محمود واعظی, رئیس دفتر رئیس‌جمهور:‌ ۱۲۷ شهر سفید محدودیتی برای انجام مراسم مذهبی ندارند

By | 2020-04-30

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت‌:‌ برای ۱۲۷ شهر سفید هیچ محدودیتی برای انجام مراسم مذهبی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی نگذاشته‌ایم.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم ، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور امروز پس از پایان جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: در شرایط فعلی، بازار سرمایه، بازار ملی و بخش‌های مختلف که متوازن مدیریت شود برای دولت مهم است، تا مردم خود انتخاب کنند در کدام بازار تمایل به سرمایه‌گذاری دارند تا سود مناسبی نصیب آن‌ها شود.

وی با بیان اینکه در گذشته برخی در بخش‌های مختلف مانند طلا، سکه و ارز سرمایه‌گذاری می‌کردند، افزود: اقدامی که امروز در بازار انجام شده مورد حمایت دولت است و امیدواریم یک اطمینانی به مردم داده شود که از یک طرف مردم سود ببرند و از یک طرف کارآفرینان و صاحبان سرمایه بتوانند بخشی از بنگاه‌های خودشان را در اختیار مردم قرار دهند و در کنار آن در کشور توسعه و سرمایه‌گذاری بیشتری داشته باشند.

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: موضوع بورس و سرمایه‌گذاری در آن مورد حمایت جدی دولت است و ما در ابتدا از خودمان شروع کردیم.

واعظی با اشاره به اینکه تأکید رئیس جمهور همواره بر این موضوع است که ابتدا دستگاه‌های دولتی اموال خود را واگذار کنند، گفت: دستگاه‌های دولتی، بنگاه‌ها و اموال خود را در اختیار بورس قرار دهند تا مردم بتوانند در این زمینه مشارکت داشته باشند و خوشبختانه براساس گزارش سازمان بورس در جلسه هیأت دولت باید گفت که بخش خصوصی نیز تمایل پیدا کرده تا بنگاه‌های خود را در بورس عرضه کند.

وی با ابراز اینکه “امیدواریم این روند ادامه پیدا کند”، افزود: شورای‌عالی بورس به‌عنوان یک مرجع عالی برای کنترل و هدایت به‌شمار می‌رود و اینکه صیانت از افرادی که در بورس وارد می‌شوند و دارای سهام هستند، به‌شکل مرتب نظارت دارند و این نظارت مورد تأکید رئیس جمهور است.

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: تصمیم و ابلاغ مقام معظم رهبری در روز گذشته در موضوع سهام عدالت یک تحول جدید برای بورس و مردم به‌شمار می‌رود.

آقای واعظی ادامه داد: در ابتدا از طرف دولت و همه، از مقام معظم رهبری که در ماه مبارک رمضان هدیه خوبی به حدود 50 میلیون نفر که سهام عدالت دارند، اهدا شد تشکر می‌کنم و از الآن وظیفه شورای‌عالی بورس و سازمان بورس است تا آزادسازی را انجام دهند، تا وضعیت چه آن‌هایی که تمایل دارند سهام عدالت را نگهداری و چه آن‌هایی که می‌خواهند آن را جابه‌جا کنند و یا به فروش برسانند، مشخص شود.

وی با اشاره به شرایط فعلی افزود: در شرایط فعلی که با ویروس کرونا مواجه هستیم و از لحاظ اقتصادی دولت تلاش می‌کند هم سلامت مردم و هم موضوع ویروس کرونا را کنترل و اداره کند و به‌نوعی معیشت مردم در زمینه تولید و کسب‌وکار‌ها انجام شود، موافقت مقام معظم رهبری در زمینه سهام عدالت برای آن دسته مردمی که در هر شرایطی خسارت بیشتری دیده و یا توان اندوخته زیادی نداشتند کمک بسیار بزرگی در این زمینه خواهد کرد و ما نیز تلاش می‌کنیم بتوانیم هم بورس یک روند معقول و طبیعی و سودده داشته باشد و هم کشور توسعه پیدا کند.

