فرانسه با تایید آزادی رولان مارشال، از ایران خواست فریبا عادل‌خواه را هم آزاد کند 

By | 2020-03-21

به دنبال انتشار گزارش‌هایی درباره تبادل زندانی بین ایران و فرانسه، دفتر رئیس جمهوری فرانسه آزادی رولان مارشال، شهروند زندانی‌اش در ایران، را تایید کرد و از جمهوری اسلامی خواست شریک زندگی او، فریبا عادل‌خواه، را نیز آزاد کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دفتر امانوئل مکرون روز شنبه، دوم فروردین، اعلام کرد که رئیس جمهور «خرسند است آزادی رولان مارشال را که از ژوئن ۲۰۱۹ در ایران زندانی بود اعلام کند».

به نوشته بیانیه دفتر رئیس جمهور فرانسه، وی در عین حال «مُصرانه از مقام‌های ایران خواست فریبا عادل‌خواه را فورا آزاد کنند».

فریبا عادل‌خواه، پژوهشگر بنیاد مطالعات علوم سیاسی پاریس، ۱۷ خرداد پارسال در سفر به ایران توسط نیروهای اطلاعات سپاه در خانه‌اش بازداشت شد.

رولان مارشال، پژوهشگر فرانسوی در امور آفریقا و شریک زندگی خانم عادل‌خواه که برای دیدار او به ایران رفته بود، نیز توسط سپاه بازداشت شد.

در یک سال گذشته و به‌ویژه پس از اعتصاب غذای فریبا عادل‌خواه در زندان اوین، نهادهای متعدد بین‌المللی خواستار آزادی این دو شدند اما مقام‌های جمهوری اسلامی همواره تأکید داشتند «فشارها تأثیری ندارد».

اکنون نیز آزادی رولان مارشال در جریان یک تبادل زندانی بین دو کشور انجام گرفته است.

روز جمعه قوه قضائیه جمهوری اسلامی اعلام کرد فرانسه جلال روح‌الله‌نژاد را آزاد کرده و ایران نیز یکی از زندانیان فرانسوی را آزاد کرده است.

جلال روح‌الله‌نژاد، مهندس ایرانی، از بیش از یک سال پیش به اتهام دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران در فرانسه زندانی بود و به نوشته خبرگزاری میزان، قرار بود این شهروند ایرانی به آمریکا مسترد شود.

خبرگزاری میزان، رسانه قوه قضائیه، به آزادی یک شهروند فرانسوی از زندان‌های ایران اشاره کرده اما نامی از او نبرده بود.

در روزهای اخیر و با اوج‌گیری شیوع کرونا در ایران، جمهوری اسلامی شماری از زندانیان عمدتا غیرسیاسی را آزاد کرده یا به مرخصی فرستاده است.

یک شهروند آمریکایی و یک شهروند ایرانی‌بریتانیایی نیز در بین این افراد هستند.

جمهوری اسلامی مایکل وایت، شهروند آمریکایی که از تیر پارسال در ایران زندانی بود و به گفته مادرش مبتلا به سرطان است، از روز پنج‌شنبه به مرخصی پزشکی آمده است.

همچنین روز سه‌شنبه نازنین زاغری، شهروند ایرانی‌بریتانیایی با قید وثیقه از زندان اوین تهران از زندان بیرون آمده اما با پابند الکترونیکی در حبس خانگی است.

این اقدام استقبال وزیر خارجه بریتانیا را به دنبال داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.