حسن روحانی: به هیچ عنوان تخطی از قطعنامه ۲۲۳۱ را نمی‌پذیریم

By | ۱۳۹۹-۰۲-۱۷

حسن روحانی در جلسه روز چهارشنبه هیأت دولت گفت ایران، تمدید تحریم تسلیحاتی را به هیچ عنوان نمی‌پذیرد. او گفته در نامه‌‌ای که برای سران کشورهای عضو برجام نوشته تاکید کرده که “چنین خطایی” عواقب وخیمی خواهد داشت.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران صبح روز سه شنبه ۱۷ اردیبهشت در جلسه هیئت دولت در تازه‌ترین واکنش‌ خود نسبت به احتمال تمدید تحریم تسلیحاتی غرب علیه ایران گفت که به سران چهار بعلاوه یک نامه نوشته و گفته است که اگر “چنین کنید ما چنان می‌کنیم”. روحانی تهدید کرده است که اگر چنین خطایی (تمدید تحریم تسلیحاتی) مرتکب شوند عواقب وخیمی برای آنها خواهد داشت.

روحانی در ادامه سخنان خود تاکید کرد “برای آمریکا دیگر برجامی وجود ندارد و تمام شده است” و اگر تحریم تسلیحاتی روزی بخواهد برگردد تحت هر عنوان با هر بیان و با هر مکانیزمی پاسخ ما همانی است که من در نامه به سران ۴−۱ نوشتم .

روحانی بدون آن که به جزئیات نامه خود اشاره کند افزود: «سران خوب می‌دانند که جواب ما آن موقع چه خواهد بود. من در نامه خود به سران ۴ بعلاوه یک در نهایت تاکید کردم اگر چنین شود ما نیز چنان خواهیم کرد و آنان نیز می‌دانند اگر هم چنین خطایی مرتکب شوند چه عواقب وخیمی برای آنها و شکست بزرگ برای آنها خواهد داشت.»

بنا بر مفاد برجام تحریم تسلیحاتی ایران در مهرماه امسال پایان می‌یابد. آمریکا تلاش می‌​​کند مانع برداشته شدن این تحریم‌ها شود.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا قبلا گفته بود که آمریکا حتی با پایان گرفتن تحریم‌های سازمان ملل به ایران اجازه نخواهد داد “پهپاد، موشک، تانک، جنگنده و تجهیزات دیگر” بخرد و بفروشد.

روحانی در ادامه صحبت‌های خود تاکید کرد که آمریکایی‌ها تازه فهمیدند که چه خطای بزرگی کردند و از برجام خارج شدند. به گفته رییس جمهوری اسلامی ایران، امریکا فکر می‌کرده پس از خروجش از برجام، ایران هم بالافاصله همین کار را خواهد کرد اما “تیر ترامپ به سنگ خورد”.

او در ادامه گفت: «آمریکایی‌ها تازه فهمیدند که چه خطای بزرگی کردند و از برجام خارج شدند. الان نه راه پیش دارند و نه راه پس، اگر همین طور پیش بروند تحریم‌های تسلیحاتی برداشته می‌شود و همان اسرائیل و عربستان و تندروها که ترامپ را وادار کردند از برجام خارج شود، آنها بازهم خواهند گفت ما اشتباه بزرگ کردیم.»
دویچه وله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *