سخنان عجیب حسن روحانی در نشست خبری: پزشکی قانونی آمار کشته‌شدگان آبان را اعلام کند؛ دولت مسئولیتی در قضیه هواپیمای اوکراینی ندارد! مردم اگر هم نامزدی ندارند به نامزد حزب رقیب رأی بدهند!

By | 2020-02-17

-« آمار کشته‌‌های آبان در اختیار پزشکی قانونی کشور است و می‌توانند اعلام کنند و مشکلی نیست اما آمار واقعی آنچه اعلام شده با آنچه در رسانه‌ها اعلام می‌شود فاصله زیادی دارد».
– «در زمینه هواپیمای اکراینی اشتباه موردی رخ داد. آنقدر این اشتباه عجیب و غریب بود که کسی باورش نمی‌شد. همین الان هم برایم سخت است، ما در جنگ بودیم».
– «همه شاخص‌ها نشان می‌دهد که موضوع فشار حداکثری آمریکا را پشت سر گذاشتیم».
– «جاهایی که رقابتی نیست مردم حضور پیدا کنند حتی اگر ممکن است از حزب آنها کسی نباشد. اما همه ما ایرانی هستیم و از حزب رقیب می‌تواند کسی را انتخاب کند!»

سه ماه بعد از قتل‌‌عام مردم در اعتراضات آبان‌‌۹۸، مسئولان جمهوری اسلامی همچنان از اعلام آمار دقیق کشته‌‌شدگان خودداری می‌‌کنند.

حسن روحانی: خوشحالم که در اکثر حوزه‌ها انتخابات رقابتی است و جاهایی که رقابتی نیست مردم حضور پیدا کنند حتی اگر ممکن است از حزب آنها کسی نباشد اما همه ما ایرانی هستیم و از حزب رقیب می‌تواند کسی را انتخاب کند!

حسن روحانی: خوشحالم که در اکثر حوزه‌ها انتخابات رقابتی است و جاهایی که رقابتی نیست مردم حضور پیدا کنند حتی اگر ممکن است از حزب آنها کسی نباشد اما همه ما ایرانی هستیم و از حزب رقیب می‌تواند کسی را انتخاب کند!

روز یکشنبه ۲۷ بهمن در نشست خبری حسن روحانی با رسانه‌‌ها خبرنگار نیویورکر از او درباره تعداد کشته‌‌شدگان اعتراضات آبان‌‌ماه پرسید. وی گفت: «آمار واقعی با آمار رسانه‌ها خیلی فاصله دارد، رسانه‌های خارجی اغراق و مبالغه کردند. یک عددی را اعلام کردند و روزانه صد نفر صد نفر بالا بردند. اینها کاملا نادرست است. از ابتدا هم گفته بودم در این زمینه نیروهای خودی، پلیس، بسیج، عابران و مردم عادی از کسانی که متعرضین و مهاجمان بوده‌اند تفکیک شود.»

او در ادامه گفت: «اینکه چند نفر کشته شده‌اند آمارش در اختیار پزشکی قانونی کشور است و می‌توانند اعلام کنند و مشکلی نیست اما آمار واقعی آنچه اعلام شده با آنچه در رسانه‌ها اعلام می‌شود فاصله زیادی دارد.»

روحانی در پاسخ به پرسشی درباره شلیک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به هواپیمای مسافربری اوکراینی گفت: «در زمینه هواپیمای اوکراینی اشتباه موردی رخ داد. آنقدر این اشتباه عجیب و غریب بود که کسی باورش نمی‌شد. همین الان هم برایم سخت است، ما در جنگ بودیم. پدافند هوایی را می‌شناسیم… تا رفتند بازرسی کنند از روز پنجشنبه این موضوع در ذهن ما بود، اما مقام مسئول باید به ما می‌گفت. باید پنجشنبه غروب نتیجه اعلام می‌شد بجای شنبه صبح. این موضوع به اعتماد عمومی لطمه زد، اما تعمدی نبود.»

وی بیان کرد: «همان نیروی مسلحی که در طول تاریخ برای ما افتخارات زیادی آفریده است این خطا را به عهده گرفت و عذرخواهی کرد. من تشکر می‌کنم از سپاه پاسداران هم در ماجرای شهید سلیمانی جواب درست و قاطعی داد هم به مردم اطمینان داد دیگر چنین اتفاقی نمی‌افتد.»

پرسیدم ورژن هواپیما چه بوده!

