دونالد ترامپ قطعنامه کنگره در محدود کردن اختیار رئیس جمهوری برای اقدام نظامی علیه ایران را وتو کرد

By | ۱۳۹۹-۰۲-۱۸

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت قطعنامه کنگره آمریکا را که با هدف محدود کردن اختیارات رئیس جمهوری ایالات متحده برای آغاز یک عملیات نظامی احتمالی علیه ایران تصویب شده بود، وتو کرد.

پرزیدنت ترامپ در بیانیه‌ای، قطعنامه اس جی ۶۸ را «بی‌احترامی» خوانده، که توسط دموکرات‌ها و بر اساس عدم شناخت از واقعیات و قوانین تهیه شده است.

رئیس جمهوری آمریکا در انتقاد از «معدود» نمایندگان جمهوریخواهی که به این قطعنامه رأی موافق داده‌اند گفت که آنها بازیچه دست دموکرات‌ها شده‌اند.

وی با بیان این که آمریکا از نیروی نظامی علیه ایران استفاده نمی‌کند گفت، چهار ماه پیش اقدام قاطعی برای حذف قاسم سلیمانی انجام دادم.

پرزیدنت ترامپ اضافه کرد، «ایران با یک رشته حملات موشکی به محل استقرار نیروهای ما در عراق پاسخ داد. هیچ کس بر اثر آن حملات کشته نشد.»

وی همچین تاکید کرد که مجوز حمله به قاسم سلیمانی کاملا بر اساس قانون صادر شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین نامه‌ای را در رد قطعنامه مشترک دو مجلس کنگره به سنا فرستاده است، که متن آن در وبسایت کاخ سفید منتشر شده است.

پرزیدنت ترامپ در این نامه ممنوعیت نامحدود بکارگیری قوه قهریه علیه ایران را «غیرضروری و خطرناک» دانسته و گفته است اختیارات رئیس جمهوری را تضعیف می‌کند و جان شهروندان و نیروهای نظامی آمریکا را به خطر می اندازد.

پرزیدنت ترامپ پیشتر هم با این هشدار که چنین اقداماتی دست او را در مواجهه با ایران خواهد بست و در عوض به جمهوری اسلامی میدان عمل می‌دهد، گفته بود که این مصوبه کنگره را وتو خواهد کرد.

صدای آمریکا:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *