آمریکا در پاسخ به نظر منفی اعضای شورای امنیت: نیاز به اجازه کسی نداریم‎

By | 2020-08-22

دولت دونالد ترامپ با نادیده ‌گرفتن مخالفت‌ها برای بازگشت همه تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرد که شمارش معکوس ۳۰ روزه برای بازگشت تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی آغاز شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز شنبه، اول شهریور، نوشت که این تصمیم آمریکا در شرایطی اعلام می‌شود که آلمان، بریتانیا و فرانسه، متحدان آمریکا، نیز در بیانیه‌ای به طور رسمی استفاده از مکانیسم ماشه علیه جمهوری اسلامی را به ‌دلیل خروج ایالات متحده از توافق برجام زیر سوال برده و با بازگشت تحریم‌ها علیه ایران مخالفت کردند.

کنفرانس خبری مایک پومپئو در سازمان ملل متحد

با این حال مایک پومپئو، وزیر خارجه، و برایان هوک، رئیس گروه اقدام علیه ایران، به صراحت انگیزه‌ مخالفان بازگشت تحریم‌ها علیه ایران را زیر سوال برده‌اند.

پومپئو و هوک در واکنش به بیانیه سه کشور اروپایی می‌گویند ایالات متحده کماکان حق استفاده از مکانیسم ماشه را برای خود حفظ کرده و برای استفاده از آن، نیازی به اجازه دیگران ندارد.

برایان هوک به صراحت گفته که آمریکا «نیازی به مجوز» کسی برای استفاده از مکانیسم ماشه ندارد و ایران خود داوطلبانه، تعهدات هسته‌ای‌اش را «نقض» کرده و به همین دلیل، آمریکا عکس‌العمل به عملکرد تهران را در یک دوره ۳۰ روزه آغاز کرده است.

آقای هوک حمایت یا بی‌اعتنایی متحدان آمریکا به این تصمیم واشینگتن را فاقد اهمیت دانسته و اعلام کرده که روز جمعه، ۳۱ مردادماه، روز نخست از این دوره ۳۰ روزه بود.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز حمایت نکردن متحدان اروپایی ایالات متحده از تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی ایران را «غیرقابل درک» توصیف کرد.

وی در گفت‌و‌گو با شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز، شرکای اروپایی آمریکا را به همراهی با روسیه و چین در شورای امنیت متهم کرده و این اتفاق را برای جهان «خطرناک» ارزیابی کرد.

قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه ۲۴ مرداد آرای لازم را کسب نکرد و رد شد.

واشینگتن پیشتر تهدید کرده بود در صورت رد این قطعنامه با استفاده از سازوکار «ماشه» که در برجام پیش‌بینی شده تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را برمی‌گرداند.

در حالی که دیپلمات‌ها اعلام کرده‌اند مذاکرات گسترده‌ای میان آمریکا و دیگر اعضای شورای امنیت بر سر تمدید شش‌ماهه یا یک ساله تسلیحاتی ایران یا اضافه شدن بند ضرورت موافقت شورای امنیت با فروش سلاح از سوی ایران در صورت رفع این نوع تحریم‌ها در جریان بوده، آمریکا این مذاکرات را انکار می‌کند.

بر اساس این گزارش، برایان هوک گفته که واشینگتن، هرگز، پیشنهادات «سازش‌کارانه‌ای» در این زمینه به دیگر کشورها ارائه نکرده است.

وزیر خارجه آمریکا نیز به فاکس‌نیوز گفته که روسیه و چین می‌توانند مدعی شوند که «دارند خوب بازی می‌کنند»، اما آمریکا اجازه فروش سلاح از سوی این دو کشور به ایران را که تهدیدی برای امنیت این کشور باشد نخواهد داد.

مکانیسم ماشه سازوکاری پیش‌بینی شده در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است که به طرف‌های برجام اجازه می‌دهد در تخطی ایران از تعهداتش، بازگشت خودکار همه تحریم‌های بین‌المللی را که تعلیق آنها موضوع این قطعنامه است، درخواست کنند. این قطعنامه در سال ۲۰۱۵ و در حمایت از توافق هسته‌ای ایران به تصویب شورای امنیت رسید.

آمریکا می‌گوید که از آنجا که در قطعنامه ۲۲۳۱ مشارکت داشته همچنان می‌تواند برای فعال‌سازی این سازوکار درخواست دهد.

با این حال طرف‌های دیگر توافق هسته‌ای از جمله چین و روسیه معتقدند آمریکا به دلیل خروج از برجام نمی‌تواند از این سازوکار استفاده کند و در این زمینه اتحادیه اروپا هم با این استدلال هم‌نظر است.

پیش از انتشار این خبر نیز وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرده بود که در روز بین‌المللی گرامی‌داشت یاد قربانیان تروریسم (۲۱ اوت)، ۱۴ مقام ایرانی از جمله یکی از روسای سابق زندان اوین را به خاطر نقض حقوق بشر مشمول محدودیت‌های صدور ویزا می‌کند.

بیانیه این وزارتخانه از حکومت ایران به عنوان بزرگ‌ترین حامی تروریسم در جهان نام برده است و می‌گوید که این ۱۴ نفر به همراه اعضای درجه یک خانواده‌شان اجازه ورود به خاک ایالات متحده را ندارند.

منابع: آسوشیتدپرس و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.