در ادامه خبرنگار «برنا نیوز» پرسید «چرا دولت دستور «کلیر» کردن آسمان کشور را در شب اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی اعلام نکرد و چرا زودتر ابعاد این حادثه برای مردم روشن نشد؟» که روحانی با خنده پاسخ داد، «در موضوع هواپیمای اوکراینی صبح چهارشنبه که حادثه رخ داد ما در دولت بودیم و آنچه که از سوی وزیر راه مطرح شد این بود که یک حادثه است که من همانجا پرسیدم که ورژن هواپیما چه بوده است؟ مثلاً از ورژن‌های پرحادثه بوده یا نه. بعد از ظهر همان روز نیز در شورای‌عالی امنیت ملی جلسه‌ای را داشتیم که برای موضوع عین الاسد برگزار شد و در آن جلسه هم گرچه هواپیما اوکراینی بحث ما نبود اما در پایان جلسه مطرح شد و باز هم موضوع حادثه مطرح بود نه چیز دیگر.»

امیدواریم که کار را با اوکراینی‌ها ادامه دهیم

او در ادامه گفت: «شب که با رئیس جمهوری اوکراین صحبت کردم ایشان لحنش متفاوت بود و احتمالاتی را مطرح می‌کرد. شب پنجشنبه که من با ستاد کل صحبت می‌کردم احتمال خطا را می‌دادند و من همانوقت گفتم که اگر چنین حس می‌کنید همین الان اعلام کنید که گفتند هنوز ابهامات و شبهاتی وجود دارد و فردا جمعه که ساعت دو تا سه بعد از ظهر بود گفتند که دیگر موضوع خطای انسانی است و گفتم اعلام شود که گفتند در حال تنظیم بیانیه‌ در این زمینه هستیم. اما اولین لحظه‌ای که به صورت رسمی به من اعلام شد طی تلفنی از سوی رئیس ستاد کل متوجه شدم که خطای انسانی محرز شده و همان شب هم جلسه شورای‌ عالی امنیت ملی برگزار شد و بیانیه ستاد کل هم آنجا خوانده شد و گفتیم که همین حالا موضوع را اعلام کنید که گفتند باشد اما اینکه همان ۱۲ شب اعلام نشد من تعجب کردم. در نهایت این موضوع صبح روز بعد اعلام شد، ولی می‌شد روند را تسریع بخشید تا چند ساعتی زودتر این ماجرا اعلام شود اما واقعا حادثه عجیبی بود و الان هم داریم موضوع را پیگیری می‌کنیم و امیدواریم که کار را با اوکراینی‌ها ادامه دهیم.»

دولت مسئول «کلیر» کردن آسمان نیست

روحانی ادامه داد: «در مورد «کلیر» شدن آسمان هم باید گفت که همه هواپیماها تردد می‌کنند. در شرایط خاص که باید مسیری بسته شود این موضوع را هواپیمایی کشوری باید اعلام کند، ولی اینکه چه کسی این را به این سازمان بگوید یا سازمان هواشناسی است یا ستاد کل نیروهای مسلح است که باید این را اعلام کنند. دولت در این زمینه مسئولیتی برای «کلیر» کردن اصلا ندارد و همیشه روال همین بوده است.»

برخلاف ادعاهای حسن روحانی، بر اساس قوانین ایکائو و پیمان شیکاگو در درگیری و شرایط اضطراری، دولت‌ها مسئول تامین امنیت حریم آسمان و کریدورهای پروازی هواپیمای غیرنظامی‌‌اند.

فشار حداکثری آمریکا را پشت سر گذاشتیم

روحانی در بخشی از سخنانش در این نشست مدعی شد «به‌رغم اینکه شرایط از سال گذشته سخت‌تر است اما همه شاخص‌ها نشان می‌دهد که موضوع فشار حداکثری آمریکا را پشت سر گذاشتیم. بی‌تردید آمریکایی‌ها امروز به این نتیجه رسیدند مسیری که انتخاب کردند با محاسبه غلط بوده و نسبت به مردم ایران تاثیرگذار نخواهد بود.»

