پیشنهاد ستاد مدیریت کرونا برای مرخصی”زندانیان کیفری” استان تهران

By | 2020-02-28

به دنبال شیوع ویروس کرونا در ایران و بازتاب برخی نگرانی‌ها از شیوع این ویروس در زندان‌ها، ستاد مدیریت بیماری کرونا در تهران به قوه قضائیه پیشنهاد داد برخی زندانیان استان تهران با رعایت ضوابطی به مرخصی بروند.

علیرضا زالی، رئیس ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، روز پنج‌شنبه، هشتم اسفند (۲۷ فوریه) در جلسه تشریح مصوبه‌های این ستاد، از امکان مرخصی برخی “زندانیان استان تهران” در صورت موافقت مقام‌های قوه قضائیه سخن گفت.

به گزارش ایسنا، پیشنهاد این ستاد به قوه قضائیه این بوده که زندانیان در استان تهران بعد از “غربالگری و طبقه‌بندی در مورد جرم‌های کیفری” و به شرط صدور “گواهی صحت توسط مبادی بهداشت و درمان درون زندان‌ها”، اجازه مرخصی داشته باشند.

به گفته زالی، با مرخصی رفتن این دسته از زندانیان، “بار قابل توجهی از تجمعات در زندان‌ها کم می‌شود”. قوه قضائیه هنوز به این پیشنهاد ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا واکنشی نشان نداده است.

پیش‌تر جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه ایران، از او خواستند تا پایان دوره بحران مربوط به شیوع ویروس کرونا در کشور، با آزادی یا مرخصی زندانیان موافقت کند.

خانواده‌های زندانیان سیاسی در نامه خود نوشتند: «ما جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی به منظور جلوگیری از وقوع یک فاجعه انسانی خواهان آزادی یا حداقل مرخصی قابل‌ قبول زندانیان تا پایان دوران بحران هستیم.»

قوه قضائیه هنوز به درخواست این خانواده‌ها نیز پاسخی نداده است. غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائيه، ششم اسفند ماه در نشست خود با خبرنگاران از دستور رییس این قوه برای اعطای مرخصی ویژه به “زندانیان واجد شرایط” خبر داده بود. او بدون تشریح جزئیات، فقط گفت تصمیم گرفته شده تا “در شرایط فعلی کشور”، تعداد ورودی به زندان‌ها تا حد ممکن کمتر شود و قرارهای منجر به صدور حکم بازداشت کاهش یابد.

در همین حال، سایت “ایران‌وایر”، دیروز از مرخصی مسعود کاظمی، روزنامه‌نگار در غروب هفتم اسفند از زندان اوین خبر داد و نوشت که ظاهرا دلیل مرخصی این روزنامه‌نگار، شیوع ویروس کرونا در زندان اوین بوده است.

بلاتکلیفی زندانیان دیگر استان‌ها

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های داخل ایران، مرخصی زندانیان به دلیل نگرانی از ابتلا به ویروس کرونا، فقط در مورد زندانیان استان تهران پیشنهاد شده است. در این میان هنوز مشخص نیست که آیا زندانیان دیگر استان‌ها هم مشمول این مرخصی خواهند شد یا خیر. همچنین هنوز به درستی بیان نشده که تکلیف زندانیان سیاسی، عقیدتی و امنیتی چه می‌شود.

بسیاری از فعالان مدنی، حقوق بشر و سیاسی در زندان‌های استان‌های دیگر دوران محکومیت خود را می‌گذرانند و بر اساس گزارش وزارت بهداشت، بیش از ۲۰ استان در کشور، درگیر ویروس کرونا هستند و همین موضوع خانواده‌های زندانیان در شهرهای دیگر را هم نگران کرده است.

صدیقه مالکی‌فر، همسر‌هاشم خواستار، زندانی سیاسی در مشهد، ۲۵ فوریه با اشاره به همین نگرانی‌ها گفت که خانواده‌های ۱۴ زندانی سیاسی در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه، خواستار نجات فوری زندانیان از خطر ویروس کرونا شدند. آنها از رئیس قوه قضائیه خواستند این زندانیان یا آزاد شوند یا به مرخصی بیایند.

این ۱۴ زندانی سیاسی کسانی هستند که چندی پیش در نامه‌ای سرگشاده خواستار استعفای علی خامنه‌ای شدند. آنها در حال حاضر در زندان‌های مشهد و تهران و کاشان به‌سر می‌برند. نویسندگان نامه مسئولیت عواقب “انتشار این بیماری خطرناک در میان زندانیان” را بر عهده قوه قضائیه دانسته‌اند.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر که در زندان به سر می‌برد نیز با اشاره به نگرانی از ابتلای زندانیان به ویروس کرونا، در فیسبوک نوشت: «جان زندانیان به دلیل گسترش بیماری کرونا و احتمال بالای ورود ویروس به داخل زندان به شدت در خطر است.»

اصغر جهانگیر، رئیس سازمان زندان‌های ایران، دیروز به خبرگزاری‌های داخلی گفته بود که برای “جلوگیری از انتقال ویروس کرونا به زندان‌ها”، تا اطلاع بعدی، ملاقات با زندانیان به صورت کابینی انجام می‌شود.

نگرانی خانواده‌های زندانیان از ابتلا به ویروس کرونا بعد از آن جدی شد که برخی خبرها از فوت یکی از زندانیان در زندان فشاویه به دلیل ویروس کرونا حکایت داشت.

تاکید بر بهداشت پادگان‌ها

یکی دیگر از محورهای فعالیت ستاد مدیریت کرونا در تهران به واحد‌های نظامی‌ در کلانشهر تهران و پادگان‌ها اختصاص داشت. زالی، رئیس این ستاد، اقدامات انجام شده توسط واحدهای نظامی‌ در تهران را خوب دانست و در مورد پادگان‌ها هم گفت که خدمات پیشگیرانه و بهداشتی باید در این فضاها مورد توجه و تاکید قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.