کرونا در ایران؛ بازار داغ جراحی‌های زیرزمینی زیبایی

By | 2020-08-12

پیش‌تر و با کم شدن شیوع کرونا انجام جراحی‌های زیبایی بلامانع اعلام شده بود

رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران از انجام جراحی‌های زیبایی زیرزمینی خبر داده و گفته است به دلیل کاهش عمل‌های زیبایی توسط جراحان پلاستیک در این کشور در دروان کرونا افراد غیرحرفه‌‌ای مانند تکنسین‌ها به صورت غیرقانونی اقدام به انجام آن می‌کنند.

در حالی که ایران با آمار بالای مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در کشور دست‌به‌گریبان است، انجام جراحی‌های زیبایی به صورت زیرزمینی در این کشور نگرانی و هشدار مقام‌های مسؤول را در پی داشته است – ایرنا

پیشتر در تیرماه معاون درمان و آموزش پزشکی وزارت بهداشت، از توقف عمل‌های جراحی که صرفا جنبه زیبایی دارند به دلیل افزایش بیماران کرونا و ضرورت مدیریت تخت‌های بیمارستانی خبر داده بود.

به گفته انجمن جراحان ایران به دلیل کم کردن یا توقف انجام جراحی‌های زیبایی توسط جراحان پلاستیک در این کشور، افراد غیرحرفه‌ای مانند تکنسین‌ها یا رشته‌های غیرمرتبط به صورت زیرزمینی اقدام به جراحی زیبایی در خارج از اتاق عمل‌های استاندارد و در مراکز غیرمجاز می‌کنند.

این انجمن انجام هرگونه عمل غیرضروی زیبایی را که «صرفا هدف زیبایی» دارد موکول به دورانی کرده است که آمار مبتلایان به کرونا به وضعیت عادی برگشته باشد.

پیشتر هم با شیوع مجدد کرونا در ایران و کمبود تخت‌های بیمارستانی قاسم جان‌بابایی معاون درمان و آموزش پزشکی وزارت بهداشت، در نامه‌ای به روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی، رییس مرکز آموزشی پژوهشی درمانی سل و بیماری‌های ریوی دکتر مسیح دانشوری، رییس مرکز آموزشی، تحقیقاتی، درمانی قلب شهید رجایی و رییس مرکز قلب تهران نوشت: «با عنایت به روند رو به افزایش بیماران در همه‌گیری کرونا و لزوم مدیریت مجدد تخت‌های بیمارستانی و جلوگیری از گسترش بیماری و حفظ سلامت بیماران و کادر درمانی کشور دستور فرمایید از انجام اعمال جراحی که صرفا جنبه زیبایی (غیردرمانی) دارند تا اطلاع ثانوی خودداری شود.» در این نامه تنها انجام اعمال ترمیمی که لغو یا تاخیر آن باعث آسیب جسمی یا ناتوانی در بیماران ایجاد می‌کرد «بلامانع» عنوان شده بود.

در حالی که ایران با آمار بالای مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در کشور دست‌به‌گریبان است، انجام جراحی‌های زیبایی به صورت زیرزمینی در این کشور نگرانی و هشدار مقام‌های مسؤول را در پی داشته است.

در ابتدای تیر ماه هم عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام کرده بود که بر اساس پروتکل‌های اعلامی، افراد دارای نقص سیستم ایمنی، سن بالای ۶۰ سال و کمتر از ۱۰ سال و افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای هستند و یا این که در ارتباط با فرد مبتلا به کرونا بوده‌اند و آزمایش کرونای آن‌ها مثبت یا مشکوک باشد مجاز به انجام جراحی زیبایی نیستند. محدودیت‌ها برای انجام نشدن جراحی‌های غیرضروری زیبایی برای مراجعه نکردن غیرضروری مردم به مراکز درمانی صورت گرفته و بارها از سوی کادر درمان اعلام شد.

در اردیبهشت ماه با کم شدن شیب شیوع کرونا در ایران وزارت بهداشت کشور انجام جراحی‌های زیبایی را بلامانع دانست چرا که پیشتر و با شیوع کرونا بیشتر جراحی‌های زیبایی در ایران متوقف شده بود. جراحی زیبایی بینی در این دوران از سوی وزارت بهداشت ایران مجاز عنوان شده بود. اما تنها یک ماه پس از آن شرایط به حالت قبل برگشت و ممنوعیت‌ها دوباره از سرگرفته شد. اما تب اشتیاق به انجام جراحی زیبایی در ایران فروکش کردنی به نظر نمی‌رسد.

طی یک دهه گذشته جراحی‌های زیبایی در ایران با شیب زیادی افزایش داشته است چنانچه در اسفند ماه ۱۳۹۷ رسول خضری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اعلام آماری عجیب عنوان کرد: «میزان جراحی‌های زیبایی در ایران ۲۰ تا ۳۰ برابر کشورهای اروپایی است و مردم هیچ جای دنیا مانند ایران دنبال جراحی زیبایی نیستند.»

ابوالحسن امامی رئیس «انجمن جراحان پلاستیک» ایران نیز پیشتر با اشاره به محبوبیت انجام عمل بینی در ایران گفته بود: «روزانه حدود ۳۰۰ عمل جراحی زیبایی بینی در تهران انجام می‌شود.» در سال ۱۳۹۶ نیز خبرگزاری رویترز در گزارشی تهران را پایتخت جراحی بینی دنیا معرفی کرد. گفته می‌شود سالانه ۸۰ هزار جراحی بینی در ایران انجام می‌شود و آمار و گزارش‌های غیررسمی نیز از افزایش این آمار و تنوع بیشتر در جراحی‌های زیبایی خبر می‌دهد.

یکی از معروف‌ترین چهره‌های ایرانی که گفته می‌شود با انجام جراحی‌های مکرر چهره خود را تغییر داده بود «سحرتبر» از چهره‌های معروف اینستاگرام در ایران بود که بازداشت وی در مهرماه ۹۸ واکنش‌های بسیاری در پی داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.