روحانی در ادامه گفت، «تحریم‌ها بی‌ثمر خواهد بود. ثمری برای دشمنان ما نخواهد داشت و آنچه آنها فکر می‌کنند که با فشار حداکثری می‌توانند در حال ضعف ما را پای میز مذاکره ببرند، چنین چیزی امکان ندارد. تمام هدف آمریکا این است که با فشار حداکثری و در حالی که مردم در سختی فراوان و استیصال قرار گرفتند، دولت با ضعف برابر میز مذاکره حضور پیدا کند که این کار امکانپذیر نیست و ما با قدرت و توانمندی و عزت در برابر دنیا سخن حق خود را به صراحت بیان کردیم و می‌کنیم اما هیچگاه با ضعف پای میز مذاکره نخواهیم رفت.» وی در ادامه نیز ادعا کرد «دشمن را مجبور خواهیم کرد که به پای میز مذاکره بیاید.»

یک روز پیش از این محمدجواد ظریف در حاشیه نشست مونیخ گفت تلاش‌‌های امانوئل ماکرون و شنیزو آبه برای مذاکره آمریکا با ایران بی‌‌ثمر است و دونالد ترامپ حاضر به مذاکره با ایران نیست زیرا فکر می‌‌کند جمهوری اسلامی در حال فروپاشی است.

در ۴۴ حوزه انتخابات رقابتی نیست

روحانی در پاسخ به پرسشی درباره انتخابات و لیست انتخاباتی منتشر شده موسوم به «یاران روحانی» بدون اشاره به گسترش موج تحریم انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: «فضا مقداری نسبت به گذشته فرق کرده است، امروز شور و نشاط نسبی را در کشور برای انتخابات می‌بینیم و می‌خواهیم این شور و نشاط به حداکثر برسد و انتخابات به بهترین شکل برگزار شود.»

وی گفت: «حتما انتخابات پرشور و حداکثری به نفع همه ما است، حتما آمریکایی‌ها از حضور حداکثری مردم خوشحال نمی‌شوند و خوشحالی آنها در انتخابات حداقلی مردم است، به نفع مردم کشور ما نیز نخواهد بود.» روحانی همچنین اظهار داشت:« از ابتدا نگران بودم که شرایط به گونه‌ای باشد که رقابت خوبی صورت نگیرد و وقتی رقابت نیست ممکن است انتخابات سالم و درست باشد، اما حضور مردم کم می‌شود و در رقابت حضور مردم بیشتر می‌شود.»

او توضیح داد «در گزارشی که وزارت کشور به من داده بود و در دولت مطرح کرد، گفتند که در ۷۰ حوزه انتخابات غیررقابتی است و این من را نگران کرد و همه تلاش من این بود که کاری کنیم که رقابت بیشتر شود و حتی‌الامکان افرادی که امکان تایید آنها طبق قانون وجود دارد، تایید شوند و به صحنه بیایند تا اینکه انتخابات پر شور شود. امروز از وزارت کشور در مورد ۷۰ حوزه‌‌ای که گفته می‌شد رقابتی نیست، پرسیدم که طبق آخرین گزارش فقط ۴۴ حوزه رقابتی نیست. این برای من خیلی خوشحال‌کننده بود.»

وی در توصیه‌ای عجیب خواست که مردم در هر حال حضور پیدا کنند و به نامزد رقیب رأی بدهند: «جاهایی که رقابتی نیست مردم حضور پیدا کنند حتی اگر ممکن است از حزب آنها کسی نباشد. اما همه ما ایرانی هستیم و از حزب رقیب می‌تواند کسی را انتخاب کند که اصلح‌تر و بهتر است و می‌توانند برای کشور در مجلس مفید باشند!»

شایعه استعفای حسن روحانی که در محافل سیاسی مطرح شده نیز از مسائلی بود در کنفرانس خبری مطرح شد اما او گفت، «هیچوقت در ذهنم مسئله استعفا مطرح نبوده… این شایعه را قویا تکذیب می‌کنم؛ دولت پای مسئولیت و عهد خود تا ساعت آخر خواهد ماند.»

روحانی در پاسخ به پرسشی درباره بحران در روابط تهران و ریاض گفت، مشکل پیچیده غیرقابل حل با عربستان نداریم و  هر زمانی که عربستان آماده باشد، مسائلی که میان دو کشور است، قابل گفتگوست. او افزود، «البته الان مهمترین مسئله در منطقه، برای عربستان سعودی مسئله یمن هست و بسیار مهم است که پایان کار چگونه باشد.»

برخی سخنان عجیب روحانی در نشست خبری و خنده‌‌های بیجای وی هنگام صحبت درباره کشته‌‌شدگان پرواز ۷۵۲ و ۱۵۰۰ کشته آبان‌‌ماه با انتقاد گسترده‌‌ای روبرو شده است.
كيهان چاپ لندن:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *