مخالفت مجلس با طرح فروش «۲۰۰ میلیون بشکه نفت» به مردم

By | ۱۳۹۹-۰۵-۲۶

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی می‌گوید که مجلس یازدهم مخالف طرح پیش‌فروش نفت است و این موضوع را رئیس مجلس در جلسات شورای هماهنگی سران قوا اعلام کرده است.

امیرحسین قاضی‌زاده که در جلسه علنی روز یک‌شنبه ۲۶ مرداد سخن می‌گفت، تاکید کرده که روسای کمیسیون‌های برنامه و بودجه و اقتصاد مجلس هم در جلسات شورای هماهنگی اقتصادی که با حضور سران سه قوه برگزار می‌شود، به این طرح «اعتراض» کرده‌اند.

ابوالفضل ابوترابی، نماینده نجف‌آباد نیز گفته است محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس و ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی «مخالفت» خود را با این طرح اعلام کرده‌اند.

طرح فروش نفت به مردم که حسن روحانی از آن به عنوان «گشایش اقتصادی» نام برده است، علاوه بر تصویب در جلسه سران قوا باید به تایید رهبر جمهوری اسلامی نیز برسد.

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس جزییات این طرح را تشریح کرده است.

به گفته این نماینده مجلس، در جریان این طرح قرار است ۲۰۰ میلیون بشکه نفت در طول چند مرحله به ارزش ۱۶۰ هزار میلیارد تومان به مردم فروخته شود و دولت در مجموع ۸۰ هزار میلیارد تومان سود بابت آن به مردم بپردازد.

او گفته است: مجموع تعهداتی که در این زمینه برای دولت ایجاد می‌شود، ۲۶۰ هزار میلیارد تومان است که «بیش از نیمی از بودجه کنونی کشور» است.

به گفته آقای پورابراهیمی، دولت قرار است با ایجاد پالایشگاه‌های کوچک و توانمندسازی در فرآورده‌های نفتی و صادرات این مواد، «امکان مصرف این مقدار نفت» در کشور را فراهم کند.

او توضیح نداده که دولت چگونه قرار است در این زمینه دخالت و مدیریت کند و اگر قرار است این پالایشگاه‌های کوچک توسط دولت ایجاد شوند، چرا نفت به مردم فروخته می‌شود.

در همین حال محمدصالح جوکار، نماینده یزد در مجلس، گفته است نگاه خوشبینانه این است که در دو سال آینده تحریم‌ها برداشته می‌شود و نفت به فروش برسد.

این نماینده مجلس درباره جزییات تحلیل‌های معطوف به برداشته شدن تحریم‌ها در دو سال آینده توضیح نداده است ولی پیش از این محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی، مدعی شده بود که در ماه‌های آینده تحریم‌ها برداشته می‌شود.

در طول دو سال گذشته با خروج دولت ترامپ از برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران، فروش نفت کشور با کاهش شدید مواجه شده و بر اساس برخی گزارش‌ها به ۱۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است. ایران قبل از بازگشت تحریم‌های آمریکا، روزانه ۲.۵ میلیون بشکه صادرات نفت داشت.

دولت ایران در بودجه سال جاری، صادرات روزانه یک میلیون بشکه نفت به قیمت ۵۰ دلار را پیش‌بینی کرده، در حالی که میزان واقعی صادرات نفت کشور بسیار پایین‌تر از این رقم است و متوسط قیمت نفت ایران در بازارهای جهانی در ماه‌های گذشته ۳۱ دلار بوده است.

در این حال گزارش‌هایی هم از تخفیف بالای ایران به مشتریان نفتی منتشر شده است که در این صورت احتمالا قیمت نفت ایران در عمل کمتر از ۳۱ دلار باشد.

بدین ترتیب برنامه جمهوری اسلامی برای صادرات ۱۸ میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار نفت خام در سال جاری خورشیدی، عملا قابل تحقق نیست.

به دلیل کاهش شدید منابع مالی، دولت روحانی قصد دارد از طریق فروش نفت به مردم بخشی از کسری بودجه دولت را جبران کند.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، پیش از این با حمایت از این طرح دلیل کسری بودجه دولت را تحریم صادرات نفت دانست و گفت، بهترین راه «تامین مالی سالم» این کسری را طرح فروش اوراق ریالی سلف نفتی است.

او در یک پست اینستاگرامی که روز ۲۲ مرداد منتشر کرد، تاکید کرد که فروش اوراق ریالی انتظارات تورمی را مدیریت می‌کند و نسبت به سایر اوراق قابل مدیریت‌تر است و سود بیشتری برای مالکان این اوراق دارد.

در دولت محمود احمدی‌نژاد نیز مشابه همین طرح در سال ۹۱ و با آغاز تحریم‌های نفتی علیه ایران ارائه شد، اما به نتیجه‌ای نرسید.

رادیو فردا:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image