حذف ویدئوی شناگران ایرانی از اینستاگرام فدراسیون جهانی

By | 2020-05-14

فدراسیون جهانی شنا نماهنگ ارسالی از سوی شناگران ایرانی را از اینستاگرام خود حذف کرد.

این نماهنگ را جمعی از شناگران مرد و زن ایرانی تهیه کرده بودند و بخشی از چالشی است که ورزشکاران مطرح دنیا در رشته‌های گوناگون در قرنطینه خانگی انجام داده‌اند.

این چالش با هشتگ Dontrushchallenge مشهور شد که آهنگی به همین نام از یک گروه رپ انگلیسی است و ویدئوهای تهیه‌شده، استقبال فدراسیون‌های جهانی از ورزش‌های گوناگون را در پی داشت.

فدراسیون جهانی شنا هم مجموعه‌ای از ویدئوها را که ملی‌پوشان کشورهای گوناگون ارسال کرده‌اند منتشر کرده، اما در پی واکنش فدراسیون شنای جمهوری اسلامی ایران، این نماهنگ، بدون هیچ توضیحی، از اینستاگرام فینا حذف شد.

این در حالی است که در صفحه اینستاگرام فینا، ویدئوهای ارسالی از زنان و مردان شناگر پاکستانی، لهستانی، سوئیسی، فرانسوی، روسی و سایر کشورها همچنان باقی است.

در ویدئوی مربوط به ایران، مهدی انصاری که در رقابت‌های جهانی شنا کرده، سینا غلامپور با سابقه حضور در قهرمانی آسیا، متینی بالسینی که در جوانان جهان حضور داشت، آرشام میرزایی که بورسیه فدراسیون جهانی شنا را دریافت کرد از جمله شناگران شناخته‌شده‌ای هستند که حضور دارند.

فیلم یا عکسی از شنای زنان ایران در رسانه‌های داخلی منتشر نمی‌شود و به همین خاطر این قهرمانان زن که در نماهنگ ارسالی حضور دارند برای هواداران ورزش شناخته‌شده نیستند.

زنان شناگر ایران پس از انقلاب اسلامی از حضور در مسابقات بین‌المللی محروم بوده‌اند. آنها از نگاه فدراسیون شنای ایران، حق انتشار نماهنگ با لباس شنا را نیز ندارند.

در همین زمینه روزنامه همشهری در گزارشی با عنوان «جنجال کلیپ زنان شناگر» به نقل از رئیس فدراسیون ایران نوشته است: «ما به فینا ایمیل می‌زنیم و اعلام می‌کنیم که این ویدئوها باید از درگاه ما ارسال شود.»

باشگاه خبرنگاران جوان در گزارش خود در این باره نوشته است که گروهی از ملی‌پوشان شنا با ساخت «کلیپی نامتعارف» و ارسال آن برای فدراسیون جهانی که مورد توجه‌شان قرار گرفت، «حاشیه جدیدی را به وجود آوردند».

محسن رضوانی، رئیس فدراسیون شنای ایران، به سایت مزبور گفته از این اتفاق بی‌اطلاع بوده و «در سریع‌ترین زمان ممکن» پیگیری خواهد کرد.

باشگاه خبرنگاران که توسط معاونت سیاسی سازمان صداوسیما تأسیس شده، کلیپ شناگران را به طور کامل منتشر کرده، اما ترانه‌اش را حذف کرده و تصاویر مربوط به شناگران زن را نیز محو کرده است.

پیشتر کیمیا علیزاده، تنها زن مدال‌آور المپیک در تاریخ ورزش ایران، پس از پناهندگی به آلمان درباره برخورد با ورزشکاران زن در ایران در اینستاگرام نوشته بود: «من یکی از میلیون‌ها زن سرکوب‌شده در ایرانم که سال‌هاست هر طور خواستند بازی‌ام دادند. هر چه گفتند پوشیدم و مدال‌هایم را پای حجاب اجباری گذاشتند. ما ابزاریم. فقط آن مدال‌های فلزی اهمیت دارد تا به هر قیمتی که خودشان نرخ گذاشتند از ما بخرند و بهره‌برداری سیاسی کنند.»

میترا حجازی‌پور، عضو تیم ملی شطرنج ایران، نیز در مسابقات جهانی بدون حجاب اسلامی بازی کرد و از حضور در تیم ملی محروم شد.

او که در فرانسه تحصیل می‌کند، در اینستاگرام نوشت: «تصمیم گرفته‌ام که دیگر در ساخت و پرداخت این جرثومه هولناک سهمی نداشته باشم. حجاب اجباری نماد بارز مسلکی است که در آن زن، جنس دوم محسوب می‌شود. انبوه محدودیت‌ها را برای یک زن ایجاد و او را از داشتن حقوق اولیه‌اش محروم می‌کند.»
مهدی رستم‌پور, رادیو فردا:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *