‘جسد غلامرضا منصوری قاضی ایرانی در رومانی پیدا شد’

By | ۱۳۹۹-۰۳-۳۱

منابع خبری در رومانی از مرگ غلامرضا منصوری، قاضی ایرانی در بخارست پایتخت رومانی خبر داده‌اند.

رسانه‌های رومانی به نقل از پلیس نوشته‌اند که جسد آقای منصوری پایین ساختمان هتل دوک رومانا پیدا شده در حالی که ظاهرا “از پنجره به بیرون پرت شده است.”

رویترز به نقل از پلیس نوشته که جسد او در “راهروی هتل” پیدا شده در حالی که از ارتفاع به پایین افتاده بود.

ایران خواستار بازگرداندن آقای منصوری به این کشور برای محاکمه شده بود.

خبرگزاری رسمی رومانی به نقل از ستاد فرماندهی پلیس گفته که ساعت ۱۴:۳۰ امروز جمعه نوزدهم ژوئیه، کارکنان هتل با تلفن اضطراری ۱۱۲ تماس گرفتند و گزارش کردند مردی که در هتل اقامت داشته از طبقات بالا به پایین افتاده است.

بی‌بی‌سی با این هتل تماس گرفت اما یکی از کارکنان گفت که “در این مرحله” اجازه ندارند اطلاعاتی به رسانه‌ها بدهند.

غلامرضا منصوری، قاضی اجراییات در قوه قضاییه ایران، به اتهام دریافت رشوه تحت تعقیب بود. پلیس اینترپل با شکایت ایران آقای منصوری را بازداشت کرد. ایران تلاش داشت آقای منصوری را به تهران بازگرداند اما قاضی دادگاهی در شهر بخارست حکم داد این متهم تا تاریخ ۲۰ تیر ماه از رومانی خارج نشود.

قاضی دادگاه بخارست از ایران مدارک بیشتری خواسته بود.

رییس بخش بین‌المللی پلیس ایران به نقل از اینترپل مرگ این قاضی تحت تعقیب را تایید و بر “خودکشی” او تاکید کرده است.

هادی شیرزاد گفته پیامی از اینترپل بخارست دریافت کرده مبنی بر اینکه “فرد تحت تعقیب اعلان قرمز یعنی غلامرضا منصوری در یک حادثه غیرمترقبه خود را از پنجره هتل محل اقامتش در بخارست به پایین پرت کرده است.”

او به نقل از پلیس اینترپل گفته که آقای منصوری “خودکشی” کرده است.

علی باقری، معاون امور بین‌الملل و حقوق بشر قوه قضاییه هم از “خودکشی” آقای منصوری سخن گفته و خواستار بررسی این شده که چرا یک فرد تحت نظر اینترپل چنین اتفاقی برایش افتاده است.

آقای باقری همچنین گفته است که مرگ آقای منصوری “صدمه‌ای” به پرونده فساد در قوه قضاییه که در حال بررسی است، وارد نمی‌کند.

او توضیح داد: به دلیل این که طرف‌های دیگر موضوع شفاف و روشن در اختیار قوه قضاییه هستند، نبود وی صدمه‌ای به ابعاد مختلف پرونده وارد نمی‌کند.

عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن تایید خبر مرگ قاضی غلامرضا منصوری، گفته: “منتظر دریافت گزارش رسمی علت این حادثه هستیم و از مقامات رومانیایی درخواست داریم علت دقیق حادثه را رسما اعلام کنند.”

به گزارش ایرنا سخنگوی وزارت امور خارجه گفته آقای منصوری مدتی قبل به سفارت ایران مراجعه و درباره نحوه بازگشت خود به ایران رایزنی کرده بود و از آنجا که تحت تعقیب قوه قضاییه ایران از طریق پلیس بین‌الملل بود، توسط پلیس اینترپل رومانی دستگیر شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفته: “بر این اساس ما از مقامات و پلیس رومانی می‌خواهیم به وظایف قانونی خود عمل کرده و در خصوص نحوه و علت دقیق این حادثه گزارش رسمی ارائه کنند.”

غلامرضا منصوری که بود و چرا به اروپا رفت؟

غلامرضا منصوری قاضی اجراییات شهرستان لواسانات و پیش از آن بازپرس شعبه ۹ دادسرای فرهنگ و رسانه و سرپرست این دادسرا بود.

او با اتهام دریافت ۵۰۰ هزار یورو رشوه، یکی از متهمان پرونده فسادی است که اکبر طبری متهم شماره یک آن است.

نام غلامرضا منصوری در جلسه ۱۸ خرداد دادگاه اکبر طبری و پرونده فساد در قوه قضائیه مطرح شد. به گفته دادستانی تهران، آقای منصوری متهم نهم این پرونده است.

مقامات قضایی ایران گفته بودند که او از مرداد سال گذشته از کشور خارج شده است. البته آقای منصوری در ویدئویی گفت که قصد دارد به ایران بازگردد.

ابتدا گزارش شد که آقای منصوری در آلمان سکونت دارد اما بعدا اعلام شد که در رومانی است و در آنجا در ارتباط با شکایت دولت ایران بازداشت شده است.

بعد از آنکه دادگاه در رومانی به طور موقت مانع بازگرداندن آقای منصوری به ایران شد، چند نهاد حقوق بشر خواستار محاکمه او در اروپا شدند.

سازمان خبرنگاران بدون مرز و فدراسیون جهانی روزنامه‌نگاران از جمله سازمان‌هایی بودند که خواهان دستگیری و رسیدگی به پرونده او به اتهام بازداشت خودسرانه و آزار و اذیت روزنامه‌نگاران شده‌ بودند.

آنتونی بلانژه، دبیر فدراسیون در بیانیه‌ای که در وبسایت این فدراسیون منتشر شده گفته است که “جنایات علیه روزنامه نگاران نباید بدون مجازات بماند.”

شماری از روزنامه‌نگاران ایرانی گفته‌اند که این فرد در زمان تصدی سمت بازپرسی شعبه ۹ دادسرای فرهنگ و رسانه و سرپرستی این دادسرا به بازداشت آنان و توقیف روزنامه‌ها می‌پرداخت و آنان را تحت فشار قرار می‌داد.

بی بی سی:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *