اذعان مقام وزارت بهداشت به وجود ویروس کرونا در ایران «از اوایل بهمن‌ماه»

By | 2020-03-28

رئيس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مقابله با بحران کرونا در ایران روز شنبه گفت که ویروس مرگبار کرونا «از اوایل بهمن به صورت خزنده و بی‌علامت در ایران چرخش داشته است».

علی‌اکبر حق‌دوست که روز شنبه، ۹ فروردین، از طریق ویدئو کنفرانس به سوالات خبرنگاران پاسخ می‌داد، چنین نظر داد که ویروس کرونا در ایران «با تاخیر تشخص داده شد».

اعلام «چرخش» ویروس در کشور از اوایل بهمن در حالی رخ می‌دهد که پیش از این مقام‌های وزارت بهداشت اصرار داشتند که این ویروس تازه از اواخر بهمن وارد ایران شده است.

پیشتر رضا ملک‌زاده، معاون وزیر بهداشت ایران، نیز در روز ۲۳ اسفند گفته بود در اعلام ورود ویروس «قدری تاخیر» داشتیم و در ابتدا موارد کرونا را با آنفلوآنزا اشتباه گرفته بودیم.

حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر پیشین بهداشت ایران نیز روز سوم فروردین با انتقاد از نحوه مدیریت بحران کرونا گفت از اواخر آذرماه امسال «نگرانی و پیشنهادات» خود را به اطلاع مسئولان ارشد کشور رسانده، ولی تلاش‌هایش کم‌ثمر بوده است.

کنترل نسبی کرونا در اردیبهشت

علی‌اکبر حق‌دوست روز شنبه همچنین گفت که ویروس در ابتدا در چند شهر «در حال گردش» بوده و موارد اول «بی‌علامت» بوده یا علائم اختصاصی نداشته‌اند.

این عضو ستاد ملی مقابله با کرونا به نام این شهرها اشاره نکرده ولی پیش از این از شهرهایی چون قم و رشت به عنوان کانون شیوع اولیه ویروس نام برده شده بود.

او همچنین درباره مراحل مقابله با کرونا گفته است انتظار داریم «در اردیبهشت به کنترل نسبی این بیماری در کشور برسیم» و «قبل از پایان تابستان به عبور از مرحله اپیدمی موج اول این بیماری برسیم».

او در عین حال تاکید کرده که بازگشایی مدارس زودهنگام نخواهد بود و «زمانی می‌توانیم از بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها صحبت کنیم که حداقل دو دوره ۱۰ روزه کاهش آلودگی را سپری کرده باشیم».

نقطه اوج کرونا در تهران هنوز نرسیده است

آقای حق‌دوست همچنین در بخش دیگری از این نشست خبری گفته است که در تهران «بعید به نظر می‌رسد» به پیک [نقطه اوج] بیماری رسیده باشیم.

در روزهای گذشته، مقام‌های ستاد مقابله با کرونا در تهران با اشاره به بازگشت مسافران نوروزی، درباره بازگشت موج دوم کرونا در این شهر هشدار داده بودند.

بر اساس گزارش رادیوفردا، تعداد قربانیان کرونا در این استان به ۵۲۷ نفر رسیده است. مقام‌های وزارت بهداشت هنوز به طور رسمی اعلام نکرده‌اند که چند نفر در تهران قربانی شده‌اند.

راديو فردا:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.