مکرون به روحانی: مداخله خارجی در لبنان باید پایان یابد

By | 2020-08-13

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای ایرانی‌اش حسن روحانی نسبت به “هرگونه مداخله خارجی در لبنان” در بحران سیاسی پس از انفجار بیروت هشدار داد. مکرون خواستار حمایت همه جریان‌ها از دولت بعدی لبنان شد.

کاخ الیزه امروز چهارشنبه ۲۲ مرداد (۱۲ اوت) از گفت‌وگوی تلفنی روسای جمهوری فرانسه و ایران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در تماس تلفنی با همتای ایرانی خود حسن روحانی، بر ضرورت تلاش همه قدرت‌ها و احزاب برای جلوگیری از هرگونه دخالت‌ خارجی در لبنان تاکید کرد.

مکرون در این گفت‌وگوی تلفنی گفت که “همه جریان‌ها در لبنان باید از دولت بعدی این کشور که بتواند شرایط اضطراری فعلی را مدیریت کند”، حمایت کنند.

رئیس جمهوری فرانسه تاکید کرد که همه طرف‌های ذیربط باید از دخالت خارجی در لبنان جلوگیری کنند و “هرگونه مداخله خارجی” در این کشور در بحران سیاسی پس از بروز انفجار مهیب بیروت باید متوقف شود.

در انفجار مهیبی که روز چهارم اوت در انبار نیترات آمونیوم روی داد، بخشی از بندر و مرکز شهر بیروت کاملا ویران شد. این انفجار تاکنون ۱۷۱ کشته و چندین مفقودالاثر برجای گذاشته است.

آتش خشم شهروندان لبنان و موج تظاهرات در این کشور که به دلیل شیوع ویروس کرونا کمی فروکش کرده بود، دو باره شعله‌ور شده است. مردم فساد دولتی و نمایندگان بی‌کفایت دولت را مسئول اصلی این انفجار می‌دانند. در پی تظاهرات وسیع مردم، دوشنبه گذشته دولت لبنان به ریاست نخست‌وزیر حسان دیاب استعفا کرد.

مکرون اولین رهبر سیاسی جهان بود که پس از انفجار عظیم به بیروت سفر کرد و نقش اصلی را در هماهنگی حمایت‌های بین‌المللی از لبنان برعهده گرفت.

او در آخر هفته ریاست کنفرانسی ویدئویی را به این منظور با نمایندگان کشورهای گوناگون جهان برعهده داشت که در آن ۲۵۰ میلیون یورو (۲۹۵ میلیون دلار) کمک‌های اولیه برای لبنان جمع‌آوری شد. رئیس جمهوری فرانسه در سفر به لبنان وعده داد که در شروع ماه سپتامبر دوباره به این کشور سفر می‌کند.

ایران از طریق گروه شیعه حزب‌الله از نفوذ گسترده‌ای در لبنان برخوردار است و با جناح رئیس جمهوری این کشور میشل عون نزدیکی دارد.

سکوت دفتر روحانی درباره لزوم توقف “دخالت خارجی” در لبنان

علیرضا معزی، معاون اطلاع‌رسانی دفتر حسن روحانی، از گفت‌وگوی تلفنی روحانی و مکرون خبر داد. او در توییتر نوشت که روحانی و مکرون درباره‌ وضعیت لبنان پس از انفجار بیروت، برجام و اینس‌تکس تلفنی گفت‌وگو کرده‌اند.

در بیانیه پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حسن روحانی نیز آمده است، رئیس جمهوری ایران با اشاره به شرایط ناشی از انفجار مهیب هفته گذشته در لبنان،  گفته است که “لبنان نیاز به وحدت بیشتر میان گروه های سیاسی دارد و همه باید به ایجاد این وحدت کمک کنند”. در ادامه این بیانیه آمده است که رئیس جمهوری ایران از دعوت همتای فرانسوی خود برای حضور ایران در گروه بین‌المللی کمک به حل مشکلات لبنان استقبال کرده است.

در این بیانیه، برخلاف بیانیه کاخ الیزه، هیچ اشاره‌ای به تأکید مکرون بر لزوم عدم “مداخله خارجی” در امور داخلی لبنان نشده است.

پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری ایران همچنین نوشته است که مکرون بر ضرورت حفظ برجام تاکید کرده است. طبق این گزارش، امانوئل مکرون گفته است که فرانسه درباره تحریم‌ها علیه ایران دیدگاه‌های متفاوتی با آمریکا دارد.

روحانی در این گفت‌وگو تاکید کرده که «حفظ برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ یک تعهد اساسی از سوی همه کشورهایی است که امروز دربرجام باقی مانده‌اند و انتظار ما این است که چه در آژانس و شورای حکام و چه در شورای امنیت سازمان ملل ، مشورت و رایزنی های دقیق و همکاری بین ایران و سه کشور اروپایی و دو کشور روسیه و چین انجام گیرد تا مانع رسیدن مخالفان برجام به اهداف خود باشد.»

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری ایران، امانوئل مکرون نیز خاطرنشان کرده است که در حال انجام اقداماتی برای “فعال‌تر شدن سیستم مالی اروپا با ایران” است.
دویچه وله :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.