آقای واعظی در پاسخ به سؤالی درخصوص نگرانی از شلوغی‌های اخیر خاطرنشان کرد : آنچه در شلوغی‌ها به چشم می‌آید ترافیک است دلیل آن هم این است که در ستاد ملی کرونا بحث کردیم و نتیجه این شد که اگر بخواهیم طرح ترافیک را اجرا کنیم موجب ازدحام در حمل‌ونقل عمومی می‌شود به همین دلیل تصمیم گرفتیم مردم برای امنیت جانی از خودروی شخصی استفاده کنند و اگر شما مجبور باشید از خانه بیرون بیایید و داخل اتومبیل خود باشید به‌نوعی فاصله اجتماعی را رعایت کرده‌اید.

وی درخصوص گزارش‌هایی که از رعایت نشدن فاصله اجتماعی ارائه می‌شود گفت: گزارش‌های بسیاری هم داریم که فاصله اجتماعی رعایت می‌شود اما معنی اینکه کسب‌وکارهای کم‌ریسک یا متوسط می‌توانند کار خود را ادامه دهند این نیست که خطر فراگیری کرونا از بین رفته بلکه حتماً باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: همه مسئولان از جمله رئیس جمهور و وزیر بهداشت مدام در سخنرانی‌های خود تأکید دارند که مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و «در خانه بمانیم» شعار جدی است لذا خواهش می‌کنم از مردم که در این شرایط سختی که جهان درگیر این مشکل است رعایت کنند.

وی اضافه کرد: این افتخار را مردم عزیز ما آفریدند، درست است که کادر بهداشت و درمان ما شبانه‌روز بسیار تلاش کردند اما اگر همراهی و مراقبت مردم نبود وضع امروز به این شکل نبود.

واعظی به وضع کشورهای اروپایی اشاره کرد و گفت: مقایسه کنید کشورهای مختلفی که آمار دادند از آمریکا، ایتالیا، اسپانیا، انگلیس و فرانسه و سایر کشورها که تا دیروز فکر می‌کردیم از نظر تعداد تخت‌ها قابل مقایسه با خیلی از کشورهای دیگر نیستند؛ اما به‌دلیل اینکه ابتدا مغرور شدند و فکر کردند با توجه به اینکه نظام بهداشتی دارند مشکلی نخواهند داشت ولی تعداد کسانی که به این بیماری مبتلا و فوت شدند در آنها بسیار زیاد است.

وی با توجه به عملکرد قابل قبول ایران در مبارزه با کرونا خاطرنشان کرد: تقریباً هم رسانه‌های مختلف و هم رهبران کشورها و از همه مهمتر رئیس سازمان بهداشت جهانی در نامه‌ای که اخیراً برای وزیر بهداشت فرستادند از ابتکارات ایران تشکر کردند و ما باید این کار را تا آخر حفظ کنیم.

واعظی افزود: لذا این کار را در جلسه اخیر ستاد انجام دادیم و کشور را به سه دسته سفید، زرد و قرمز تبدیل و شهرهای سفید را آزاد کردیم همچنین با لحاظ پروتکل بهداشتی تلاش می‌کنیم شهرهای زرد را به سفید و شهرهای قرمز را به زرد برسانیم و در این زمینه موفق نخواهیم شد مگر اینکه مردم با ما همکاری و پروتکل‌ها را رعایت کنند و من بسیار به این موضوع خوشبینم.

وی در بخش دیگری از سخنانش به برگزاری مراسم ویدئویی انس با قرآن از سوی مقام معظم رهبری اشاره کرد و افزود: این اقدام مقام معظم رهبری درس بزرگی بود که به ما نشان داد هم می‌شود عبادت را انجام داد و هم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرد.

وی از تمامی مداحان و هیئت‌های مذهبی خواست در این زمینه همکاری‌های لازم را داشته باشند.

رئیس دفتر رئیس جمهور همچنین با اعلام اینکه “برای 127 شهر سفید هیچ محدودیتی برای انجام مراسم مذهبی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی نگذاشته‌ایم”، گفت: در تلاش هستیم بررسی مجدد کنیم که چگونه می‌توان برای شب‌های احیا، شهر‌های زرد را به سفید تبدیل کرد.

واعظی تصریح کرد: نظر قطعی وزارت بهداشت این است که تا زمانی که شهر‌های قرمز وجود دارند، قطعاً نباید این کار انجام شود و باید صبر کنیم ببینیم تا آن زمان، وضعیت چگونه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.