علی مطهری: نظارت شورای نگهبان، سلیقه‌ای و گزاف است و به کشور آسیب زده

By | 2020-05-03
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: نظارت استصوابی، فرآیند بدون مرزی نیست.

به گزارش اصلاحات نیوز؛ به نقل از خانه ملت، علی مطهری در نشست علنی امروز (یکشنبه، 14 اردیبهشت 1399) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح اصلاح برخی قوانین راجع به انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی کشور در مخالفت با پیشنهاد سیدعلی ادیانی مبنی بر حذف عبارت “طبق این قانون” از ماده 2 طرح مذکور گفت: اگر ماده 2 قابل حذف بود، ما آن را در گزارش کمیسیون حذف می کردیم. براساس تفسیر شورای نگهبان از اصل 99 قانون اساسی، نظارت شورای نگهبان بر انتخابات مختلف استصوابی بوده و شامل تمام مراحل اجرایی از جمله تایید و ردصلاحیت ها می شود، بنابراین ما نمی توانستیم این ماده را حذف کنیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: خواست بنده و بسیاری از نمایندگان حذف کلمه استصوابی در این ماده بود، اما این تفسیر به امضای مرحوم آیت الله محمدی گیلانی در سال 78 رسیده است.

وی با بیان اینکه بنده نظارت استصوابی را قبول ندارم، اظهار کرد: نظارت استصوابی یعنی آنچه صواب و درست بوده و براساس اسناد و مدارک است، اما آنچه امروزه انجام می گیرد، نظارت سلیقه ای و گزاف است و به کشور آسیب زده، به همین دلیل در انتهای این ماده قید “طبق این ماده” اضافه شده است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: نظارت استصوابی امر بدون مرزی نیست، بلکه در چارچوب همین قانون باید اجرایی شود، بدین معنا که مراجع استعلام چهارگانه معین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *