جواد الهنداوي در رای الیوم: پیام هشدار آمیز ایران به اردوغان؟

By | 2020-02-18

جواد الهنداوي در رای الیوم نوشت: بحران در سوریه، تنها یک بحران سوری نیست؛ بلکه یک بحران عربی، منطقه ای و بین المللی در میدن سوریه و علیه ملت و حق حاکمیت این کشور است، که باعث پوشیده ماندن چهره واقعی برخی سران، از جمله رجب طیب اردوغان شده است. رئیس جمهور ترکیه، به اسم امنیت ملی این کشور و تامین منافع ملت ترکیه، بوضوح دروغ، نفاق، باجگیری، تجاوز و تروریسم را به کار بسته است؛ این امر نشان می دهد که تروریسم همچنان وسیله ای برای برخی دولتهاست تا از آن برای تحقق اهداف خود استفاده کنند: گسترش محدوده جغرافیایی و نفوذ خود، براندازی نظام ها و نابود کردن دولتها.

به گزارش انتخاب، در ادامه این مطلب آمده است: ترکیه در حال حاضر درست مانند اسرائیل، از اشغال و ترور، برای تضمین منافع و توسعه دامنه نفوذش در منطقه استفاده می کند.

ایران و محور مقاومت، واقعیتهایی را در مورد عربده کشی ترکیه در سوریه می دانند و در سایه این حقایق، سوریه برخورد نظامی می کند و روسیه و ایران، واکنش سیاسی دارند؛ اما این واقعیتها کدامند؟

* هیچ کس در این واقعیت شک ندارد که آمریکا و اسرائیل به دنبال فتنه افکنی و شعله ور کردن منطقه هستند. جنگ بین ترکیه و سوریه، به نفع اسرائیل و آمریکاست و ترکیه را به سمت آغوش استراتژیک این دو، سوق می دهد. جنگ فرسایشی بین ترکیه و سوریه، همچنین می تواند باعث تضعیف این دو شود. همانطور که نماینده دائم سوریه در سازمان ملل، تصریح کرده است که آمریکا و غرب به دنبال درگیر کردن ترکیه هستند.

* ایران رسما و از طریق نماینده خود در سازمان ملل، پیشنهاد وساطت بین ترکیه و سوریه را داد. به این شکل، ایران در برابر جامعه بین الملل، ثابت کرد که برای اتش بس و حاکم شدن صلح، تلاش می کند.

* تهدید ایران در مورد اینکه اگر اسرائیل نسبت به هدف گرفتن منافع آن در سوریه اقدام کند، به تل آویو پاسخ می دهد، همزمان، پیامی است برای ترکیه، مبتنی بر اینکه ایران در برابر تجاوز به منافع خود در سوریه، دست بسته نمی ایستد.

موضع گیری ایران در قبال بحران سوریه و اقدامات ترکیه در این کشور عربی، بدون مشورت و هماهنگی با روسیه، که تاثیر سیاسی و نظامی مهمی در میدان سوریه دارد، اتخاذ نشده است. در واقع، پیشنهاد ایران در مورد میانجی گری، پیشنهاد روسیه است، اما با زبان و هویت ایرانی. از آنجا که ترکیه به تعهدات سوچی در قبال روسیه و سوریه پایبند نبود، روسیه در برابر ترکیه، عصا را از میانه گرفته و عملی کردن نقشه های خود را به ارتش عربی سوریه سپرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.