاور در حال فعالیت بوده‌اند.»

این مقام وزارت اطلاعات مدعی شده بود که این افراد هر کدام مجزا مشغول جاسوسی بوده‌اند و افسران سیا در حاشیه کنفرانس‌های علمی در کشورهای اروپایی، آفریقایی و آسیایی به آن‌ها نزدیک شده و پیشنهاد همکاری داده‌اند.

چند ماه قبل از این تاریخ نیز «محمود علوی»، وزیر اطلاعات ایران در تاریخ ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ مدعی شده بود که ۲۹۰ نفر از جاسوسان سیا در کشورهای مختلف شناسایی شده‌اند.

براساس اطلاعاتی که «ایران‌وایر» از منابع مطلع کسب کرده است، در حال حاضر در بند هفت زندان اوین حدود ۴۲ زندانی ایرانی و دوتابعیتی با اتهام همکاری با دول متخاصم حضور دارند. تنها نام تعداد اندکی از این زندانیان متهم به جاسوسی آشنا است و اخبار بازداشت و احکام‌شان رسانه‌ای شده است. «کیومرث مرزبان»، طنزنویس محکوم به شش سال حبس، «کامران قادری»، شهروند ایرانی اتریشی محکوم به ۱۰ سال حبس، «مسعود مصاحب»، شهروند ایرانی اتریشی محکوم به ۱۰ سال حبس، «احمدرضا جلالی» که تا پیش از بازداشت در ایران، ساکن سوئد بود و حالا محکوم به اعدام است و «انوشه آشوری»، شهروند ایرانی بریتانیایی محکوم به ۱۰ سال حبس، از جمله این افراد هستند.  «ژی یو وانگ»، شهروند امریکایی که به اتهام جاسوسی در تهران دستگیر و مدتی پیش آزاد شد نیز تا پیش از آزادی، در این بند به سر می‌برد.

براساس این اطلاعات، حدود ۱۰ تا ۱۲ زندانی نیز با جرایم مالی در بند هفت در میان زندانیان با اتهام همکاری با دول متخاصم گنجانده شده‌اند. نکته مهم این است که از بسیاری از این زندانیان تا به حال به دلیل عدم تمایل خانواده‌هایشان و ترس و فشار مقامات قضایی، نامی منتشر نشده است.

امیر رحیم‌پور دومین زندانی این بند است که به اتهام جاسوسی، به اعدام محکوم شده است. پیش از او، «احمدرضا جلالی» به اعدام محکوم شده بود؛ پزشک و پژوهش‌گری که پس از سفر تحقیقی خود به ایران، از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد.

او در نامه‌ای خطاب به رییس قوه قضاییه، نوشته بود که بازجویان وزارت اطلاعات در ابتدا به وی پیشنهاد همکاری داده‌اند و زمانی که قبول نکرده است، او را بازداشت و به اعدام محکوم کرده‌اند.

نیلوفررستمی/ ایران وایر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *