مراکز تجاری “غیرضروری” ایران تا ۱۵ فروردین تعطیل می‌شوند

By | 2020-03-20

حسن روحانی از وزیر کشور خواست با بررسی مراکز پر ازدحام استان‌ها برای بستن بازارها و مراکز تجاری غیرضروری اقدام کند. پنج وزیر سابق بهداشت نسبت به پیامد تعلل در محدود کردن ترددها به روحانی هشدار داده‌اند.

رئیس دولت دوازدهم در نشست مشترک سران قوا با روسای کمیته‌های اصلی ستاد ملی مقابله با کرونا از وزیر بهداشت خواست برای آن دست از کسب و کارها و مراکز تولیدی که به رغم ضرورت پرهیز از ازدحام، باید به فعالیت خود ادامه دهند “پروتکل‌های ویژه بهداشتی” تدوین کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی روز پنجشنبه ۲۹ اسفند در این نشست با اشاره به گزارش وزیر راه که ظاهرا حکایت از “همراهی مردم در رعایت پروتکل‌ها و توصیه‌های بهداشتی به ویژه در خصوص ماندن در منزل و خودداری از سفر” دارد ابراز امیدواری کرد که شهروندان “به طور جدی‌تر و بیشتر” به این توصیه‌ها عمل کنند.

بازار تبریز در روزهای شیوع شدید ویروس کرونا

گزارش‌های میدانی و عکس‌های منتشر شده در رسانه‌های ایران از صف طولانی خودروها در خروجی برخی کلان‌شهرها از جمله تهران، تصویر متفاوتی ارائه می‌کند. تست حرارت‌سنجی سرنشینان خودروها موجب ایجاد ترافیک سنگین در برخی خروجی‌ها شده است.

پنج وزیر بهداشت دولت‌های قبلی و ۱۷ استاد علوم پزشکی در نامه‌ای به حسن روحانی هشدار دادند که لازمه کنترل موثر روند شیوع ویروس کرونا “محدود کردن ترددها و مسافرت‌ها و تعطیلی صنوف زنجیره غیرضروری و مراکز خرید بزرگ و پر ازدحام و کنترل مبادی ورودی و خروجی شهرها است” و تداوم ترددها به شکل کنونی نتیجه‌ای جز “وخامت اوضاع” نخواهد داشت.

در این نامه که خبرگزاری فارس صبح پنج‌شنبه منتشر کرد به حسن روحانی توصیه شده “‌با فوریت از همین امروز حداقل به مدت ۱۵ روز کلیه‌ی دستگاه‌های غیر اضطراری و کسب و کارهای غیرضرور به‌طور کامل تعطیل شود” و “با قاطعیت” جلوی ترددها و مسافرت‌‌های غیرضروری شهری و بین‌شهری گرفته شود.

رئیس جمهوری ۲۵ اسفند در واکنش به خبرها و شایعه‌ها در مورد قرنطینه برخی شهرها و مراکز تجاری گفته بود: «چیزی به نام قرنطینه که شایع شده در تهران برخی از فروشگاه‌ها و مشاغل مورد قرنطیه قرار می‌گیرند، اصلاً وجود ندارد؛ نه امروز، نه در ایام نوروز، نه قبل و نه بعدش وجود ندارد. همه در کسب و کار و فعالیت خودشان آزادند.»

عقب‌نشینی روحانی و تعطیلی مراکز غیرضروری

به نظر می‌رسد افزایش شدید موارد ابتلا به کرونا و مرگ بر اثر آن و تاکید بیشتر کارشناسان درباره نقش کاهش رفت و آمدها و تماس شهروندان با یکدیگر برای کند کردن روند شیوع ویروس کرونا باعث شد حسن روحانی در گفته‌های چهار روز پیش خود تجدید نظر کند.

حسن روحانی  در نشست روز پنج‌شنبه سران قوا و برخی اعضای ستاد مبارزه با کرونا با اشاره به بحث‌هایی که در باره ازدحام در مراکز پرجمعیت برخی استان‌ها مطرح شده به وزیر کشور ماموریت داد در همکاری با استانداران وضعیت این گونه مراکز را بررسی کند.

او از وزیر کشور خواسته “به جز مراکز ضروری از جمله مراکز توزیع دارو، ‌مواد غذایی و سایر اقلام مورد نیاز و ضروری روزمره مردم، بقیه بازارها، پاساژها و مراکز تجاری که تراکم جمعیت ایجاد می‌شود را تا ۱۵ فروردین تعطیل کند”.

محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی روحانی، در نشست روز پنج‌شنبه سران قوا درباره مسائل اقتصادی و تبعات شیوع ویروس کرونا و آسیب‌‌های وارده به کسب و کارها و مراکز تولیدی و راهکارهای کمیته اقتصادی ستاد مبارزه با کرونا برای جبران این خسارت‌ها گزارشی ارائه کرد.

بسته‌های حمایتی برای قشرهای آسیب‌دیده

به جز مشکلات مالی برخی از اصناف که با تعطیلی آنها تا ۱۵ فروردین تشدید نیز می‌شود، بسیاری از کارگران روزمزد و افرادی که شغل ثابتی ندارند هم از توقف و کاهش فعالیت‌های اقتصادی به شدت آسیب می‌بینند و در مضیقه هستند. روحانی می‌گوید برای این دسته از افراد “تصمیمات خوبی” گرفته شده که اعطای بسته‌های حمایتی یکی از آنهاست.

بر پایه آمار رسمی وزارت بهداشت تا نیمروز ۲۹ اسفند ۱۸ هزار و ۴۰۸ مورد ابتلا به ویروس کرونا در ایران شناسایی شده و یک هزار و ۲۸۴ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

روابط عمومی وزارت بهداشت می‌گوید طی ۲۴ ساعت گذشته یک هزار و ۲۴ مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران شناسایی و ۱۴۹ نفر به تعداد قربانیان بیماری کووید- ۱۹ اضافه شده است.

مطابق فهرستی که دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز بر پایه آمار رسمی کشورها تنظیم می‌کند تا روز ۱۹ مارس بیش از ۲۲۹ هزار نفر در سراسر جهان به ویروس جدید کرونا مبتلا شده و و ۹ هزار و ۳۱۸ نفر بر اثر آن درگذشته‌اند.

ایران بعد از چین و ایتالیا بیشترین موارد ابتلا و مرگ بر اثر ویروس کرونا را داشته است. شیوه این ویروس در کشورهایی نظیر چین، کره جنوبی و ژاپن تا حدود زیادی کنترل شده اما در اغلب کشورهای اروپایی و ایران هنوز شیوع ویروس به نقطه اوج نرسیده است.
دویچه وله :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.