سجاد سالاروند از معترضان آبان به «سه ماه مرده‌شویی و یک سال حبس» محکوم شد

By | 2020-03-17

سجاد سالاروند که قبلاً منابع حقوق بشری او را یکی از کارگران بازداشت‌شده در اعتراضات آبان ۹۸ در بومهن معرفی کرده بودند، به اتهام «اخلال در نظم عمومی»، علاوه بر یک سال حبس، به سه ماه «شست‌وشوی میت» نیز محکوم شد.

به گزارش پایگاه حقوق بشری هرانا، این حکم که دادگاه کیفری دو شهرستان پردیس آن را صادر کرده، روز ۲۶ اسفندماه، در زندان تهران بزرگ به آقای سالاروند ابلاغ شده است.

بر اساس این گزارش، اتهامات این شهروند بومهن «تشکیل دسته یا جمعیت با هدف برهم زدن امنیت کشور و اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق ایجاد جنجال و هیاهو» عنوان شده است.

مجازات تکمیلی مرده‌شویی پیش از این نیز در سال ۹۶ در یکی از احکام قضایی ذکر شده بود که واکنش شورای اسلامی کار کارگران بهشت زهرا را در پی داشت. در بیانیه این شورا آمده بود: «شغل ما یک شغل شریف و نماد خدمت به مردم است و این قبیل برخوردها شکستن اعتبار و حرمت شغلی ماست.»

در اعتراضات آبان ۹۸ که در پی افزایش سه‌برابری و ناگهانی قیمت بنزین شکل گرفت و دامنه آن به بیش از صد شهر ایران رسید، چند صد نفر کشته و هزاران نفر بازداشت شدند.

در بومهن، از شهرهای اطراف تهران، نیز دست‌کم دو نفر کشته و ده‌ها نفر بازداشت شدند. سجاد سالاروند، ۲۱ ساله، یکی از آنان بود که تا پیش از بازداشت به کارگری ساختمان اشتغال داشت.

شمار زیادی از بازداشتی‌های اعتراضات آبان در سراسر کشور همچنان در زندان هستند و به نظر می‌رسد اخبار دادگاهی شدن آنها تحت تاثیر بحران ویروس کرونا در کشور قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.