نامه۵۰۰ فعال سیاسی و مدنی  برای آزادی زندانیان مبتلا به کرونا در ایران

By | 2020-07-17

حدود ۵۰۰ تن از فعالان سیاسی، مدنی و هنرمند در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه خواستار رسیدگی به وضعیت زندانیان سیاسی و عقیدتی مبتلا به کرونا  شدند. نویسندگان نامه خواستار مرخصی نرگس محمدی شدند.

در نامه‌ای که حدود ۵۰۰ تن از فعالان سیاسی، مدنی و فرهنگی ایران در داخل و خارج کشور مشترکا به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه نوشتند خواستار آزادی زندانیان مبتلا به کرونا شده‌اند.

در میان امضاکنندگان نامه یاد شده از جمله نام فائزه هاشمی، عمادالدین باقی، فخرالسادات محتشمی‌پور، احمد منتظری، کاظم علمداری، مهناز محمدی، مینو مرتاضی، نوشین احمدی خراسانی، پرستو صالحی، منصوره شجاعی، نیره توحیدی، زهرا ربانی املشی، سهراب مختاری، شیوا نظرآهاری، مسعود باستانی، مهدی حاجتی، فرشاد قربانپور و مهدی محمودیان و شمار زیاد دیگری از فعالان مدنی، سیاسی و حقوق بشر دیده می‌شود.

نویسندگان این نامه از شیوع ویروس کرونا در زندان‌های ایران ابراز نگرانی کرده و خواستار اعطای مرخصی به زندانیان سیاسی و عقیدتی شده‌اند.

امضاکنندگان این نامه نوشته‌اند که با توجه به عدم مهار بیماری کووید ۱۹ و جدی بودن خطرات ناشی از آن، اعطای مرخصی‌ها و آزادی زندانیان عقیدتی و سیاسی هم‌چنان جدی گرفته شود و استمرار یابد.

نویسندگان این نامه همچنین خواستار اعطای مرخصی استعلاجی به خانم نرگس محمدی شده‌اند. امضا کنندگان می‌گویند نرگس محمدی در زندان عمومی زنجان دچارعلایم بیماری کووید ۱۹ بوده و با توجه به بیماری زمینه‌ای ریوی، در معرض خطر جدی قرار گرفته است.

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه و دیگر مقامات قضایی کشور تا کنون واکنشی به این نامه نشان داده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل هم در بیانیه‌ای خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه ایران و هیئت نمایندگی دائمی ایران در سازمان ملل هشدار داده است که جان نرگس محمدی، فعال حقوق بشر در زندان (زنجان) در خطر است. عفو بین‌الملل گفته است خانم محمدی “در شرایط غیرانسانی” نگه داشته می‌شود و مقام‌های ایران با محروم کردن وی از مراقبت‌های بهداشتی و درمانی “سلامتی و زندگی او را به خطر انداخته‌اند”.

تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی درگفت و گو با دویچه وله  ضمن تائید ابتلای همسرش به کرونا از مقامات قضایی ایران خواست برای مراقبت‌های پزشکی به همسرش مرخصی دهند.

در همین حال، خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه پنجشنبه‌شب ویدیویی را برای مقابله با این انتقادها و درخواست‌ها پخش کرد که در آن ظاهرا پزشکی در زندان مشغول معاینه نرگس محمدی است. به نظر می‌رسد که این فیلم به صورت مخفی برداشته شده و هیچ گفت‌وگویی در آن با نرگس محمدی نشده است.

تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی در واکنش به این فیلم آن را دلیل دیگری بر رسوایی کارنامه قوه قضائیه خوانده و در توئیتری نوشته است: «خبرگزاری میزان اگر مثقالی صداقت داشت ۳۰ ثانیه هم با نرگس صحبت می‌کرد. چرا با متهم مرعوب شده ساعتها مصاحبه می‌کنید. چند ثانیه از زبان نرگس محمدی وضع زندان و بیماریش را می‌شنیدیم. عدالت را در پای حفظ قدرت به مسلخ برده‌اید.»

نرگس محمدی از ۱۵ اردیبهشت ۹۴ برای سپری کردن محکومیت ۱۶ ساله خود زندانی است. شش سال این محکومیت به اتهام “تبلیغ علیه نظام” و ۱۰ سال دیگر در ارتباط با فعالیت‌های او در کمپین “گام به گام تا لغو مجازات اعدام” صادر شده است. خانم محمدی که در زندان اوین محکومیت خود را می‌گذراند، دی ماه ۹۸ به زور و با خشونت فیزیکی رئیس زندان اوین، به زندان زنجان فرستاده شد. علت این انتقال، تحصن وی و چند زندانی دیگر در دفتر زندان اوین در همبستگی با آسیب دیدگان سیل و زلزله و اعتراضات آبان ماه اعلام شده است.

مقامات ایرانی درباره ابتلای زندانیان سیاسی، عقیدتی و زیست‌محیطی به کرونا اطلاعاتی نداده‌اند. ابتلا مربوط به ابتلا زندانیان سیاسی به کرونا بیشتر از طرف اعضای خانواده این زندانیان منتشر می‌شود.

پیش از این سام رجبی، فعال زندانی محیط زیست هم به کرونا مبتلا شده بود. این فعال زیست محیطی پس از آنکه تست کرونایش مثبت شده در نامه‌ای به رئیس زندان نوشته بود که اگر تا دو روز آینده به بیمارستان منتقل نشود، دست به اعتصاب غذا می‌زند. کتایون رجبی خواهر سام در توییترش خبر داده بود که برادرش در قرنطینه بهداری اوین نگهداری می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.