حسن نوروزی، عضو کمیسیون قضایی مجلس: هواپیمای اوکراینی در اسرائیل دستکاری شده و در کنترل آمریکا بود, نیرویی که به هواپیمای اوکراین موشک زد، وظیفه‌اش را به‌خوبی انجام داد

By | 2020-04-06

سه ماه پس از فاجعه شلیک موشک به پرواز شماره ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین که منجر به کشته شدن ۱۷۶ مسافر و کادر پروازی شد، یک عضو مجلس شورای اسلامی می‌گوید «نیروهای نظامی به وظیفه خود به‌خوبی عمل کرده‌اند» و کسی در این زمینه بازداشت نشده است.

حسن نوروزی، عضو کمیسیون قضایی مجلس این سخنان را در مصاحبه با شماره روز یکشنبه روزنامه همدلی مطرح کرده است.

او درباره دلیل شلیک موشک به این هواپیما گفته که « اساساً نوع پرواز این هواپیما مشکوک بوده است.» این نماینده مجلس مدعی شده که «هواپیما از کنترل برج مراقبت و مراکز ما خارج شده بود. به نظر می‌رسد این هواپیما تحت کنترل آمریکا قرار گرفته بود. در واقع این هواپیما از مسیر حرکت اصلی خود خارج شده و مسیر حرکت آن به جای اوکراین به سوی تهران، تغییر پیدا کرده بود. بنابراین نوع حرکت این هواپیما بسیار مشکوک بوده است.»

سه روز پس از این رخداد، امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه -نیرویی که مسئول سرنگونی هواپیمای اوکراینی است- در مصاحبه‌ای گفته بود «متأسفانه به دلیل تصمیم‌گیری عجولانه یک فرد، چنین فاجعه بزرگی رقم خورد. حاجی‌زاده تأکید کرد که ما مقصر هستیم. هواپیما در مسیر خود بوده است. اگر گناهی بوده، عناصر ما خبط و خطا کردند و ما باید پاسخگو باشیم.»

نوروزی در مصاحبه امروزش مدعی شده  که «هواپیما پس از اوج‌گیری از فرودگاه امام، می‌بایست روی ارتفاع ۳۲۰۰۰ پا قرار می‌گرفت و ادامه مسیر می‌داد، در حالی که این هواپیما روی ارتفاع ۸۰۰۰ پایی قرار داشت. همان‌طور که گفته شد به نظر می‌رسد که هواپیما از کنترل ما خارج بود.»

او گفته همه این شواهد روشن کرد که دلیلی برای بازداشت و مواخذه نیروهای نظامی وجود ندارد.

هواپیمایی اوکراین در بامداد روز ۱۸ دی‌ماه و تنها پنج دقیقه پس از برخاستن از باند فرودگاه امام خمینی، هدف دو موشک پدافندی سپاه قرار گرفت و تمام سرنشینان آن کشته شدند.

جمهوری اسلامی مسئولیت این حادثه را سه روز بعد پذیرفت و دلیل سرنگونی این هواپیما را «اشتباه فردی» دانست.

همچنین وعده داده شد که عوامل بروز این اشتباه بازجویی و محاکمه خواهند شد.

حال این نماینده مجلس گفته که هواپیمای اوکراینی یک هفته قبل از آنکه به تهران پرواز کند «در اسرائیل بوده و به نظر می‌رسد که دستکاری شده است». دلیل دستکاری هواپیما نیز بنا به گفته او «تعیین اهدافی خاص» برای آن بوده است.

«وجود مشکل و مشکوک بودن هواپیمای اوکراینی» از ادعاهایی است که در سه روز نخست پس از این رویداد در خبرگزاری‌های وابسته به سپاه منتشر می‌شد. انتشار این نوع اخبار و گزارش‌ها، با پذیرش شلیک موشک از سوی سپاه و رد «فرضیه جنگ الکترونیک« از سوی فرمانده نیروی هوافضای این نیرو برای مدتی متوقف شد.

«امیرعلی حاجی‌زاده» فرمانده نیروی هوافضای سپاه ساعتی پس از انتشار اعلامیه رسمی ستاد کل نیروهای مسلح، در یک مصاحبه با تلویزیون رسمی ایران گفت که آرزو می‌کرد که مرده بود و این اتفاق روی نمی‌داد. او همچنین وعده برخورد با عاملین این اشتباه را داد.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران نیز که مدعی است تنها دو روز پس از سرنگونی هواپیما از دلیل واقعی آن اطلاع یافته، گفته بود عوامل بروز این فاجعه در بازداشت هستند.

رهبر جمهوری اسلامی، به‌عنوان فرمانده کل قوا نیز در سه ماه گذشته نه‌تنها مسئولیت این فاجعه را نپذیرفته، بلکه تنها به انتشار یک پیام تسلیت و ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان اکتفا کرده است.

چند هفته بعد و پس از آنکه ایران به‌رغم ناتوانی در خواندن اطلاعات جعبه سیاه، از تحویل آن به اوکراین و کشورهای دیگر خودداری کرد، محمدجواد ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت که اصرار غربی‌ها برای تحویل گرفتن جعبه سیاه به نظر او مشکوک است.

این سخنان سرآغاز دور تازه‌ای از انتشار  ادعاهایی از این دست در رسانه‌های وابسته به سپاه شد.

حال این نماینده مجلس می‌گوید نه‌تنها شلیک به این هواپیما اشتباه نبوده بلکه سپاه کار خود را به‌خوبی هم انجام داده است: «از آنجا که کنترل این هواپیما از دسترس ما خارج شده بود و توسط کشورهای دیگر در حال هدایت بوده است، لذا نیروهای نظامی ما وظیفه خود را به‌خوبی انجام داده‌‌اند.»

جعبه‌سیاه هواپیمای اوکراینی هنوز در ایران است و مقام‌های جمهوری اسلامی از تحویل دادن آن به کشورهایی که توان خواند اطلاعات آن را دارند سرباز می‌زنند. 

مجتبی دهقانی , ایندیپندنت فارسی:

One thought on “حسن نوروزی، عضو کمیسیون قضایی مجلس: هواپیمای اوکراینی در اسرائیل دستکاری شده و در کنترل آمریکا بود, نیرویی که به هواپیمای اوکراین موشک زد، وظیفه‌اش را به‌خوبی انجام داد

 1. sasani

  ماجرای زدن هواپیمای اوکراینی ساعتی پس از حمله موشکی به پایگاهای امریکا طرحی بوده که با هماهنگی ورضایت ضمنی دموکراتها انجام شد با این تصور که ترامپ مقابله به مثل می کند ومی توانند زدن هوایپما را به گردن ترامپ بیندازند .اهداف طرح به شرح ذیا است :
  1- دولت اوکراین نیز با وقوع حادثه ومقصر قلمداد شدن ترامپ واکنش تند نشان خواهد داد ومطالبی را راست یا دروغ در خصوص مکالمات رئیس جمهور آن کشور با ترامپ افشا می نماید. که بی شک این اظهارات به ضرر ترامپ تمام می شود .
  2- موضع گیری اوکراین و اظهارات انها علیه ترامپ سبب می شود برخی از سناتور های جمهوریخواه در سنا نظرشان نسبت به ترامپ عوض شودو پروزه اسیضاح ترامپ در سنا نیز تصویب گردد.
  3- با تصویب پروزه استیضاح ترامپ در سنا دموکراتها به هدف خود یعنی برکناری ترامپ و انتقام از وی دست خوهند یافت. وبا خیال راحت برای دودوره متوالی ریاست جمهوری دموکراتها بیمه خواهد شد.
  3- با برکناری ترامپ برجام به سیاق سابق برمیگردد و جمهوری اسلامی دستمزد خود را که لغو تحریم هاست به مرور دریافت خواهد کرد .
  دلایل :
  1- واکنش اندک و سرد دموکراتها در خصوص زدن هواپیمای اوکراینی موید این موضوع است
  2- از طرفی طبق گفته مقامات ایران در موقع اصابت موشک به هواپیما چندین هوایپمای دیگر نیز در فضای فرودگاه وجود داشته اند از جمله پرواز شیراز به تهران که در حال نزدیک شدن بوده است در حالیکه هواپیمای اوکراینی در حال دور شدن بوده پس عمدی بودن شلیک به این هواپیما ی خاص مد نظر بوده است .
  3- هدف قرار گرفتن هواپیمای کشوری که طرح استیضاح ترامپ بنام آن کلیدخورده است . و انجام تاخیر در پرواز این هواپیما و جلوگیری از سوار شدن برخی از مسافران آن و همچنین بررسی نهایی اجرای طرح
  4- عدم تحویل جعبه سیاه توسط ایران پاکسازی منطقه و …. حاکی از نگرانی های عمیقی است که از افشای مطالبی بسیار سری تر دارد . عدم موضع گیری دموکراتها درخصوص تحویل ندادن جعبه سیاه توسط ایران نیز احتمال رضایت ضمنی انان را با اقدامات ایران پر رنگ می کند
  3- بی شک جو بایدن با واسطه جان کری و جواد ظریف در این خصوص حرف های بسیاری در سینه دارند . توجه کنید به حمایت بی چون وچرای دموکراتها از جو بایدن در مقابل سندرز وقتی دیدند مبادا که سندرز در انتخابات درون حزبی از بایدن پیش بیفتد.
  منتها هوشیاری شخص ترامپ وتیم او تمام نقشه را نقش برآب کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *