افزایش ۴۵ درصدی در برگشت خوردن چک در اسفندماه ۹۸

By | ۱۳۹۹-۰۲-۲۰

خبرگزاری ایرنا از برگشت خوردن نزدیک به یک میلیون و ۳۶ هزار فقره چک تنها در اسفند سال ۹۸ در کل کشور خبر داده و نوشت که در حال حاضر «دومینوی چک‌های برگشتی» بر اقتصاد کشور حاکم شده است.

بر اساس گزارش روز شنبه، ۲۰ اردیبهشت، در این خبرگزاری، ارزش مالی چک‌های برگشتی در اسفند ۹۸ نزدیک به ١٧٧ هـزار میلیارد ریال بوده و نسبت به بهمن‌ماه ۹۸ از نظر تعداد ۴۴.۲ درصد و از نظر ارزش ۵۱.۹ درصد افزایش داشته است.

خبرگزاری وابسته به دولت همچنین نوشته در حال حاضر به علت شیوع کرونا، وضعیت «دومینوی چک‌های برگشتی» در چرخه اقتصاد کشور حاکم شده و شماری از کسب و کارهای خرد، با معضل بدهی و ناتوانی در عمل به تعهدات مالی دست به گریبان هستند.

بررسی‌های ایرنا نشان می‌دهد که «کسری یا فقدان موجودی» از نظر تعداد، عامل ٩٧ درصد چک‌های برگشتی در اسفندماه گذشته و از نظر ارزش، علت ۹۱.۵ درصد از کل چک‌های برگشتی در کل کشور بوده است.

در اسفند ۹۸، حدود یک میلیون و پنج هزار فقره چک به ارزش حدود ١۶٢ هزار میلیارد ریال به دلایل کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شد.

دیگر دلایل برگشت خوردن چک‌ شامل مواردی چون عدم تطابق امضا، نقص امضا، مغایرت تاریخ عددی و حروفی، مخدوش بودن امضا با مندرجات چک، و مسدود بودن حساب گزارش شده است.

میزان کل چک‌های مبادله‌شده در اسفندماه ۹۸ در کل کشور، حدود ٩ میلیون و ۵۰۰ هزار فقره به ارزش بیش از ١۴٩۴ هزار میلیارد ریال بوده که حدود ٨ میلیون و ۵۰۰ هزار فقره از آنها به ارزش حدود ١٣١٨ هزار میلیارد ریال در این مدت وصول شده است.

شیوع ویروس کرونا و تعطیلی بسیاری از کسب و کارها، نه تنها به افزایش بیکاری دامن زده، بلکه دریافتی شمار قابل توجهی از مردم را به اندازه‌ای کاهش داده که برای پرداخت قبوض، اجازه خانه و نیازهای روزانه خود با مشکل مواجه شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *