دارایی‌های بلوکه شده ایران در لوکزامبورگ می‌ماند

By | 2020-04-14

بر اساس حکم دادگاهی در لوکزامبورگ ۱.۶ میلیارد دلار دارایی ایران در لوکزامبورگ می‌ماند و به آمریکا منتقل نمی‌شود. این حکم قابل تجدیدنظرخواهی است. این پول بنا بود به عنوان غرامت به بازماندگان حادثه ۱۱ سپتامبر داده شود.

دادگاهی در لوکزامبورگ درخواست آمریکا مبنی بر انتقال یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران در این کشور به آمریکا را رد کرد. این پول متعلق به بانک مرکزی ایران است و از سال ۱۳۹۴ در کلیراستریم لوکزامبورگ توقیف شده است.

روز یکشنبه حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران از رفع توقیف دارایی‌های این کشور در لوکزامبورگ خبر داده بود و گفته بود که این دارایی‌ها به ایران باز می‌گردند. اما در حکم دادگاه لوکزامبورگ چیزی درباره بازگشت این پول به ایران نیامده و تصریح شده که این حکم قطعی نیست و آمریکا می‌تواند تقاضای تجدیدنظر کند.

دارایی‌های ایران به درخواست گروهی از بازماندگان حادثه ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ و برای پرداخت غرامت به آنها در طی یک دعوای حقوقی بلوکه شده است.

پیشتر عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی نیز از رفع توقیف و بازگشت دارایی‌های ایران خبر داده بود. علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت ایران، نیز دوشنبه ۲۵ فروردین ابراز امیدواری کرد که از دارایی رفع توقیف شده ایران برای خرید دارو، غذا و محصولات غذایی استفاده شود.

طبق حکم دادگاه لوکزامبورگ، مجموعه بانکی کلیر استریم حق نقل و انتقال این دارایی‌ها را ندارد.
دویچه وله :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.