فعالان سیاسی و مدنی خواستار آزادی فوری محمد نوری‌زاد شدند

By | ۱۳۹۹-۰۲-۱۸

با انتشار نامه‌ای، ۳۸۲ نفر از کنشگران مدنی ایران نسبت به وضعیت سلامتی محمد نوری‌زاد و دیگر زندانیان سیاسی ابراز نگرانی کردند. آن‌ها مسئولیت جان نوری‌زاد و سایر زندانیان سیاسی را مستقیما بر عهده جمهوری اسلامی دانستند.

محمد نوری‌زاد، زندانی سیاسی و یکی از امضاکنندگان بیانیه درخواست استعفای خامنه‌ای در اعتراض به حبس خود و سایر زندانیان سیاسی و عقیدتی اقدام به بریدن رگ دست خود نموده بود. همین موضوع نگرانی شدید کنشگران مدنی، سیاسی و خانواده‌جانباختگان را برانگیخته است.

در همین رابطه، ۳۸۲ نفر از فعالان و کنشگران سیاسی و مدنی با انتشار نامه‌ای، اعتراض خود را نسبت به ادامه حبس نوری‌زاد و سایر زندانیان سیاسی اعلام کردند.

در نامه کنشگران سیاسی و مدنی که سایت “شورای مدیریت گذار” آن را منتشر کرده، به “اقدام خودکشی” محمد نوری‌زاد اشاره شده و این اقدام را اعتراضی به “فشارها و آزارهای بی‌رحمانه حکومت” به او و اعضای خانواده‌اش اعلام کرده‌اند. محمد نوری‌زاد در روز ۱۲ اردیبهشت از جمله در اعتراض به صدور حکم ناعادلانه برای فرزند خود، اقدام به بریدن رنگ دست خود نموده بود.

در پیام کنشگران سیاسی و مدنی به طولانی شدن بازداشت محمد نوریزاد و دوستان او در “شکنجه‌گاه وکیل‌آباد مشهد” اشاره شده است. فعالان مدنی جمهوری اسلامی را مسئول جان محمد نوری‌زاد و همراهان او دانسته‌اند.

امضاکنندگان این نامه خواستار آزادی بیدرنگ محمد نوری‌زاد شده و اعلام کرده‌اند که خواست محمد نوری‌زاد که در عین حال با خواست همه “مردم آزادیخواه و انسان‌دوست ایران” هم‌پوشانی دارد، چیز دیگری نیست مگر “برقراری آزادی و اجرای عدالت در ایران.”

در نامه کنشگران مدنی و سیاسی آمده است که تحقق این خواست سیاسی تنها با “گذر از تمامیت جمهوری اسلامی” دست‌یافتنی است.

در پیام آن‌ها از جمله آمده است: «ما نمی‌خواهیم شاهد سیاه‌پوش شدن خانواده‌ای دیگر باشیم. هنوز غم جان باختن ده‌ها نفر از زندانیان سیاسی همچون علیرضا شیرمحمدعلی، شاهرخ زمانی، سینا قنبری، ستار بهشتی، وحید صیاد نصیری و ده‌ها نفر دیگر بر قلب‌هایمان سنگینی می‌کند.»

کنشگران مدنی و سیاسی در پیام خود از حکومت جمهوری اسلامی خواسته‌اند به “مرگ خاموش” زندانیان سیاسی خاتمه دهد.

امضاکنندگان نامه یاد شده از محمد نوری‌زاد خواسته‌اند تا در تصمیم خود مبنی بر خودکشی و تداوم اعتصاب غذا تجدید نظر کند و «حکومت را در فرایند حذف و خاموش کردن مخالفان ناکام» بگذارد.

فعالان سیاسی و مدنی پیام خود به محمد نوری‌زاد را با این جمله به پایان برده‌اند: «ما صدای شما خواهیم بود. صدای همه زندانیان سیاسی خواهیم بود.»
دویچه وله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *