کرونا در ایران؛ رها شدن ۴ تا ۵ هزار معتاد در تهران

By | 2020-04-05

با بسته شدن مراکز نگهداری معتادان در پی شیوع کرونا چند هزار معتاد در سطح شهر تهران رها شده‌اند. در گرم‌خانه‌هایی که برای اقامت موقت افراد بی‌خانمان در نظر گرفته شده تا کنون ۴۰ مورد مشکوک ابتلا به کرونا شناسایی شده است.

با شیوع گسترده ویروس جدید کرونا در کلان‌شهر تهران بسیاری از مراکز ترک اعتیاد و مکان‌های نگهذاری “معتادان متجاهر” در پایتخت بسته شدند.

آزادی زودهنگام زندانیان یا اعطای مرخصی به آنها نیز تهران را با معضل حضور افرادی روبرو کرده که یا خانه و کاشانه‌ای ندارند یا از طرف خانواده طرد شده‌اند.

مالک حسینی، سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران شنبه ۱۶ فروردین درباره این معضل و افزایش مراجعه به گرم‌خانه‌ها به خبرگزاری ایلنا گفت: «یکی از نگرانی‌های جدی ما گروه‌های جدید از جمله معتادان مراکز ماده ۱۶ و زندانیانی هستند که آزاد شدند و می‌خواهند در گرم‌خانه‌ها حضور یابند، چرا که اگر مبتلا به کرونا باشند یک چالش جدید برای ما ایجاد می‌کند.»

ماده ۱۶ قانون مبارزه با مواد مخدر، آئين‌نامه اجرايی مراكز نگهداری، درمان و كاهش آسيب معتادان است و بر همین اساس این گونه مکان‌ها مراکز ماده ۱۶ خوانده می‌شوند.

گرم‌خانه‌ها که ۲۲ واحد آن در مناطق مختلف تهران راه‌اندازی شده مراکزی هستند که افراد بی‌خانمان را به طور محدود اسکان می‌دهند. با رها شدن چند هزار معتاد و زندانیانی که جا و مکان مشخصی ندارند مراجعه به این مراکز افزایش یافته و مسئولان را نگران شیوع سریع بیماری کووید- ۱۹ در آنها کرده است.

افزایش ۴۹ درصدی مراجعه به گرم‌خانه‌ها

به گفته مالک حسنی از ابتدای اسفند ماه و تائید رسمی شیوع ویروس جدید کرونا در ایران مراجعه به گرم‌خانه‌ها سیر صعودی داشته و شمار افراد پذیرش شده در این مراکز ۴۹ درصد بیشتر از دوره مشابه در سال پیش بوده است.

سرپرست سازمان رفاه شهرداری تهران درباره علت این وضعیت گفته است: «بعد از شیوع کرونا با توصیه وزارت بهداشت فعالیت برخی از مراکز نگهداری جمعی از جمله مراکز ماده ۱۶ متوقف شد. توقف فعالیت این مراکز از طرفی باعث شد  پاتوق‌های معتادان در مراکز شوش و هرندی احیا شود و از طرفی زندانیانی که خانواده نداشتند و یا پذیرشی از سوی خانواده نداشتند با توجه به باز بودن گرم‌خانه‌ها به این مراکز مراجعه کنند.»

افزون بر این بخش بزرگی از معتادان رها شده که اعتیاد شدید دارند به دلیل عدم امکان استفاده از مواد مخدر در گرم‌خانه‌ها رغبتی به حضور در آنها ندارند و در پاتوق‌هایی در مناطق جنوبی یا کنار بزرگ‌راه‌های شهر تهران سرگردانند.

حسینی می‌گوید بخشی از این معتادان که خانواده دارند هم تا نیمه‌های شب در پاتوق‌ها می‌مانند و بی‌خانمان‌های معتاد حتی در مقابل اصرار همکاران شهرداری برای حضور در گرم‌خانه‌ها مقاومت می‌کنند.

چهار تا پنج هزار معتاد رها شده در تهران

او درباره تعداد این معتادان به ایلنا گفت: «براساس مشاهدات ما اکنون در حدود ۴ تا ۵ هزار نفر از معتادان در سطح شهر رها شده‌اند و در بسیاری از مسیرها و حاشیه بزرگ‌راه‌ها شبانه قابل مشاهده هستند.»

سرپرست سازمان رفاه شهرداری می‌گوید تا کنون ۴۰ مورد مشکوک به ابتلا به ویروس کروتا در گرم‌خانه‌های پایتخت شناسایی شده‌اند اما آزمایش هیچ یک از آنها مثبت نبوده است.

مراکز پر ازدحام مانند گرم‌خانه‌ها و پاتوق‌های معتادان که در آن‌ها فاصله‌گذاری اجتماعی به درستی رعایت نمی‌شود از آسیب‌پذیرترین مکان‌ها برای ابتلا و شیوع سریع ویروس کرونا محسوب می‌شوند.

بدون این مراکز هم وضعیت شیوع کرونا در تهران، مطابق ارزیابی ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، به خصوص با توجه به ترافیک شدید و افزایش رفتوآمدها در نخستین روز پس از تعطیلات نوروزی، “نگران‌کننده” است.

حریرچی ۱۶ فروردین درباره وضعیت تهران و خطر آن برای سراسر ایران به خبرگزاری ایسنا گفت: «از آنجایی که تهران نقش کلیدی ارتباطی با سایر استان‌ها دارد، هرگونه وجود و شیوع ویروس حتی در حد متوسط هم می‌تواند باعث انتشار به سایر شهر‌ها و به‌ویژه شهر‌های اطراف تهران شود که تبادل زیادی از نظر اشتغال دارند.»

بیش از ۵۵ هزار و ۷۰۰ مورد ابتلا در ایران

کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت می‌گوید طی ۲۴ ساعت منتهی به ظهر شنبه ۱۶ فروردین ۲ هزار و ۵۷۰ مورد ابتلای جدید به ویروس کرونا شناسایی شده و تعداد مجموع مبتلایان به ۵۵ هزار و ۷۴۳ نفر رسیده است.

جهانپور می‌گوید در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۵۸ نفر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا در ایران جان سپرده‌اند و شمار مجموع درگذشتگان بر اثر بیماری کووید- ۱۹ به ۳۴۵۲ نفر رسید.

بسیاری از کارشناسان در مورد درستی آمار رسمی شیوع کرونا و تلفات آن در کشورهای مختلف، از جمله ایران تردید جدی دارند. یکی از علت‌های این تردید به روش‌های مختلف آزمایش افراد مشکوک به ابتلا و کمبود امکانات و تجهیزات لازم باز می‌گردد.

ایرج حریرچی به ایسنا می‌گوید که شیوه آزمایش در ایران ایراد داشته اما برطرف شده است: «یک نقص ما این بود که تست‌مان را برای افراد بستری انجام می‌دادیم و در افراد سرپایی کمتر تست انجام داده بودیم، زیرا اپیدمی در کشور ما زودتر شروع شد و در آن زمان اصلا تست نداشتیم، اما اکنون با اقداماتی که انجام دادیم، تست‌های سرپایی بسیار بیشتری را انجام می‌دهیم.»

مطابق فهرستی که دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز بر پایه آمار مراجع مختلف کشورها ارائه می‌کند تا ظهر شنبه فراتر از یک میلیون و ۱۲۳ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا در بیش از ۱۸۰ کشور جهان شناسایی شده است.

آمریکا با حدود ۲۷۸ هزار و ۵۰۰ مورد ابتلا و ایتالیا با بیش از ۱۴ هزار و ۶۸۰ قربانی در صدر این فهرست قرار دارند. ایران به لحاظ موارد ابتلا ششمین کشور جهان است و از نظر تعداد قربانیان در جایگاه پنجم قرار دارد.

دویچه وله :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *