الیاس نادران, مجتبی توانگر, دو نماینده مجلس: فرایندهای قانونی در روند انتخاب بذرپاش طی نشده است

By | ۱۳۹۹-۰۵-۰۷

الیاس نادران، نماینده و عضو کمیته بودجه مجلس شورای اسلامی، می‌گوید: برخلاف ادعای محمدباقر قالیباف، رئیس‌مجلس، «فرایندهای قانونی» در روند انتخاب رئیس دیوان محاسبات رعایت نشده است.

محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، روز ششم مرداد با دفاع از انتخاب مهرداد بذرپاش به عنوان رئیس جدید دیوان محاسبات، گفته بود که «انتخاب او بر اساس قانون پیش رفت».

این در حالی است که آقای نادران روز سه‌شنبه هفتم مرداد گفته که «برخلاف ادعای آقای رئیس مجلس، روند قانونی طی نشده است».

محمدباقر قالیباف (نفر اول از چپ) در کنار مهرداد بذرپاش در مراسم معارفه رئیس و دادستان دیوان محاسبات.

او ادعاهای مهرداد بذرپاش درباره سوابق شغلی و مقالات علمی‌اش را زیر سوال برده و با اشاره به مواردی چون «ابهام حداقل ۲۰ سال سابقه کار، رعایت آئین‌نامه ابلاغی کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس و مخدوش بودن اطلاعات تقدیمی به کمیسیون و نمایندگان و عدم استعلام از مراجع ذیصلاح»، خواستار بررسی این پرونده در چند کمیسیون مجلس شده است.

کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یازدهم که آقای نادران عضو آن است صلاحیت مهرداد بذرپاش را برای ریاست دیوان محاسبات تایید کرده بود.

ولی این نماینده، هیات رئیسه مجلس را متهم کرده که بدون اطلاع قبلی دستور کار کمیسیون بودجه را برای انتخاب رئیس و دادستان دیوان محاسبات تغییر داده و نمایندگان در جریان قرار نگرفته بودند.

آقای نادران هشدار داده که اگر به این موضوع رسیدگی نشود «شخصاً به‌ همراه تعدادی از نمایندگان بررسی‌های خود را تکمیل و نتیجه تحقیقات را به سمع و نظر نمایندگان و مردم ایران» خواهد رساند و «تا حصول نتیجه، کار را ادامه خواهیم داد».

مجتبی توانگر، دیگر نماینده مجلس، نیز کمیسیون بودجه را به «کوتاهی» از وظایف قانونی خود در فرآیند انتخاب رئییس دیوان محاسبات متهم کرده است.

او در توئیتی نوشته که این کمیسیون، «بدون استعلام و دقت مدارک را تایید کرده است».

آقای توانگر خواستار پاسخگویی و اصلاح عملکرد کمیسیون بودجه شده و افزوده است: «دیوان برای شروعی کارآمد نیازمند رفع این شبهه‌ها است».

مهرداد بذرپاش روز اول مرداد توانست که ۱۵۸رای موافق از میان ۲۴۴ نماینده حاضر در نشست علنی مجلس را به‌دست آورد و رئیس دیوان محاسبات شود.

با این حال در روزهای گذشته اسناد متعددی درباره جعل سوابق کاری توسط او در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها منتشر شده است.

احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام، از جمله معترضانی بود که با انتشار نامه‌ای اعلام کرد آقای بذرپاش «سابقه کافی و تحصیلات مرتبط» برای پذیرش این سمت را ندارد و پذیرش او برای چنین سمتی «از اساس غیرقانونی است».

به رغم همه اعتراض‌ها به انتخاب آقای بذرپاش، رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه معارفه خطاب به او گفت که «هر چه بود گذشت از امروز عمل شما مهم است».

این اظهارات نیز با واکنش‌های زیادی در فضای مجازی روبرو شده و بسیاری از کاربران گفته‌اند که موضوع خاتمه نیافته است.

رادیو فردا:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *