توفان شن راه ارتباطی ۷۳ روستای ریگان را قطع کرد و در ۱۵۰ روستا مردم خانه‌نشین شدند

By | 2020-02-10

امین باقری، فرماندار ریگان، از مسدود شدن راه ارتباطی ۷۳ روستایی این شهرستان بر اثر سه روز توفان شن مداوم خبر داد.

باقری روز دوشنبه گفت: «توفان شن و گرد و غبار شدید که از سه روز قبل در ریگان آغاز شده اهالی این شهرستان را خانه نشین کرده است و وضعیت کنونی ریگان، به دلیل بالا بودن غلظت ریزگردها بحرانی است.»

فرماندار ریگان با اشاره به اینکه شدت گرد و غبار در این شهرستان به ۲۳ برابر حد مجاز افزایش یافته است، گفت: «گرد و غبار شدید یک‌شنبه شب به مدت یک ساعت موجب مسدود شدن محور ترانزیتی ریگان به چابهار شد که با تلاش نیروهای راهداری و پلیس راه بازگشایی شد.»

باقری وضعیت ۱۵۰ روستای ریگان را بحرانی عنوان کرد و تاکید کرد که مردم در این روستاها امکان بیرون آمدن از منازل خود را ندارند و سه روز متوالی است که خانه نشین شده‌اند. او گفت که توفان شن مدارس ریگان را طی روزهای یک‌شنبه و دوشنبه در تمام مقاطع تحصیلی تعطیل کرد.

به گفته فرماندار ریگان، توفان گرد و غبار در ریگان خسارات زیادی به مزارع گندم و جو وارد کرده و سبب شن گرفتگی باغ‌ها و مزارع شده است.

توقف عملیات مالچ پاشی، روند کند و تعطیلی پروژه‌های منابع طبیعی از جمله دلایل افزایش کانون‌های بحران فرسایش بادی در ریگان است و تاکنون گرد و غبار ۱۶روستای ریگان را خالی از سکنه کرده و ۱۵۰روستا نیز اکنون در محاصره شن‌های روان قرار دارند.

شهرستان ریگان تا مرکز استان کرمان ۲۸۵ کیلومتر فاصله دارد. استان کرمان بعد از استان خوزستان دومین کانون بحران فرسایش بادی در ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *